مهدکودک پاپیون
ترس کودک از مهد کودک

ترس برخی از کودکان از مهد کودک ممکن است که برای والدین زیاد نگران کننده نباشد اما با راهکارهای ساده ای می توان ترس کودک از مهد کودک را از بین برد تا کودک با مهد کودک رفتن مشکلی نداشته باشد و این ترس در او ریشه دار نشود.

معمولا کودکانی که تا به حال خارج از فضای خانه به تنهایی قرار نگرفته باشند، برای مدتی از به مهد کودک رفتن واهمه خواهند داشت. در بسیاری از موارد، شور و شعف سایر کودکان و برخورد خوب مربیان باعث کاهش این ترس و از بین رفتن آن به مرور زمان می شود؛ اما در برخی موارد نیز این ترس به ظاهر طبیعی، مشکلات عدیده ای را هم برای کودک و هم برای والدین و مربیان به وجود می آورد.

به این صورت که گاهی این ترس کوچک به واهمه ای بزرگ برای کودک تبدیل می شود یا والدین را مجبور می کند که برای ساعت ها در فضای مهد کودک بنشینند تا مبادا کودک بترسد. همچنین ممکن است در ارتباط برقرار کردن مربیان مهد کودک با این کودکان مشکلاتی به وجود بیاید.

پس راهکار مقابله با ترس کودک از مهد کودک چیست؟ چگونه می توان با انجام کارهای ساده، این ترس از مهد کودک را در کودک از بین برد؟ آیا این ترس از مهد کودک می تواند باعث مشکلات بزرگتری شود؟ آیا برای کاهش ترس و از بین بردن آن حتما به روانشناس کودک نیاز است؟ و...

ما در این مقاله از مقالات مهد کودک پاپیون قصد داریم تا یک سری نکات ساده را برای والدین و مربیان مهد کودک بیان کنیم تا شیوه صحیح برخورد با کودکی که از مهد کودک می ترسد را پیدا کنیم تا این ترس از مهد کودک را از بین ببریم. پس با ما همراه باشید.

 

ترس از مهد کودک؛ طبیعی یا غیرطبیعی

اولین چیزی که پس از ترس کودک از مهد کودک در ذهن والدین شکل می گیرد، این موضوع است که آیا این ترس تنها مختص به کودک ماست؟ آیا ما در تربیت و آموزش فرزند خود اشتباهی کردیم؟ و سوالات زیاد دیگر.

پاسخ به این سوالات را روانشناسان کودک اینگونه داده اند که این ترس کاملا طبیعی است! یک کودک 4 یا 5 ساله که قرار است برای ساعاتی از مادر خود دور باشد، قطعا دچار ترس و یا اضطراب خواهد شد. این ترس زمانی مشکل ساز خواهد شد که تداوم پیدا کند. در واقع این ترس دائم از مهد کودک است که غیر طبیعی است. معمولا کودکان در روزهای اول هر از گاهی از اتاق های بازی و آموزش مهد کودک بیرون می آیند تا از حضور مادر یا پدر خود مطمئن شوند. بنابراین این کاملا طبیعی و ضروری است که شما بعنوان یک مادر یا پدر، کاملا در مهد کودک حضور داشته باشید تا این اطمینان در کودکتان شکل بگیرد.

اما مشکل از جایی شروع می شود که پس از چند روز همچنان کودک از نبود شما در مهد کودک بترسد و نگذارد که شما مهد کودک را ترک کنید یا بدون شما به مهد کودک نمی رود.

در ادامه به عوامل این ترس مداوم می پردازیم تا راهکارهایی برای از بین بردن آنها بیابیم.

 

حتماً بخوانید: هوش هیجانی کودکان

 

عوامل ترس از مهد کودک

همانطور که گفتیم این ترس از مهد کودک زمانی غیرطبیعی و مشکل ساز خواهد بود که تداوم داشته باشد. آنگاه است که باید عوامل این ترس از مهد کودک را ریشه یابی کنیم تا بتوانیم در درمان آن بکوشیم. در زیر برخی از عوامل ترس از مهد کودک را مختصراً معرفی می کنیم:

 

  • دلبستگی بیش از حد والدین به کودک

دلبستگی افراطی مادر و یا پدر به کودک و اینکه یک لحظه از کودک جدا نشوند، باعث ترس کودک از نبودن کنار والدین حتی برای ساعاتی کوتاه می شود. یعنی اگر حتی کود‌ک بخواهد‌ جد‌ا شود‌، آنها مانع ‌می‌ شوند‌ و د‌ر واقع یک الگوی رفتاری غلط به او ‌می ‌د‌هند‌؛ بنابراین بهتر است والدینی که چنین رفتاری د‌ارند‌ به فکر اصلاح خود‌شان باشند‌.

  • عدم اطمینان کودک به والدین

حتما در روزهای اول تماماً در مهد کودک حضور داشته باشید و آنجا را ترک نکنید. بگذارید تا این جدایی به مرور صورت بگیرد و در ادامه اگر می خواهید مهد کودک را ترک کنید، حتما به کودک اطلاع بدهید تا اعتمادش را جلب کنید.

 

  • عوامل ژنتیکی

همانطور که در مقاله "اضطراب کودکان" گفته شد، یافته های علمی ثابت کرده اند که بعضی اختلالات اضطرابی و ترس ژنتیکی هستند و از والدین به فرزندان منتقل می شوند.

 

حتماً بخوانید: اضطراب کودکان

 

درمان ترس از مهد کودک

پس از اینکه ترس مداوم کودکان از مهد کودک را فهمیدید و عوامل آن را یافتید، باید برای درمان این ترس از مهد کودک راهکارهایی را به کار گیرید. در زیر برخی از این راهکارها را می بینید:

  • با کودک درباره مهد کودک صحبت کنید

صحبت کردن راجع به جذابیت های مهد کودک، دوستانی که پیدا خواهد کرد، مهربانی مربیان و... باعث ایجاد اعتماد در کودکان می شود.

  • کودک را بابت ترس از مهد کودک سرزنش نکنید

گفتیم که این ترس عادی و طبیعی است و سرزنش کودک و مقایسه او با دیگر کودکان، تنها اوضاع را پیچیده تر می کند.

  • صبر پیشه کنید

پروسه عادت یک کودک به فضای مهد کودک ممکن است چند روز به طول بیانجامد. صبر و حوصله والدین باعث سریعتر شدن این فرایند می شود.

  • برایش هدیه بخرید

به او بگویید که اگر در مهد کودک بماند، هنگام تعطیل شدن برایش هدیه می آورید. البته باید این موضوع یک یا دو بار اتفاق بیافتد وگرنه این موضوع خود باعث مشکلات زیادی می شود.

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]