مهدکودک پاپیون
تربیت کودکان خاص

برخی کودکان بواسطه ویژگی های خاصی که دارند نیازمند آموزش و شیوه های تربیتی خاصی هستند که باید آن را از سمت والدین آگاه و مربیان مهدکودک دریافت کنند. ما در این مقاله به بررسی شرایط کودکان خاص و نوع برخورد با نیاز های آنان پرداخته ایم تا بتوانیم در زمینه مربیگری آنان نقش بسزایی داشته باشید.

با این وجود باید هنگام فکر درباره کودکان با نیازهای ویژه بسیار مواظب باشیم زیرا ممکن است برچسب کلماتی مانند «تیزهوش» یا «معلول» اطلاعات این کودکان خاص را مبهم یا پنهان سازد چرا که تیزهوشی و معلولیت هردو جنبه هایی از یک کودک هستند، نه تمام موجودیت کودک. ممکن است کودکی زمینه هایی از تیزهوشی یا معلولیتی خاص را داشته باشد، اما به ندرت این زمینه ها بر همه جنبه های رشد اثر می گذارند، مثلا ممکن است کودکی در خواندن مانند سایر همسالانش باشد، ولی فاقد مهارت های اجتماعی یا توانایی تفکر منطقی باشد. به طور مشابه ممکن است کودکی به علت معلولیت بدنی نتواند راه برود، ولی مهارت های رشد یافته زبانی را داشته باشد.

 پس در برخورد با کودکان خاص و کودکان با نیاز های ویژه باید توجه داشته باشیم که برچسب ها به ما کمک نمی کنند تا همه وجود کودک را بشناسیم چرا که موجب اختلال و اشتباه در شناخت ویژگی های کودکان می شوند.

والدین و مربیان مهد کودک باید همانطور که در مقاله پیشین وبسایت مهد کودک پاپیون در مورد تفاوت های فردی کودکان گفتیم، هر کودک را به عنوان فردی یگانه نگاه کنند.

 

کودکان تيزهوش

ممکن است برخی از کودکان در کلاس نسبت به همسالان خود از نظر رشدی جلوتر باشند و متوجه شوید که مکالمات و زبان آنها پیچیده تر است. ممکن است خودشان یاد بگیرند بخوانند یا بنویسند و همیشه کتابی در دستشان باشد و پازل ها را سریع حل کند، درباره اعداد بزرگ سؤال کنند، با توانایی خود در جمع و تفریق کردن شما را شگفت زده کنند یا علائق شان نسبت به سن شان غیر معمول باشد.

این کودکان خاص با مهارت های هوشی پیشرفته «تیزهوش» نامیده می شوند. هنگام شنیدن اصطلاح کودکان تیزهوش، تمایل داریم فقط به تیزهوشی ذهنی کودک فکر کنیم، در صورتی که کودکان در زمینه های مختلفی می توانند تیزهوش باشند. پژوهش های متخصصین در حیطه رفتار و تربیت کودکان خاص در مورد انواع مختلف هوش نشان می دهد که افراد حداقل در هشت مورد مختلف می توانند تیزهوش باشند. یک کودک شما ممکن است از نظر ورزش پیشرفته باشد، یا از نظر موسیقی با استعداد باشد یا هنرمندی عالی باشد.

 

هوش هیجانی شامل شناخت و کنترل عواطف، احساسات و هیجانات خود است. هوش هیجانی کودکان از جمله مباحث جدیدی است که والدین کمتر از آن مطلع اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هوش هیجانی و انتخاب ششیوه تربیتی صحیح با توجه به این موضوع، مطالعه مقاله زیر را به شما والدین گرامی و مربیان مهد کودک توصیه می کنیم

هوش هیجانی کودکان

 

کودک تیزهوش

 

با اینکه رشد شناختی، زبانی، هیجانی- اجتماعی و جسمانی به هم پیوسته هستند، ولی کودکان تیزهوش به ندرت در همه حیطه های رشدی عملکرد فوق العاده ای دارند. در واقع کودکان تيزهوش اغلب از نظر رشد ناموزون هستند.

به دلیل انتظارات اشتباه، بسیاری از بزرگ ترها به سختی قبول می کنند که کودکی که در یک زمینه تیزهوش است، در زمینه های دیگر تیزهوش نیست. چرا کودکی که آنقدر رشد کرده است که خودش کتاب هایی را برای خواندن برمی گزیند، باید بدخلق و عصبانی باشد؟ مربیان مهد کودک باید در توجه به حیطه هایی که کودکان، چه معمولی و چه تیزهوش، نیازمند تقویت شدن هستند، دقیق باشند.

کودکان تيزهوش، مانند سایر کودکان، نیاز دارند که به چالش کشیده شوند، در غیر این صورت کسل و دلسرد می شوند. هرچه کودک - در مهد کودک و خانه - در شرایطی چالش برانگیز و برانگیزاننده باشد، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کند و در انجام دادن کارها خطر می کند و استعداد خود را بیشتر رشد می دهد.

مهم ترین نکته ای که باید به یاد داشته باشیم، این امر نیست که بر کودکان تیزهوش در مهد کودک انگشت بگذاریم و او را از دیگر کودکان جدا کنیم بلکه این است که کودک را مشاهده کنیم، در سایر عرصه هایی که نیازمند تقویت در آن هاست او را حمایت کنیم، پیشگامی او را زیر نظر داشته باشیم و سپس محیطی را برایش خلق کنیم که ضمن حمایت از او برایش چالش برانگیز باشد. توجه به نیازهای فردی بیشترین چیزی است که کودکان تيزهوش به آن نیاز دارند.

انتخاب نوع برخورد با کودکان تیزهوش و برگزیدن بهترین برنامه آموزشی برای این دسته از کودکان خاص همیشه از دغدغه های بزرگ والدین و مربیان این کودکان بوده است.

ما در مقاله زیر، از مقاله های پیشین وبسایت مهد کودک پاپیون سعی کردیم به این سوال دیرینه شما پاسخ دهیم.

کودکان استثنایی؛ کودکان پرهوش

 

کودکان مبتلا به نارسایی

با اینکه انواع زیادی از ناتوانی ها در بین کودکان وجود دارد اما اغلب آن ها را می توان به سه گروه تقسیم کرد: تأخیرهای رشدی، پزشکی و هیجانی.

 

اوتیسم یکی از انواع نارسایی های کودکان است که در مقاله زیر از سری مقالات مهد کودک پاپیون، بهترین مهد کودک غرب تهران می توانید اطلاعات زیادی در مورد آن کسب کنید.

رفتار با کودک اوتیسم

 

مربیان مهد کودک برای تربیت کودکان خاص و آموزش شیوه صحیح تربیت این کودکان به والدین آن ها، باید بتوانند به پرسش های اساسی مانند اینکه طبیعت ناتوانی کودک چیست و چه کاری باید انجام داد تا این نیازهای آموزشی برآورده شود، پاسخ دهند. مربیان مهد کودک باید برای شیوه صحیح تربیت کودکان خاص برنامه ای داشته باشند که لازمست این برنامه شامل اهداف و رفتارهای مورد انتظار و توضیحاتی در این باره که چگونه نیازهای خاص بر دسترسی به برنامه آموزش معمولی تأثیر می گذارد، باشد.

رویکرد والدین و مربیان مهد کودک به این کودکان باید مانند هر کودک دیگری باشد. از خود بپرسید این کودک چه نیازهای ویژه ای دارد؟ ، کدام رفتارهای او که به آن عادت دارد، ممکن است یادگیری او را مختل کند؟ ، در محیط آموزشی و برنامه ریزی آموزشی چه تعدیلاتی باید انجام شود تا توانایی یادگیری این کودک بهبود یابد؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، شما والدین و مربیان مهد کودک می توانید به سراغ متخصصانی که با این کودکان خاص کار می کنند بروید (درمانگران حرفه ای و آموزش دیده مانند درمانگرهای پزشکی یا آسیب شناسان گفتار و زبان و گفتاردرمانگران) و از آن ها بخواهید تا راهبردهای کمک کننده به شما بدهند. برخی از این راهبردها براساس توانایی های کودک، نیاز ها، علائق، استعداد ها، پس زمینه ها، شیوه یادگیری و خلق و خوی (شخصیت) کودک است. سایر راهبرد ها نیز برای جبران و ترمیم ضعف های کودک خاص شماست.

یک راهبرد و مجموعه ای از راهبرد ها که ممکن است برای یک کودک با شرایط خاصی مناسب باشد، ممکن است برای کودک دیگری با نیازهای خاص مشابه مناسب نباشد. شما والدین و مربیان مهد کودک و متخصصان، نیازهای کودکان را بر آورد و مشخص کنید.

این نیازها ممکن است شامل موارد زیر باشد: کتاب هایی با چاپ حروف درشت برای کودکانی که ضعف بینایی دارند یا وسایل تربیت شنوایی برای آن هایی که ضعف شنوایی دارند یا ابزارهای زبانی برای آن دسته از کودکانی که اشکالات ارتباطی دارند و وسایل مورد نیاز برای آن کودکانی که اشکالات ارتوپدی دارند.

به خاطر داشته باشید که یک ناتوانی مثل تیزهوش بودن فقط یکی از جنبه های کودک است، نه تمام وجود کودک. به کودکان مبتلا به نارسایی ابتدا به عنوان یک کودک بیندیشید. ممکن است کودک شما روی ویلچر باشد یا از سمعک استفاده کند. پیش از آنکه این کودکان را با ناتوانایی هایشان تعریف کنید - ناتوانایی هایی مانند ضعف بینایی، سندروم دان ، اوتیسم - بهتر است که در مورد آنها به عنوان کودکان مهد کودکی با تمام اهمیتی که یک کودک سه تا پنج ساله می تواند داشته باشد، فکر کنید.

کودکان مبتلا به نارسایی طیف وسیعی از توانایی ها و نیازها را دارند. مثلا برخی از این کودکان ممکن است تیزهوش باشند. در نظر گرفتن کودکان مبتلا به نارسایی به عنوان یک گروه یکسان نه ممکن و نه مفید است. به دلایل متعدد والدین و مربیان مهد کودک باید روی کارهایی که کودکان مبتلا به نارسایی می توانند انجام دهند تمرکز کنند و سپس از این توانایی ها برای رشد این کودکان خاص استفاده کنند.

سرانجام، هدف برنامه آموزشی ما برای کودکان مبتلا به نارسایی درست همانند کودکان دیگر است: کمک به کودکان خاص برای دسترسی به برنامه آموزشی و بیشتر کردن ظرفیت های یادگیری آن ها. این همه آن چیزی است که در مواجه با نیازهای کودکان انجام می دهیم.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ما می توانید بخشی از خدمات ما که در اختیار کودکان شما قرار می گیرد را در لینک زیر مشاهده کنید.

خدمات مهدکودک پاپیون

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]