مهدکودک پاپیون
تفاوت های فردی کودکان؛ تاثیر فرهنگ و تجربیات فردی بر یادگیری کودکان

در مقاله تفاوت های فردی کودکان، یکی از مقالات قبلی وبسایت مهد کودک پاپیون،‌ به بیان تفاوت هایی که کودکان را از هم متمایز می کند پرداختیم و تفاوت های کودکان در برخی زمینه ها را برای شما بیان و تشریح کردیم، حال در این مقاله قصد داریم جنبه هایی از تفاوت های کودکان که به دلیل شرایط زندگی و خانوادگی پدید می آید را برای شما والدین  و مربیان مهد کودک بیان کنیم.

تجربیات زندگی

جدا از تفاوت های فردی گفته شده، تجربیات متغیر زندگی شخصی و خانوادگی، هر کودک را تبدیل به موجودی منحصر به فرد می کند. لازمست توجه کنید هریک از عوامل زیر چگونه ممکن است بر کودکان شما تأثیر بگذارند:

 • ترکیب خانواده، شامل افراد خانواده و در صورت نبودن پدر یا مادر تعداد و جنسیت قیم ها
 • ترتیب تولد کودکان خانواده، شامل تعداد خواهرها و برادران و فاصله سنی آنها
 • وجود سابقه مشکلات پزشکی یا معلولیت در یکی از اعضای خانواده
 • قرار داشتن در معرض خشونت یا بی توجهی در محیط خانواده یا خارج از آن
 • زبان های مورد استفاده در خانه
 • فرهنگ خانواده و عادت های مذهبی خانواده
 • اجتماعی که کودک در آن زندگی می کند
 • شغل اعضای خانواده
 • وضعیت اقتصادی خانواده
 • سطح تحصیلات والدین کودک
 • وضعیت های خاص مانند جدایی یا طلاق والدین، تولد یا فرزندخواندگی بچه دیگر

 

آموزش کودکان امری مهم است که والدین و مربیان مهد کودک باید به آن توجه ویژه داشته باشند. هر کودک راه مورد پسند خود را برای یادگیری دارد که باید برای آموزش کودکان به آن شیوه یادگیری توجه ویژه داشته باشیم. در این مقاله قصد داریم به بیان شیوه های اموزش کودکان با توجه به تفاوت های آنان در یادگیری بپردازیم.

آموزش کودکان در سنین مهد کودک

 

اوضاع و شرایط زندگی خانوادگی کودک روی توانایی یادگیری کودک اثر می گذارد. برای مثال کودکانی که بچه اول هستند، اغلب مسئولیت پذیرند، با اشتیاق کارهای گفته شده را دنبال می کنند و اولین داوطلب برای کمک کردن به دیگران هستند. پنجمین کودک از یک خانواده هفت نفره ممکن است نیازمند توجه باشد و برای جلب توجه به هر کاری، حتی راه انداختن دعوا، دست بزند. کودکی از خانواده پایدار و متعادل ممکن است مستقل و با اعتماد به نفس باشد.

وقتی کودکی وارد برنامه آموزشی یک مهد کودک می شود، مربیان مهد کودک باید سعی کنند از محیط زندگی و شرایط خانواده او مطلع شوند. مصاحبت مربیان مهد کودک با اعضای خانواده و دادن یادداشت هایی درباره آنچه آموزش داده می شود، از مهم ترین قدم های اولیه است. مربیان مهد کودک در خلال سال تحصیلی والدین را تشویق می کنند تا با آن ها درباره هر اتفاق جدیدی که در زندگی کودک روی می دهد، صحبت کنند.

 

 

فرهنگ

فرهنگ کودکان بر چگونگی تفکر آن ها و نیز تعامل آنان با دیگران تأثیر می گذارد. فرهنگ همچنین بر انتخاب واژه ها، تن صدا و بیان احساسات و مطالب مؤثر است. فرهنگ های مختلف معیارهای مختلف برای پرسیدن و پاسخ دادن به سؤال و طرز صحبت با بزرگسالان دارند.

گاهی اوقات تفاوت های  فرهنگی از تمایلات اخلاقی، نژادی یا مذهبی و موقعیت جغرافیایی و سطح اقتصادی خانواده ها نشات می گیرند.

کودکان هنجارهای فرهنگی خود را همزمان با یادگیری زبان و با همان روش یاد می گیرند. ارزش ها و هنجارهای یک فرهنگ، مانند هوش های چندگانه را نمی توان بهتر از هنجارهای فرهنگی دیگری دانست. هنجارهای فرهنگی فقط روش انجام دادن کارها در جامعه یا خانواده یک کودک اند.

به دلیل اینکه نقش فرهنگ بسیار مهم است، مربیان مهد کودک باید با آن آشنا باشند و آن را درک کنند و به تأثیر آن بر تمام کودکانی که به آن ها درس می دهند، توجه کنند. این خط مشی به آن معنی نیست که مربیان مهد کودک مجبور هیتند به هر زبانی که کودک صحبت می کند، یا بر تمام رسوم فرهنگ های متفاوت تسلط داشته باشد، بلکه به این معنی است که باید تا حدی که می تواند از پس زمینه خانواده هریک از کودکان آگاه باشد.

 

توانایی درک تفات های کودکان و چگونگی مقابله و مواجهه با این تفاوت ها امری مهم و قابل توجه است. ما در این مقاله از سری مقاله های وبسایت مهد کودک پاپیون به این موضوع پرداخته ایم.

درک تفاوت ها در کودکان

 

مربیان دوران مهد کودک می توانند برای درک بهتر محیط و فرهنگ خانواده کودکان با والدین کودکان یا سایر افراد خانواده آن ها صحبت کنند و با همکاران و متخصصان این عرصه، در مورد بهترین شیوه برخورد با کودکان کلاس خود مشورت کنند و راهنمایی بگیرند.

شما مربین مهد کودک می توانید جنبه های مختلف فرهنگ های کودکان را در برنامه آموزشی خود، در موضوعاتی که برای مطالعه برمی گزینید و در راهبردهایی که به کار می برید، دخالت دهید. با انجام دادن این کار، به کودکان کلاس خود در مهد کودک این پیام را می دهید که دیدگاه هریک از کودکان مهم و با ارزش است.

در یک کلاس برنامه آموزش خلاق چیزی را می یابید که برای کودکان و فرهنگ آن ها واقعی است. به این دلیل، هیچ کلاس برنامه آموزش خلاق دقیقا شبیه کلاس دیگری نیست و هیچ برنامه ای در یک سال مشابه برنامه سال دیگر نیست.

 

مسلماً والدین میل دارند مهدکودکی را بیابند که کودکشان در آنجا رشد کند، آموزش ببیند و موفق شود، اما چگونه می توانند محلی را بیابند که برای کودک خردسال، هم چالش برانگیز و هم پرورش دهنده باشد. ویژگی های مهم یک برنامه آموزشی خوب و مناسب چیست؟  برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت پاسخ هایی برای این سوالات از شما دعوت می کنیم مقاله زیر را در وبسایت مهد کودک پاپیون، بهترین مهد کودک غرب تهران، مطالعه فرمایید.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]