مهدکودک پاپیون
آموزش کودکان در سنین مهد کودک

آموزش کودکان امری مهم است که والدین و مربیان مهد کودک باید به آن توجه ویژه داشته باشند. هر کودک راه مورد پسند خود را برای یادگیری دارد که باید برای آموزش کودکان به آن شیوه یادگیری توجه ویژه داشته باشیم. در این مقاله قصد داریم به بیان شیوه های اموزش کودکان با توجه به تفاوت های آنان در یادگیری بپردازیم.

برای انتخاب بهترین شیوه آموزش کودکان باید به نوع یادگیری هر کودک توجه کرد.برخی کودکان یادگیران دیداری هستند. بعضی ها با شنیدن بهتر یاد می گیرند، در حالی که عده ای دیگر برای اینکه بتوانند چیزی را درک کنند، از قبل باید به صورت فیزیکی با آن کار کنند. شما مربیان مهد کودک و والدین باید در برخورد با کودکان خود توجه داشته باشید که هیچ روش آموزش کودکان بر روش دیگر آموزش برتری ندارد و بدون سوگیری، با توجه به رفتار های کودک در محیط خانه و مهد کودک، باید شیوه های یادگیری کودک را دریافت تا بتوان به کمک آن، موثرترین روش آموزش کودک را برای او به کار گرفت.

 این موضوعی ساده است، نحوه آموزش موثر کودکان با هم متفاوت است!

 

کودکان شما جنبه های متفاوتی دارند که با آن منحصر به فرد می شوند و شما باید با آن جنبه ها آشنا باشید. کودکان در الگوهای رشدی به هم مشابه اند، ولی هر کدام از آنها علائق، تجربیات و روش های یادگیری خودشان را دارند. ما در این مقاله به بررسی بخشی از ویژگی های فردی کودکان پرداخته ایم.

تفاوت های فردی کودکان

 

شما احتمالا، حداقل سه شیوه یادگیری را در کودکانتان مشاهده می کنید که باید به کمک آن ها موثرترین شیوه آموزش کودک خود را دریابید.

  • یادگیران شنیداری:

یادگیران شنیداری یا کودکانی که با شنیدن بهتر یاد می گیرند و با صداها و کلمات بیشتر مأنوس اند. آنها مسائل را با صحبت کردن حل می کنند. آموزش کودکانی که یادگیران شنیداری هستند، از طریق آموزش شفاهی و کلام ممکن است. شما می توانید پایه دانش آن ها را با آموزش کلامی آنچه انجام می دهند، بسازید. همچنین در این شیوه آموزش کودکان می توانید پرسش هایی با پاسخ های باز بپرسید تا کودکان را تشویق کنید که افکارشان را بازگو کنند. هرچه فرصت های بیشتر شنیدن و صحبت کردن درباره مفاهیم برای این کودکان فراهم کنید، آن ها بیشتر یاد می گیرند و آموزش شما موثرتر خواهد بود.

  • یادگیران دیداری:

یادگیران دیداری یا کودکانی که با دیدن بهتر یاد می گیرند. این کودکان با رنگ، شکل و حرکت جلب می شوند، عملا در مورد تصویرها و عکس ها می اندیشند، آنچه می شنوند و می بینند را می گیرند و در ذهن خود به تصویر تبدیل می کنند.

مثل اینکه در ذهن شان یک دوربین فیلم برداری دارند. برای آموزش کودکانی که در این گروه قرار دارند، باید نشان دهید که اشیاء چگونه کار می کنند. یادگیران دیداری از این شیوه آموزش بیشتر از آموزش شفاهی ، سود می برند. همچنین آموزش به یادگیران دیداری، وقتی بتوانید مطالب را با کمک تصویر نشان دهید، کارآمدتر خواهد بود. حین آموزش کودکان یادگیر دیداری توجه کنید که اینان برای یادگیری نیازمند ساختن نمایش بصری از افکار و احساساتشان هستند.

 

 

  • یادگیران پر تحرک:

یادگیران پر تحرک یا کودکانی که با حرکت بهتر یاد می گیرند. این کودکان معمولا در حرکاتشان هماهنگی بیشتری دارند و حرکات بدنشان با اعتماد به نفس است. لمس کردن و حس کردن اشیاء و انتقال ایده ها و آگاهی نسبت به حرکات، باعث تقویت و رشد حافظه و درک آن ها می شود.

آیا هرگز کودکانی در سنین مهد کودک و پیش دبستان را دیده اید که دور خودشان می چرخند و سعی می کنند مطلبی را به خاطر بیاورند؟ چنین کودکانی می توانند یادگیران پر تحرک نامیده شوند. چیزی در فرایند جسمانی این کودکان موجب یادگیری مفهوم یا ایده ای در ذهنشان می شود. یادگیران پرتحرک از دانستن این مطلب که برخاستن در کلاس های مهد کودک و اطراف آن حرکت کردن مهم نیست، سود می برند.

مربیان مهد کودک و والدین باید توجه داشته باشند که در حین آموزش کودکانی با این ویژگی، می توانند با ارتباط دادن مفاهیم با بدن، درک مطالب را برای این کودکان تسهیل کنند. از آنجا که همه کودکان به یک طریق نمی آموزند، مربیان مهد کودک و والدین باید به تمام شیوه های مختلف آموزش کودکان توجه کنند. مراکز آموزش کودکان، به صورت سنتی، عمدتأ یادگیران شنیداری و موارد کمتری یادگیران دیداری را جذب می کنند و آموزش هایی متناسب با آنان ارائه می دهند. یادگیران پرتحرک مجبورند روش طبیعی یادگیری خود را با شرایط مدارس تعدیل کنند چرا که در اکثر مدارس به لزوم آموزش کودکان این گروه، با توجه به تفاوت هایشان توجه نمی شود .

 

توانایی درک تفات های کودکان و چگونگی مقابله و مواجهه با این تفاوت ها امری مهم و قابل توجه است. ما در این مقاله از سری مقاله های وبسایت مهد کودک پاپیون به این موضوع پرداخته ایم.

درک تفاوت ها در کودکان

 

اما مربیان مهد کودک و معلمین مدارس بیشتر از آنکه انتظار داشته باشند تا کودکان خودشان را با شیوه آموزش کودکان در آن محیط آموزشی تطبیق دهند، باید مطمئن شوند که آموزش کودکان را به گونه ای عرضه می کنند که همه کودکان اعم از یادگیران شنیداری، دیداری و پرتحرک می توانند یادگیران موفقی باشند. از این گذشته پژوهش ها درباره مغز انسان نشان می دهند که هر چه راه های کاوش کودکان برای کشف یک مفهوم بیشتر باشد، احتمال اینکه آنچه آموخته اند را به خاطر بیاورند بیشتر است. بنابراین علاوه بر پاسخگو بودن به نیاز همه کودکان و آموزش کودکان به شیوه های مختلف و متناسب با علایق، روحیات و تفاوت هایشان، با فراهم کردن فرصت های یادگیری با شیوه های مختلف - شنیداری، دیداری و حرکتی - می توانید یادگیری کودکان در خانه و مهد کودک را به بالاترین حد برسانید.

 

مسلماً والدین میل دارند مهدکودکی را بیابند که کودکشان در آنجا رشد کند، آموزش ببیند و موفق شود، اما چگونه می توانند محلی را بیابند که برای کودک خردسال، هم چالش برانگیز و هم پرورش دهنده باشد. ویژگی های مهم یک برنامه آموزشی خوب و مناسب چیست؟  برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت پاسخ هایی برای این سوالات از شما دعوت می کنیم مقاله زیر را در وبسایت مهد کودک پاپیون، بهترین مهد کودک غرب تهران، مطالعه فرمایید.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]