مهدکودک پاپیون
تفاوت های فردی کودکان

کودکان شما جنبه های متفاوتی دارند که با آن منحصر به فرد می شوند و شما باید با آن جنبه ها آشنا باشید. کودکان در الگوهای رشدی به هم مشابه اند، ولی هر کدام از آنها علائق، تجربیات و روش های یادگیری خودشان را دارند. ما در این مقاله به بررسی بخشی از ویژگی های فردی کودکان پرداخته ایم.

بچه های کلاس های یک مهد کودک را در نظر بگیرید. ممکن است بچه ای در کلاس باشد که عاشق تجربه کردن است. کنجکاوی او اغلب باعث دردسر است زیرا هیچ وقت از کاوش دست نمی کشد حتی زمان خواب.

یا ممکن است بچه ای در مهد کودک به هنر علاقه مند باشد و عاشق حرکات موزون باشد. در واقع او وقتی می تواند چیزی یاد بگیرد که هنگام شنیدن خودش را تکان بدهد.

اگر شما والدین و مربیان مهد کودک تفاوت های فردی کودکان را بدانید با کمک اطلاعات خود می توانید به گونه ای به نیاز های کودکان پاسخ دهید که هر یک از آن ها احساس راحتی کنند و آماده یادگیری باشند.

شاید مشخص ترین جنبه تفاوتی بین کودکان، جنسیت آن ها باشد. البته کودکان دارای خلق و خو، علائق، روش های یادگیری و تجربیات متفاوت در زندگی هستند. کودکان همچنین به شدت تحت تأثیر زمینه های فرهنگی خود هستند.

 

توانایی درک تفات های کودکان و چگونگی مقابله و مواجهه با این تفاوت ها امری مهم و قابل توجه است. ما در این مقاله از سری مقاله های وبسایت مهد کودک پاپیون به این موضوع پرداخته ایم.

درک تفاوت ها در کودکان

 

جنسیت

هریک از ما بزرگسالان در مورد مفهوم جنسیت عقاید خودمان را داریم. با این حال کودکان هنوز در حال یادگیری آن چیزی هستند که به آن دختر و پسر گفته می شود. بنابراین لازم است والدین کودک و مربیان او در مهد کودک و خانه شرایطی را برای او ایجاد کنند تا کودک هنگام کند و کاو در نقش های مربوط به جنسیت، احساس راحتی و امنیت کند و در فعالیت هایی که به نقش های فوق مربوط می شود شرکت کند.

در نظر گرفتن تفاوت های کودکان بر اساس جنسیت دشوار نیست. می توانید این تفاوت ها را در پژوهش ها و مشاهدات خود ببینید. برای مثال پسران به بازی با حرکات درشت تمایل دارند، در صورتی که دختران بازی های آرام با افراد کمتر را دوست دارند و می توانند چنین بازی را در زمان نسبتا طولانی ادامه دهند.

پسران بازی های موازی را شادمانه ادامه می دهند، در حالی که دختران بازی های مشارکتی را ترجیح می دهند. احتمال رسم نقاشی های بازنمایانه در دختران بیشتر است و ضمنا دختران زودتر از پسران می توانند اسمشان را بنویسند.

 

بازی کودک از جمله موضوعاتی است که در سنین پایین و در مهد کودک ها،‌ نیازمند توجه ویژه مربیان مهد، والدین و حمایت آنان است چرا که این بازی ها تاثیرات بسزایی در رشد و تحول کودک شما در آینده، ‌خواهند داشت. ما در مقاله زیر از وبسایت مهد کودک پاپیون قصد داریم اطلاعاتی در این زمینه را با شما به اشتراک بگذاریم.

نقش والدین و مربی در بازی کودکان

 

 

اما جنسیت سرنوشت کودکان را رقم نمی زند. مربیان مهد کودک و والدین باید بدانند که شخصیت کودکان همانند بیولوژی آن ها در آموزش و یادگیری کودک نقش دارد. مربیان مهد کودک و والدین باید مطمئن شوند که دختران و پسران هردو درباره اینکه که هستند و ظرفیت انجام چه کارهایی را دارند، پیام های مثبتی دریافت می کنند.

در ضمن مربیان مهد کودک، پدر و مادر کودکان باید از باورها و فرضیاتی که بر نحوه تدریس و برخورد آن ها با کودکان اثر می گذارد، هوشیارانه آگاه باشند تا ایرادات و نقوص فکری خود را به ناخودآگاه کودکان تحمیل نکنند.

ممکن است از کودکان بشنوید که به یکدیگر می گویند: «دختران یا پسران نمی توانند فلان کار را کنند.» در واقع چنین گفته هایی تکرار آن چیزی است که کودکان از دیگران یا از رسانه ها شنیده اند.

به یاد داشته باشید که کودکان در خلال سال های خردسالی، اگر از محیط امنی برخوردار باشند، فرصت پیدا می کنند تا ایده های جدید را یاد بگیرند و راجع به آن ها کاوش کنند. بازی برای کودکان ابزاری است که در تمرین ادراکات جدید خود از آن استفاده می کنند. کودکان می توانند در این بازی ها  افکار و ایده های خود را دربارۀ جنسیت بیازمایند و در مورد آنچه دختران و پسران می توانند یا نمی توانند انجام دهند انعطاف فکری بیشتری داشته باشند.

 

خلق وخو (شخصیت)

خلق و خو بهترین تعریف شیوه رفتار است. برای مثال بعضی از بچه ها در تمرین ها و کارهای خود آرام عمل می کنند. رویکرد آن ها در موقعیت های جدید با احتیاط است. آن ها بدون هیاهو هستند و خود را به آهستگی تطبیق می دهند. یا بچه های دیگری هستند که پاسخ فوری مثبتی به موقعیت های جدید می دهند و معمولا شادمان هستند و الگوهای رفتاری منظمی دارند. در حالی که برخی از کودکان در موقعیت های جدید خود را کنار می کشند یا معترض هستند و رفتارشان وسواسی و ایرادی است.

پژوهش ها نشان می دهد که تفاوت در خلق و خوی کودکان حتی در نوزادی می تواند مشخص شود.

علم به ما ثابت می کند که کودکان با خلق و خوهای متفاوت، نیازمند رفتارهای متفاوتی هستند. برای مثال اگر مریم به سادگی حواسش پرت می شود، می توانید به او جای آرامی بدهید تا به کتاب ها نگاه کند و زمانی که روی موضوعی متمرکز می شود صدای موسیقی را خاموش کنید. یا اگر آریا کمرو و خجالتی است، او را به شرکت در یک بازی نمایشی دعوت کنید که مثلا با شما و کودکی دیگر چای بنوشد.

با اینکه پژوهش ها نشان داده است که خلق و خو امری مادرزادی است، ولی ارائه امکانات و پشتیبانی مناسب می تواند این امر را تغییر دهد تا کودک فعال آرام شود و کودک حواس پرت دامنه توجهش افزایش یابد.

علاوه بر این، از آنجا که محیط روی خلق و خو تأثیر دارد، از دانستن این مطلب نباید تعجب کنید که رفتار کودک در مهد کودک و خانه متفاوت است یا کودکی که با علاقه و فعالانه با همسالان خود بازی می کند، در کنار بزرگسالان زیادی ساکت است.

پیام مهم برنامه آموزش خلاق به مربیان مهد کودک ها این است که به خلق و خوی هر کودک در زمان ها و مکان های مختلف توجه کنند. این کار به آن ها کمک می کند تا تصمیم های مناسب بگیرند. درک این مطلب که کودکان چگونه نسبت به افراد و حوادث در زندگی شان عکس العمل نشان دهند، می تواند از شما یک مربی یا والد مؤثر تر و پاسخگو تر بسازد.

 

 

علائق

گاهی اوقات، بدون دلیل روشنی موضوع خاصی توجه کودک را جلب می کند و مدت زمانی او را دلبسته خود می کند. یک کودک ممکن است مجذوب میمون ها شود و دیگری مجذوب هلی کوپترها و ماشین ها. کودکی ممکن است موسیقی پر جنب و جوش را دوست داشته باشد و دیگری ممکن است، بدون عروسک مورد علاقه اش هیچ جا نرود.

علائق کودکان انگیزه های درونی برای یادگیری است. برای مثال اگر کودکی به میمون ها علاقه دارد، می توانید در خانه یا مهد کودک به وسیله کتاب هایی در مورد میمون ها و خواندن آنها با صدای بلند توجه او را به خواندن و زبان جلب کنید. کودکی را که به حرکات موزون علاقمند است با موسیقی می توان مشغول کرد. برای کودکی که به عروسک ها علاقه دارد، با عروسک های مختلف در بخش بازی های نمایشی انگیزه ایجاد کنید.

 

قصه گویی برای کودکان اهمیت زیادی در روند رشد ذهنی و یادگیری کودک دارد و اجرای صحیح فرآیند قصه گویی می تواند بر خلاقیت کودک تاثیرات بسزایی بگذارد. ما در مقاله زیر به بیان مفاهیم و نکاتی برای والدین و مربیان مهد کودک می پردازیم تا در هنگام قصه گویی برای کودکان به آن ها توجه داشته باشند.

قصه گویی برای کودکان

 

اگر در خانه یا مهد کودک کودکی دارید که زیاد صحبت نمی کند و درگیر کردن او در فعالیت ها مشکل است، سعی در پیدا کردن چیزی کنید که واقعا برای او جالب باشد. از این علاقه او برای تعامل او با دیگران و رشد مهارت های ارتباطی کودک استفاده کنید. برای مثال، اگر کودکی در استفاده از برنامه های کامپیوتری مهارت دارد، می توانید او را تشویق کنید تا به کودکان دیگر مهد کودک که تجربه کمتری دارند کمک کند. مربیان مهد کودک و والدینی که از علائق کودکان خود آگاهی دارند، می توانند از آن به عنوان پایه ای برای ساختن رابطه و نیز انگیزه ای برای یادگیری استفاده کنند.

 

به مفاهیمی که آشنایی با آن ها و کسب مهارت در اجرای آن ها به کودک کمک می کند، رابطه خوب و دوستانه با سایر کودکان، اعضای خانواده و مربیان مهد کودک داشته باشد، مفاهیم اجتماعی می گویند. کودکانی که مهارت های اجتماعی را تحت آموزش مهد کودک و والدین یاد می گیرند، برای رفتن به مهد کودک و مدرسه آماده می شوند و در بزرگسالی و زندگی اجتماعی نیز بسیار موفق هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر ر این زمینه از شم دعوت می کنیم مقاله زیر را در وبسایت مهد کودک پاپیون، بهترین مهد کودک غرب تهران، مطالعه فرمایید.

تربیت فرزند اجتماعی

 

اینکه مربیان قادر باشند در مطالعه های کلاس مهد کودک با علائق فردی کودکان هماهنگ باشند یا نباشند، تمرینی است برای آنکه علائق کودکان شما را پرورش دهند. مربیان و والدین با توجه به علائق فردی کودکان و برنامه یزی و آموزش بر اساس آن ها، این پیغام را به کودکان می رسانند که برای آنچه برای آنها مهم است ارزش قائلند. به این ترتیب آن ها مهارت های جدید و اعتماد به نفس کسب می کنند.

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]