مهدکودک پاپیون
تربیت فرزند اجتماعی

به مفاهیمی که آشنایی با آن ها و کسب مهارت در اجرای آن ها به کودک کمک می کند، رابطه خوب و دوستانه با سایر کودکان، اعضای خانواده و مربیان مهد کودک داشته باشد، مفاهیم اجتماعی می گویند. کودکانی که مهارت های اجتماعی را تحت آموزش مهد کودک و والدین یاد می گیرند، برای رفتن به مهد کودک و مدرسه آماده می شوند و در بزرگسالی و زندگی اجتماعی نیز بسیار موفق هستند.

در آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان و تربیت فرزند اجتماعی، افراد، گروه ها و نهاد های مختلفی نقش دارند، از جمله خانواده و جامعه، به ویژه مهد کودک ها، مدارس و رسانه های گروهی.

 

نقش خانواده در تربیت فرزند اجتماعی

اجتماعی شدن کودک از زمان تولد و تعامل والدین با او که به گریه او واکنش نشان می دهند، آغاز می شود. پدر و مادر بخش بزرگی از وقت خود را صرف ارائه ارزش ها،جهت دادن به رفتار کودک و تربیت اجتماعی فرزند می کنند.

همچنین رفتار و گفتار آن ها، نحوه ارتباط آن ها با کودک و رابطه والدین با یکدیگر و با دیگران الگوی کودکان در برخورد های اجتماعی او قرار می گیرد. رفتار و گفتار خواهر و برادر بزرگ تر، پدربزرگ و مادربزرگ، مربیان و مسئولین مهد کودک یا هر فرد دیگری که در مراقبت از کودک نقش دارد نیز در تربیت اجتماعی کودک تأثیر گذار است.

 

شما می توانید مراحل رشد اجتماعی کودک سه تا چهار ساله را در مقاله زیر در بخش اخبار و مقالات سایت مهد کودک پاپیون مشاهده کنید

مراحل رشد و یادگیری کودک ۳ تا ۴ ساله

 

آثار مهد کودک ها و مدارس در تربیت فرزند اجتماعی

کودکان از نظر رشد اجتماعی و فرهنگ خانوادگی و خصوصیات فردی با یکدیگر متفاوت اند؛ بنابراین، در نظر گرفتن و توجه به این خصوصیات و تفاوت ها در مهد کودک ها امری ضروری است. آگاهی مربیان مهد کودک و مدارس از این مسئله کمک می کند که با کودکان در هر مرحله برخورد مناسبی داشته باشند و انتظارات خود را با توانایی های آنان تطبيق دهند.

کودکان از طریق مشاهده و تقلید، به شدت تحت تأثیر مشاهدات و شنیده های خود قرار دارند و از آنجایی که مربیان مهد کودک و مدرسه خود را دوست دارند و رفتار و گفتار آن ها به نظرشان درست است، آن ها را الگوی خود قرار می دهند. همچنین از کودکان دیگری نیز که در مرکز آموزشی در کنار خود می بینند تأثیر می گیرند.

 

محیط یادگیری کودک را شاید بتوان مهم ترین عامل در امر یادگیری کودک دانست. مطالعات نشان می دهد که کودکان در محیط های مختلف واکنش های متفاوتی به یادگیری نشان می دهند. در مقاله های زیر از سری مقالات مهد کودک پاپیون بیشتر به محیط یادگیری کودک می پردازیم.

محیط یادگیری کودک

و

محیط یادگیری کودک - قسمت دوم

 

 

 

رسانه های گروهی و تربیت فرزند اجتماعی

رسانه های گروهی به ویژه تلویزیون از عوامل مؤثر در رشد و تربیت اجتماعی فرزند در جامعه هستند؛ از همین رو، نظارت خانواده بر تماشای تلویزیون و برنامه های آن امری ضروری است.

نقش مربی مهد کودک نیز در این زمینه بسیار اهمیت دارد. مربی مهد کودک می تواند با کودکان در این مورد که چه برنامه هایی را اجازه دارند ببینند و چند ساعت در روز می توانند تلویزیون تماشا کنند، صحبت کند و به والدین نیز توصیه کند که هنگام تماشای تلویزیون یا CD یا سرگرم شدن با انواع بازی ها در کنار کودک حضور داشته باشند و ببینند چه برنامه هایی را تماشا می کند.

در مهد کودک ها هم نباید وقت کودکان با تماشای تلویزیون پر شود. نمایش فیلم های آموزشی کوتاه و مرتبط با موضوع فعالیت ها حداکثر به مدت ۱۵ دقیقه می تواند جزو برنامه های مهد کودک باشد. بعد از تماشای فیلم سؤال هایی از کودکان بپرسید تا در مورد فیلم اظهارنظر و به موضوع آن توجه کنند؛ مثلا بپرسید فیلم را دوست داشتید؟ از کدام قسمت آن بیشتر خوشتان آمد؟ چرا؟ دوست داشتید چه موضوع های دیگری در فیلم وجود داشت؟ به این ترتیب، کودکان یاد می گیرند که فیلم ها را با توجه و دقت تماشا کنند.

اهداف آموزش و تربیت اجتماعی فرزندان

هدف از آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان عبارت است از:

  • آماده کردن کودکان برای برقراری ارتباط مناسب با دیگران (همسالان و بزرگسالان)
  • تربیت انسان هایی برخوردار از معیارهای لازم برای زندگی در دنیای پیچیده امروز
  • تربیت انسان هایی با عقاید و باورهای مذهبی، اخلاقی، فرهنگی و هنری مؤثر
  • تربیت انسان هایی متکی بر توانایی های خود که می دانند انسان با تلاش و کوشش و پشتکار قادر به انجام دادن کارهای بزرگ است.

 

مقاله زیر اطلاعاتی در مورد میزان رشد اجتماعی فرزند ۴ تا ۵ ساله در اختیار شما قرار می دهد.

مراحل رشد و تحول کودک ۴ تا ۵ ساله

 

ضرورت آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان

با توجه به اینکه اساس آموخته های کودک در شش سال اول زندگی او ودر دوران مهد کودک شکل می گیرد، کسب مهارت های اجتماعی این دوره از اهمیت ویژهای برخوردار است و آغاز راه تربیت فرزند اجتماعی در این دوره است.

یادگیری مهارت های اجتماعی به کودک کمک می کند که خود و دیگران را بشناسد و دوست بدارد، اعتماد به نفس بیشتر و انتخاب های بهتری داشته باشد، مستقل تر شود، مشکلاتش را به روش های دوستانه حل کند، تعامل مثبت و بادوام تری با دیگران داشته باشد و دیگران با او راحت باشند و در نهایت زندگی و آینده بهتری برای خود رقم زند چرا که تربیت فرزند اجتماعی باعث می شود او در تمام لحظات زندگی ، از زمین بازی تا کلاس و در خانواده و محل کار، موفق تر ظاهر شود.

 

 

روش های تربیت فرزند اجتماعی

آموزش مهارت های اجتماعی با روش های مختلفی توسط والدین و مربیان مهد کودک انجام می شود که در زیر به ذکر چند نمونه از آن ها می پردازیم:

پرسش و پاسخ

از این روش می توان در آغاز هر فعالیتی استفاده کرد تا توجه کودکان به موضوع بیشتر جلب شود. طرح سؤال کودکان را بیشتر درگیر یادگیری می کند، سؤال هایی مثل:

  • چگونه باید با دیگران رفتار خوبی داشته باشیم؟
  • چگونه باید به احساسات و علایق دیگران احترام بگذاریم؟
  • وقتی دیگران با تو خوش رفتاری می کنند چه احساسی داری؟

بارش فکری

بارش فکری روشی خلاق برای طرح نظرها و عقاید مختلف و متعدد درباره هر موضوع است. در این روش، کودکان تشویق می شوند که هر نظر و پاسخی را که به نظرشان می رسد بگویند. از آن جایی که تعداد پاسخ ها در این روش مهم است و درست یا غلط یا خنده دار بودن آن ها اهمیتی ندارد، کودکان تشویق می شوند که پاسخ بدهند و در این برنامه آموزشی که برای تربیت اجتماعی فرزندان طراحی شده است، شرکت کنند.

ایفای نقش

در این روش بر اساس یک متن یا موقعیت، نمایشی اجرا می شود و کودکان فرصت می یابند مهارت هایی را که در خانه یا مهد کودک آموخته اند، اجرا کنند. ایفای نقش یکی از تکنیک های مهم آموزشی است که در آن کودکان می توانند رفتارهایی را در محیط امن و کنترل شده مشاهده کنند، بیاموزند، تمرین کنند و پس از تسلط بر آن ها، در محیط واقعی به کار ببرند.

کودکی که ایفای نقش می کند یا نقش بازی کردن دیگران را مشاهده می کند، فرصت می یابد احساسات و رفتارهای خود را در شرایط و موقعیت های مختلف بشناسد و عملا آنها را تجربه کند. موقعیت هایی مثل:

اگر دوستم مرا بزند یا با اسم بدی صدایم کند چه احساسی پیدا می کنم؟

اگر دوستم از من بخواهد که کار بدی انجام دهم چکار باید بکنم؟

اگر دوستم خوراکی اش را به من بدهد یا اجازه دهد با اسباب بازی اش بازی کنم چه احساسی پیدا می کنم؟

و ....

بازی

بازی نقش مهمی در تربیت فرزند اجتماعی ایفا می کند. هرچه تماس های اجتماعی کودکان با یکدیگر بیشتر باشد، در ارتباطات اجتماعی آینده خود موفق تر خواهند بود.

بسیاری از مفاهیم اجتماعی را می توان از طریق بازی به کودکان آموزش داد. مثل آموزش تشکر کردن و سلام و خداحافظی کردن در خاله بازی یا بازی با عروسک های نمایشی.

 

بازی کودک از جمله موضوعاتی است که در سنین پایین و در مهد کودک ها،‌ نیازمند توجه ویژه مربیان مهد، والدین و حمایت آنان است چرا که این بازی ها تاثیرات بسزایی در رشد و تحول کودک شما در آینده، ‌خواهند داشت. ما در مقاله زیر از وبسایت مهد کودک پاپیون قصد داریم اطلاعاتی در این زمینه را با شما به اشتراک بگذاریم.

نقش والدین و مربی در بازی کودکان

 

ایجاد فرصت سخن گفتن

صحبت کردن در جمع روش مناسبی برای اجتماعی شدن کودکان است. کودکانی که بهتر می توانند ارتباط کلامی برقرار کنند، در تعاملات اجتماعی نیز موفق ترند. بهتر است در مکالمه با کودکان از کودکان بخواهید که برای شما، مربیان مهد کودک خود یا دوستان خود در مهد کودک یک قصه تعریف کنند، در مورد مسافرتی که رفته اند صحبت کنند، جایی را که دیده اند توصیف کنند و ....مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]