مهدکودک پاپیون
رشد کودک ؛ رشد ترسیمی

در مقاله نقاشی کودک، از سری مقاله های آموزشی وبسایت مهد کودک پاپیون، به بیان نکاتی پیرامون نقاشی کودکان پرداختیم و مفهوم رشد ترسیمی کودک را تعریف کردیم. حال در این مقاله قصد داریم شما را با مراحل رشد ترسیمی کودک و ویژگی های نقاشی کودکان آشنا کنیم.

مراحل رشد ترسیمی کودک

مراحل رشد ترسیمی را در کودک می توان به این ترتیب نام برد:

  • اثرگذاری، ضربه زدن و نقطه گذاری
  • خط خطی
  • طرح ریزی
  • تصویرگری

اثرگذاری

کودک تا یک سالگی در مرحله اثرگذاری، ضربه زدن و نقطه گذاری است. از یک تا دو سالگی، نگه داشتن مداد در دست را به کمک والدین و مربیان مهد کودک تجربه می کند و مهارت و توانایی خود را در به حرکت درآوردن ابزار اثرگذار بر سطح آزمایش می کند. چهره شاد و راضی او نشان می دهد که چقدر از این کار لذت می برد.

 

بازی کودک از جمله موضوعاتی است که در سنین پایین و در مهد کودک ها،‌ نیازمند توجه ویژه مربیان مهد، والدین و حمایت آنان است. ما در مقاله زیر قصد داریم اطلاعاتی در این زمینه را با شما به اشتراک بگذاریم.

نقش والدین و مربی در بازی کودکان

 

کم کم بر ابزار خود مسلط تر می شود و شکلی شبیه دایره را نقاشی می کند. بین دو تا سه سالگی، کودک برای خطوط و دایره هایی که می کشد اسم می گذارد. در این دوران، او مایل است احساسات درونی خود را در مورد تجربه هایش بیان کند بدون آنکه بخواهد تصویر واقعی چیزی را بکشد. داستان سرایی درباره خط خطی ها نشانه آغاز مرحله مهمی در رشد تفکر کودک است.

خط خطی

به موازات رشد و تقویت هماهنگی عضلانی کودک، خط خطی های نامنظم او به تدریج حالت کنترل شده به خود می گیرد و شکل به وجود می آید. خطوط افقی و عمودی و شکل های دایره ای، که حاصل خط خطی کردن های اولیه است، با افزایش تجربه کودک، به درخت و سیب و خانه و گل و شکل های دیگر تحول می یابد. کودک از مشاهده اینکه می تواند خطوط را حرکت دهد و با آنها شکلی بسازد لذت می برد. خطوط از بالا به پایین و از چپ به راست در حرکت اند و به شکل های مختلف در می آیند بی آنکه کودک خسته شود. او ترسیم خطوط و اشکال را بارها و بارها تکرار می کند.

 

 

طرح ریزی

در فاصله سه تا چهار سالگی، کودک سعی می کند تصویر آدم را بکشد. این تصویر شامل عناصر مشخص و معینی است، یک دایره به جای سر و چند خط به جای تنه و دست و پا.

 

والدین و مربیان مهد کودک باید توجه ویژه ای به رشد و تحول همه جانبه کودک داشته باشند تا در صورت بروز مشکل با اقدامات به موقع از هرگونه آسیب احتمالی پیشگیری کنند. ما در مقاله زیر به بیان مراحل رشد کودک سه تا چهار ساله خواهیم پرداخت.

مراحل رشد و یادگیری کودک ۳ تا ۴ ساله

 

ساده بودن این تصویر از عدم شناخت ناشی نمی شود، بلکه درست همانند تصویری است که کودک از بدنش در ذهن دارد. این تصویر دارای یک سر است که در نظر کودک مهم جلوه می کند و بازوهایی که توانایی گرفتن و لمس کردن اشیا را دارد و پاهایی که به کودک امکان جابه جا شدن را می دهد.

مرحله طرح ریزی رفته رفته کامل می شود. کودک ۴ تا ۵ ساله از نمادهای تصویری برای بیان تجارب و احساسات خود استفاده می کند. اما تنها نمادهایی را به تصویر می کشد که خودش می خواهد، بر طبق ملاک هایی که خودش برای تصویر سازی دارد. نقاشی های او هنوز با واقعیت فاصله دارد.

هر کودک الگوهایی برای خود دارد که دوست دارد آنها را تکرار کند. ادراک و حافظه و تخیلات کودک تحت تأثير نقاشی قرار دارد که خود باعث رشد فکری و احساسی او می شود. کودک به طور طبیعی چیزهایی را نقاشی می کند که با آنها ارتباط عاطفی برقرار کرده است. جنبه هایی از واقعیات بیرونی را می کشد که با نیاز عاطفی خود حس می کند، بدان گونه که در تخیلات و تصورات خود دیده و به نظرش می آید.

تصویر گری

در نقاشی کودک ۵ تا ۷ ساله تغییرات چشمگیری مشاهده می شود. کودک به تدریج الگوی خاصی برای بیان مقاصد خود پیدا می کند. دقت او در به تصویر کشیدن جزئیات در نقاشی نمایان است. نقاشی به واقعیت نزدیک تر می شود. الگویی که کودک برای کشیدن انسان پیدا می کند، در واقع، بازتاب اندیشه ها، تجربه ها، و ساختار روانی و جسمانی اوست.

نیم رخ در کار او پدیدار می شود. با رشد و تغییر کودک، الگوها نیز تغییر می کند. کودکی که مایل است آدمی را در حال راه رفتن بکشد، با تغییر الگو در نقاشی خود، آدم را با شش پا نشان می دهد. این تغییر شکل، نوعی تدبیر و بیان مقصود کودک است. او وقتی از الگوی خود فاصله می گیرد که حرف جدیدی برای گفتن داشته باشد و نتواند آن را در قالب همیشگی ارائه دهد.

 

 

ویژگی های نقاشی کودک

وارونه بینی (آینه وار دیدن)

اغلب اتفاق می افتد که وقتی کودک ۵ تا ۷ ساله می خواهد عدد با نامش را بنویسد، آن را وارونه می نویسد. او نمادها را معکوس ترسیم می کند زیرا هنوز بر تشخیص جهت ها تسلط ندارد. حتی بعضی از کودکان نقاشی خود را برعکس می کنند. این نوع درک حجم و فضا در کودکان این سن مشاهده می شود.

خط زمینه

از حدود ۴ و ۵ سالگی، کودکان یک خط زمینه دارند و هر آنچه را نقاشی می کنند روی این خط کنار هم قرار می دهند. این امر ناشی از شناخت فضا و جهت هاست.

 

در این مقاله از سری مقالات وبلاگ مهد کودک پاپیون، بهترین مهد کودک غرب تهران، قصد داریم شما را با مراحل رشد و تحول کودک ۴ تا ۵ ساله آشنا کنیم تا روند آموزش و نظارت بر رشد و تحول کودک برای شما ممکن و راحت تر شود.

مراحل رشد و تحول کودک ۴ تا ۵ ساله

شفاف بینی

کودک در ابتدا واقعیت بیرونی را نسخه برداری نمی کند، بلکه آن را چنان که خود شناخته معرفی می کند. مثلا در ترسیم خانه، اگر داخل و خارج خانه برای او مهم باشد، هر دو قسمت را نشان می دهد و اگر داخل خانه برایش مهم باشد، فقط آن قسمت را ترسیم می کند.

بنابراین، در نقاشی های کودکان، وجوه مخفی اشیا یا آدم ها که قابل رؤیت نیستند به وضوح و کامل نشان داده می شوند. روش کودک برای نشان دادن واقعیت بیرونی مانند بزرگ ترها بصری نیست، بلکه به صورت ذهنی است.

نسبت اندازه ها

هنگامی که کودک تحت تأثیر چیزی قرار می گیرد و می خواهد آن را نقاشی کند، آنچه را در نظرش مهم جلوه می کند با اندازه و حجمی نشان می دهد که با واقعیت همخوانی ندارد.

مثلا کودک ۵ یا ۶ ساله ای که می خواهد نشان دهد سرش درد می کند، یک سر بزرگ می کشد. کودک نسبت اندازه ها را حس نمی کند. ممکن است پدرش را بزرگ تر از درخت و گلی را بزرگ تر از خانه ترسیم کند.

تعدد عناصر تصویری در صفحه

گاهی کودک در نقاشی از عناصر تصویری متعدد استفاده می کند. هر آنچه را در ذهن دارد و می شناسد، بدون آنکه با هم ارتباط داشته باشند، در کنار هم قرار می دهد. اما خودش می تواند داستان آن را بسازد و برایش مفهومی بیابد.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]