مهدکودک پاپیون
نقش والدین و مربی در بازی کودکان

بازی کودک از جمله موضوعاتی است که در سنین پایین و در مهد کودک ها،‌ نیازمند توجه ویژه مربیان مهد، والدین و حمایت آنان است چرا که این بازی ها تاثیرات بسزایی در رشد و تحول کودک شما در آینده، ‌خواهند داشت. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در این زمینه را با شما به اشتراک بگذاریم.

بازی کودک از جمله موضوعات مرتبط به کودک است که باید از سنین پایین کودکی به آن توجه کرد. بازی کودک مسئله ای است که باید در خانه، مهد کودک و در محیط دوستان به آن پرداخت تا بیشترین تاثیر را در رشد جسمی و ذهنی کودک داشته باشد. درمقاله بازی کودک در وبسایت مهد کودک پاپیون بیشتر به این موضوع پرداخته ایم.

 

بازی کودک

 

مربیان و والدین می توانند، با فراهم آوردن وسایل مناسب در محیط بازی و ارائه پیشنهاد، از بازی کودکان بدون دخالت مستقیم در آن حمایت کنند و فرصت های یادگیری کودکان را گسترش دهند. روش های بسیاری برای این منظور وجود دارد، از جمله:

 • مواد آموزشی و تجهیزاتی فراهم کنید که متناسب با سطح رشدی کودکان باشد.
 • دقت کنید که وسایل بازی به تعداد کافی (به ازای هر سه کودک یک وسیله) موجود باشد.
 • نمونه های کوچک اشیای واقعی و وسایل دورریختنی و مواد آموزشی را به طور هماهنگ فراهم کنید تا محتوای بازی کودکان غنی و تفكر نمادی در آنان تقویت شود.
 • در انتخاب وسایل برای بازی های نمایشی، دقت کنید که کودکان با آنها آشنایی داشته باشند و بتوانند با آنها بازی کنند. مثلا کودکان می دانند چگونه نقش پزشک را بازی کنند ولی ممکن است ندانند که چطور کشاورز شوند. بسیاری از مربیان، برای آموزش چیزهایی که کودکان تاکنون تجربه نکرده اند، از کتاب کمک می گیرند و سپس فضای بازی نمایشی را بر اساس موضوع خلق می کنند. برای مثال، کتابی در مورد افرادی که در مزارع کار می کنند می خوانند و سپس فضای بازی نمایشی را یک باغ یا مزرعه در نظر می گیرند.
 • محیط بازی باید عاری از خطر، ایمن، و به قدر کافی وسیع باشد تا کودکان بتوانند به راحتی در آن بازی کنند.
 • اگر بازی پرخاشگرانه و خشن شد، وارد بازی شوید و آن را در جهت بازگشت آرامش هدایت کنید، اما اداره بازی را به دست نگیرید.
 • تصمیم گیری در مورد نوع بازی را به عهده کودکان بگذارید تا هم آزادانه بازی را انتخاب کنند و هم بازی ابداع کنند.
 • تلاش کنید تا وسایل بازی متناسب با شرایط فرهنگی و موقعیت اجتماعی و محیط زندگی کودکان انتخاب شود.
 • بازی های محلی بخشی از فرهنگ ما محسوب می شود. آشنایی با این بازی ها ما را از ذخایر فرهنگی مان آگاه می سازد و مهم تر از آن، فرصتی فراهم می کند که از شادی و نشاطی که بخش جدایی ناپذیر این بازی هاست بهره مند شویم.
 • به جای پیشنهاد ترک بازی به کودکان برای پرداختن به یک فعالیت آموزشی، شرایط یادگیری از طریق بازی را فراهم آورید.
 • بازی در فضای باز به اندازه بازی در فضای داخلی و بسته مهم است. بنابراین، فرصت های مکرری برای دویدن، پریدن، پرتاب کردن و... برای کودکان فراهم سازید و از نقش این فعالیت ها در یادگیری غفلت نکنید.
 • از پرداختن به بازی های رقابتی و شناختن کودکان به عنوان برنده یا بازنده در این گروه سنی اجتناب کنید زیرا به جای یادگیری، به ایجاد اضطراب در کودکان منجر می شود.
 • بازی باید به گونه ای طراحی شود که اگر کودکی توان درست انجام دادن آن را نداشت از بازی بیرون نرود، بلکه نقش جدید یا فرصت دوباره ای به او داده شود.
 • اگر کودکان هنگام بازی با هم اختلاف پیدا کردند، اجازه دهید خودشان مشکل را حل کنند. در صورتی که اختلاف شدید شد، فقط آن ها را از هم جدا کنید و هرگز از یکی از طرفین جانبداری نکنید.
 • فضای بازی باید به اندازه ای باشد که به کودکان آزادی عمل بدهد و در ضمن مانع از بروز هرج و مرج یا رفتارهای پرخاشگرانه شود.
 • اسباب بازی هایی مانند تفنگ که رفتار پرخاشگرانه را تشویق می کنند نباید در محیط بازی کودکان وجود داشته باشد.
 • از کودکان در مورد بازی سؤال کنید. بپرسید چه کاری در حین بازی انجام میدهند و چه چیزهایی در طی بازی یاد گرفته اند.

 

رشد و تحول کودک در دوران خردسالی، که از مهم ترین سال های زندگی به شمار می رود، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. توجه به نیاز های کودکان برای رشد بهتر در این سال های حساس، ضرورت دارد. ما در این مقاله بیشتر به بحث رشد و تحول کودک در سنین خردسالی پرداخته ایم که قطعا برای والدین کودکان مهد کودکی مفید خواهد بود.

 

رشد و تحول کودک

 

 

چند نمونه بازی

بازی های زیر با امکانات ساده قابل اجراست. بازی را محور برنامه های دوران خردسالی قرار دهید تا زمینه های رشد و شکوفایی استعدادهای کودکان فراهم شود. بسیاری از بازی های ذکر شده در یک گروه را می توان در گروه ها ی دیگری نیز جای داد. مثلا بازی «دس دسی» یک بازی کلامی و آهنگین است و در عین حال یک بازی هست چون در آن اندام ها و عضلات کودک نیز تقویت می شود.

بازی های حسی و حرکتی

این بازی ها هم به تقویت حواس پنجگانه کودکان و هم به تحرک عضلات و اندام های بدن آنان کمک می کنند.

بازی هایی مانند: تشخیص صداها / تقلید صدای حیوانات / به نخ کشیدن مهره ها / انواع بازی با توپ / تقلید طرز راه رفتن حيوانات / سه چرخه سواری / لیلی بازی / الكم و دولكم چرخ و فلکم / دس دسی / پرش / قطاربازی / تونل بازی / بازیهای راندنی / پرش

بازی های کلامی و آهنگین

در این بازی ها، کودکان مهارت زیادی در حرف زدن پیدا می کنند و از آهنگ کلام و ریتم نیز لذت می برند.

بازی هایی مانند: دس دسی / دویدم و دویدم / گنجشک اشی مشی / اتل متل توتوله / لی لی حوضک / حمومک مورچه داره / آفتاب مهتاب

بازی های سنتی

بازی هایی مانند: قایم باشک / کلاغ پر / عمو زنجیرباف / موش و گربه / جمجمک برگ خزون / گرگم به هوا / گرگم و گله می برم

بازی های نمایشی

این بازی ها طیف وسیعی دارند اما ویژگی مشترک آن ها ایفای نقش های مختلف است.

بازی هایی مانند: مامان بازی / خاله بازی / پلیس بازی / معلم بازی / دکتربازی

بازی های آزمایشی

در این بازی ها، کودک با دستکاری اشیا و انجام دادن آزمایش های گوناگون، با ویژگی های اشیا و وسایل آشنا می شود.

بازی هایی مانند: بازی با مکعب ها / آب بازی / شن بازی / گردش در طبیعت / بازی با آینه

بازی های فکری

در این بازی ها کودک از فکر و حافظه و ادراک و تجربه های خود استفاده می کند.

بازی هایی مانند: چیدن انواع پازل / کارت بازی / بازی با رنگ

 

مسلماً والدین میل دارند مهدکودکی را بیابند که کودکشان در آنجا رشد کند و موفق شود، اما چگونه می توانند محلی را بیابند که برای کودک خردسال، هم چالش برانگیز و هم پرورش دهنده باشد. ویژگی های مهم یک برنامه آموزشی خوب و مناسب چیست؟ مقاله زیر پاسخ هایی را برای این پرسش های مهم در اختیار شما قرار می دهد.

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]