مهدکودک پاپیون
نقاشی کودک

نقاشی کودک زبان کودک و وسیله ارتباط او با دنیای اطرافش است. کودک شناخت فکری، عاطفی و تجربی خود را نسبت به آنچه در نظر دارد از طریق نقاشی به نمایش می گذارد. ما در این مقاله قصد داریم به جنبه های مختلف نقاشی کودک بپردازیم و شما را از اصول نقاشی کودک آگاه سازیم.

کودک با نقاشی خود دنیا را تعریف می کند و به ما از آنچه دیده و شنیده و درک کرده است، آگاهی می دهد. کودک خیلی زود در می یابد که نقاشی روشی برای بیان آزاد تخیلات اوست ولذت سرشاری به همراه دارد. هنگامی که کودک آزادانه و به دلخواه خود نقاشی می کند، در واقع حالات عاطفی واحساسات زمان حاضر و نیز احساسات و تحولات عمیق خود را بیان می کند. بدین ترتیب، در حالی که از بیان تجربیات خود احساس رضایت می کند، ما را هم با بخش های جالبی از زندگی درونی پر جنب و جوشش آشنا می سازد.

یکی دیگر از فعالیت های مهم کودکان در محیط مهد کودک و خانه کاردستی است.کاردستی کودکان، اهداف ساخت کاردستی و باید ها و نباید های آن موضوع بحث ما در این مقاله از مجموعه مقالات وبسایت مهد کودک پاپیون است.

کاردستی کودک

نقاشی کودک یا خلق هر چیزی به دست او پاسخی به نیازهای طبیعی اوست. نقاشی کودک برای رشد، برقراری ارتباط و تقویت درک و شناخت کودک ضروری است. کودک اساسا نیاز به تعادل دارد و نقاشی را تا جایی ادامه می دهد که کار از نظر خودش تکمیل شده باشد. او از خط خطی آغاز می کند، خطوط مختلفی از بالا به پایین و از راست به چپ و ... می کشد و به گردی بسته می رسد. هر شکلی که می کشد او را به یاد چیزی می اندازد که می شناسد و آن را نام گذاری می کند. کم کم الگوی خاصی برای نشان دادن اشیا در فضا پیدا می کند و آنها را روی خط زمین در پایین صفحه می کشد. تغییر الگو نقاشی کودک نشانه رشد اوست.

اهداف نقاشی کودک

نقاشی کودک به رشد همه جانبه کودک کمک می کند، از جمله:

 • رشد جسمی - حرکتی: زمانی که کودک مداد را در دست می گیرد و آن را می چرخاند و کم کم در جهات مختلف حرکت می دهد، به توانایی حرکتی جدیدی دست می یابد. چشم ها و دست های او نیز رفته رفته هماهنگی لازم را به دست می آورند.
 • رشد شناختی: کودک به آدم ها و جانوران و اشیا نگاه می کند و درباره آن ها فکر می کند و آنچه را می بیند با آنچه در ذهن دارد ترکیب و تصاویر ذهنی جدیدی خلق می کند. کودک می بیند، لمس می کند، می بوید، می چشد و می شنود. به این ترتیب، از حواس خود برای شناخت محیط کمک می گیرد و آنچه را ادراک می کند به تصویر می کشد.
 • رشد عاطفی: کودک از طراحی خطوط مختلف لذت می برد و فرصت می یابد تا احساسات و عواطف خود را روی کاغذ بیاورد و نیازهای خود را ارضا کند.
 • رشد کلامی: کودک درباره خطوط، رنگ ها، اشکال و منحنی هایی که ترسیم کرده حرف می زند و داستان سرایی می کند. کودکان در تخیل قوی هستند. نقاشی به آنان امکان می دهد که تخیل و خلاقیت خود را در قالب شکل و رنگ عرضه کنند. نقاشی کودک فرصتی لذت بخش برای اوست تا اندیشه و احساسش را آزادانه به تصویر در آورد، توانایی های خود را بهتر بشناسد، به محیط پیرامون خود بیشتر توجه کند و به طور غیرمستقیم آموزش ببیند.

 

نقاشی کودک به رشد همه جانبه کودک کمک می کند

 

رشد و تحول کودک در دوران خردسالی، که از مهم ترین سال های زندگی به شمار می رود، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. توجه به نیاز های کودکان برای رشد بهتر در این سال های حساس، ضرورت دارد. با مطالعه مقاله رشد و تحول کودک می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید. 

رشد و تحول کودک

 

مراحل رشد ترسیمی کودک

 از آغاز تولد، توجه نوزاد لحظات کوتاهی به حرکاتی که در میدان دید او صورت می گیرد جلب می شود و این حرکات را با چشم تعقیب می کند. از زمانی که کودک دست و پایش را حرکت می دهد و صداهایی از گلو خارج می کند و اثر آب دهان خود را روی اشیای دور و برش می گذارد، اولین علایم ایجاد ارتباط و شناخت محیط خود را بروز می دهد. این ارتباط با رشد کودک پیچیده تر می شود.

کمی بعد به دست هایش می نگرد و با انگشتانش اشیا را لمس می کند. اولین تماس های لمسی به کودک احساس لذت و امنیت می دهد. در این مرحله، کودک می بیند و لمس می کند و از طریق لمس کردن دنیا را می شناسد. اما به تدریج که بزرگتر می شود، با دیدن تشخیص می دهد زیرا ارتباط مستقیمی بین دو حس لامسه و بینایی وجود دارد.

اولین تجربه کودک در رشد ترسیمی اثرگذاری است. او دست خود را بالا و پایین می برد و حرکت آن را در مورد مختلف مشاهده می کند، با شیئی که در دست دارد به اطراف ضربه می زند و تولید صدا می کند، یا با كف دست به آب ضربه می زند و قطرات آب در هوا پخش می شود. این تجربه ها که از ارتباط دو حس لامسه و بینایی به وجود می آید برای او کشف محسوب می شود و لذت بخش است.

یادگیری یعنی ایجاد تغییر نسبتا پایدار در رفتار که حاصل تجربه و کسب مهارت های متنوع، اطلاعات، عادت های مختلف و فراگیری راه های گوناگون حل مسئله است. برای آگاهی از میزان یادگیری کودک به شما مطالعه مقاله یادگیری کودک را پیشنهاد می کنیم. 

یادگیری کودک

سپس کودک با مداد بر کاغذ ضربه می زند و نقطه گذاری می کند. او خیلی زود متوجه می شود که در اطراف او اشيا و وسایلی وجود دارد که اثر مشخصی از خود بر روی سطوح باقی می گذارند. بنابراین، با لذت تمام، با هر وسیله ای که به دست می آورد و با حرکات خود به خودی و غیرقابل پیش بینی دست و بازو، شروع به خط خطی می کند. کودک تحرکات طبیعی خود را نشان می دهد و حالات مختلف روحی خود را بیان می کند. او مدت ها خط خطی های نامفهوم و نامنظم را تکرار می کند.

کودکان خصوصیات مشترک بسیاری دارند. قبل از آنکه تحت تأثیر محیط خود قرار گیرند، واکنش های مشابهی در برابر محرک ها نشان می دهند، مثلا از دیدن اشیای متحرک رنگی شادمان می شوند یا نسبت به صداهای آشنا حساس هستند. کودک از خط خطی شروع می کند و به شکل های ساده می رسد. او همه این کارها را به طور ذاتی انجام می دهد. این کار نوع ساده ای از ارتباط است که با حرف زدن کودک با دیگران یا با خودش قابل مقایسه است. اما خصوصیات فردی کودکان باعث می شود که متفاوت عمل کنند.

 کودکان، بیش از آنکه به دنبال نتیجه معلوم باشند، از حرکات دست خود و اثری که روی کاغذ می گذارد شگفت زده می شوند.

 

نکات مهم

بهتر است والدین و مربی های مهد کودک در ارتباط با کودکان به نکات زیر توجه کنند:

 • کودکان برای بیان آزادانه اندیشه و احساس خود نیاز به فرصت و تشویق دارند. تلاش کودک برای افزایش قدرت بیان خود نشانه تکامل اوست.
 • ممکن است آنچه کودکان نقاشی می کنند برای دیگران قابل تشخیص نباشد. در حقیقت کودکان، بیش از آنکه به دنبال نتیجه معلوم باشند، از حرکات دست خود و اثری که روی کاغذ می گذارد شگفت زده می شوند.
 • کودکان صرفا به آنچه می بینند نمی پردازند و چیزی را هم که می شناسند یا حس می کنند در نقاشی خود می آورند.
 • پذیرش کار خلاقانه کودکان یک اصل است. به جای اصلاح یا دخالت در کار آنان، بهتر است فرصت بروزخلاقیت را فراهم سازیم.
 • کودکان از طریق نقاشی با محیط خود ارتباط برقرار می کنند و می توانند شناخت بهتری از آن به دست آورند و از کشف خود لذت ببرند.

 

بازی کودک از جمله موضوعاتی است که باید از سنین پایین کودکی به آن توجه کرد.  برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، مقاله بازی کودک را در وبلاگ مهد کودک پاپیون مطالعه فرمایید.

بازی کودک

 

 • یکی از اشتباهات متداول تأكید بیش از حد بر تکنیک است که تقریبا همیشه مانع از بیان آزادانه کودک می شود.از به کار گرفتن روشهای محدود کننده ای مثل پررنگ کردن خطوط خارجی شكل ها یا کپی کردن آنها جدا خودداری کنید.
 • گاهی کودکان مدتی نسبت به نقاشی بی علاقه می شوند، اما در همین دوران است که استعدادهای جدید جوانه می زند. پیشنهاد شیوه های تازه می تواند شوق نقاشی را در کودک برانگیزد، اما وابستگی بیش از حد به انواع وسایل ممکن است انگیزه درونی کودک را برای بیان احساسات خود کمرنگ سازد.
 • اگر کودکی موضوعی را در نقاشی خود بارها و بارها تکرار می کند بدین معناست که مایل است تجربه قبلی خود را حفظ کند، تا زمانی که اتفاقی برای او جالب باشد و در کارش تأثیر بگذارد و بخواهد الگوی خود را تغییر دهد.
 • مدت زمانی که کودک می تواند بر کار خود تمرکز کند کوتاه است و به سن او بستگی دارد. اگر کودک مایل نیست نقاشی کند، او را مجبور به این کار نکنید.

 

 

 

 

 

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]