مهدکودک پاپیون
محیط یادگیری کودک - قسمت دوم

در قسمت اول مقاله محیط یادگیری کودک به بیان برخی ویژگی های مطلوب محیط یادگیری کودک پرداختیم و گفتیم که محیط یادگیری کودک را می توان مهم ترین عامل در امر یادگیری کودک دانست. در این مقاله قصد داریم به بیان و بررسی ویژگی های فیزیکی و عاطفی سایر فضاهای داخلی و فضای باز مهد کودک بپردازیم.

توجه به این نکات در انتخاب یک محیط یادگیری مطلوب برای فرزندانتان لازم و ضروری است. همچنین می توانید با توجه به این نکات، ایده هایی در مورد تدارک فضای مناسب تری برای کودکان در منزل پیدا کنید.

 

برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد محیط یادگیری کودک، مطالعه مقاله پیشین را به شما توصیه می کنیم

محیط یادگیری کودک

 

غذاخوری کودکان

ایجاد محیط مناسب، ایمن، پاکیزه و لذت بخش برای خدمات تغذیه ای، تا اوقات غذا خوردن را به فرصت یادگیری تبدیل کند، بسیار ضروری است. این محیط در مهدکودک باید در صورت امکان به اندازه ای وسعت داشته باشد که کودکان به صورت گروهی بنشینند و از غذا خوردن با هم لذت ببرند. وسایل غذاخوری باید متناسب با رشد کودکان و بادوام باشند و شست وشوی آن ها آسان باشد.

 

تجهیزات و وسایل مناسب کودکان

آگاهی کلی از اندازه های بدن کودکان در سنین مختلف برای تصمیم گیری در مورد اندازه میز و صندلی، قد کمد ها و قفسه ها و نیز ارتفاع مناسب دستگیره ها، دستشویی ها، شیر ها و مانند این ها بسیار ضروری است. مهم ترین اندازه، قد ایستاده کودک است.

اگر فضا و عناصر موجود در فضای مهد کودک متناسب با اندازه های بدن کودکان باشد، آنها به سادگی می توانند از تمامی فضا های مهدکودک و وسایل مربوط به خود استفاده کنند.

صندلی باید محکم و استوار و ارتفاع آن به میزانی باشد که پای کودک هنگام نشستن کاملا روی زمین قرار گیرد تا کودک احساس راحتی و امنیت کند.

باید به رنگ، شکل، اندازه، استحکام، ایمنی، نداشتن لبه های تیز و قابل شست وشو بودن همه تجهیزات موجود در کلاس های مهد کودک توجه کافی داشت.

 

یکی از فعالیت های مهم کودکان در محیط مهد کودک و خانه کاردستی است. کاردستی کودکان، اهداف ساخت کاردستی و باید ها و نباید های آن موضوع بحث ما در مقاله زیر است.

کاردستی کودک

 

 

ویژگی های فیزیکی محیط داخلی مهدکودک

 •  رنگ

وقتی فضایی را برای کودکان آماده می کنید، از رنگ های روشن با پراکندگی های پرجاذبه بهره بگیرید.

وجود کودکان سرشار از رنگ هاست بنابراین، محیط یادگیری کودک در مهد کودک نباید با رنگ های فراوان و شلوغ اشباع شود بلکه باید با رنگهای اندک و پراکنده آراسته شده باشد تا با حضور کودکان، بیشترین هماهنگی در محیط ایجاد شود.

استفاده از رنگ در محیط های آموزشی مهد کودک می تواند برانگیزاننده یادگیری در کودکان باشد. کاربرد رنگ های مطلوب تأثیر محسوسی در رفتارها، خلق و خو و یادگیری کودکان دارد.

 • صدا

کودکان در محیط مهد کودک نسبت به صدا عکس العمل های گوناگونی نشان می دهند. صدا می تواند در رفتار کودکان اثر بگذارد.

می توانید نوار صداهای طبیعت مانند صدای باران، آبشار، باد و بسیاری از پدیده های دیگر را پخش کنید تا کودکان با دنیای گسترده صداها آشنا شوند. ساختمان مهد کودک باید خارج از محله های شلوغ و پرسروصدا باشد.

 • نور

ارزشیابی محیط یادگیری در مهد کودک ها و پژوهش های اخیر اهمیت قرار گرفتن کودکان در معرض نور کافی را نشان می دهند. میزان نور می تواند در حالت های خلقی و یادگیری کودکان تأثیر بگذارد. نور طبیعی اثر مثبتی در محیط یادگیری کودک دارد.

از آنجا که معمولا اكثر فعالیت های آموزشی مهد کودک در روز انجام می گیرد، استفاده از نور طبیعی در طراحی محیط دارای اهمیت است.

 • کفپوش

به مهد کودک ها توصیه می شود در فضا های داخلی خود از کفپوش های قابل شست وشو استفاده کنند. کف اتاق نباید لغزنده باشد تا کودکان بتوانند به راحتی به بازی و فعالیت بپردازند. لازم است رنگ کف پوش هماهنگ با رنگ اتاق باشد تا بر تاثیر مطلوب محیط یادگیری کودکان، اثر سوء نداشته باشد و باعث ایجاد احساس آرامش در کودک شود. پوشش دیوارها و ستونها نیز نباید زیر و دارای بافت تیز باشد.

 

محیط داخلی مهدکودک پاپیون

 

 • حفاظ نرده، پله و پنجره

با توجه به تحرک زیاد کودکان در محیط مهد کودک و آسیب پذیری آنان، بهتر است محیط آموزشی پله های کمتری داشته باشد. پله باید ساده و کوتاه باشد، باید به لبه پله ها پلاستیک مخصوص نصب شود تا از لغزیدن کودکان جلوگیری شود و نرده راه پله باریک باشد تا کودکان نخواهند روی آن سر بخورند.

 • درجه حرارت و رطوبت

معمولا درجه حرارت مطلوب فضاهای آموزشی مهد کودک حداقل ۱۸ درجه و حداکثر ۲۵ درجه سانتی گراد است. میزان رطوبت ۵۰ تا ۶۰ درصد نیز محیط راحتی برای کودکان در طول روز فراهم می سازد.

 

یادگیری یعنی ایجاد تغییر نسبتا پایدار در رفتار که حاصل تجربه و کسب مهارت های متنوع، اطلاعات، عادت های مختلف و فراگیری راه های گوناگون حل مسئله است. برای آگاهی از میزان یادگیری کودک به شما مطالعه مقاله یادگیری کودک را پیشنهاد می کنیم.

 یادگیری کودک

 

فضای باز مهدکودک

 • طراحی زمین بازی

کف پوش زمین بازی کودکان نباید تیز، برنده و سخت باشد. استفاده از خاک رس یا خاک هایی که حالت فشرده تری دارند برای شکل دادن به مکان بازی مناسب است. ولی در محل هایی که احتمال زمین افتادن کودکان خردسال وجود دارد، مناسب تر است که از ماسه نرم یا مواد نرم دیگر مانند فوم برای پوشاندن کف استفاده شود.

استفاده از کف پوش های گیاهی مانند چمنهای مقاوم در زمین بازی بسیار مناسب است ولی نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

کودکان از اجرای فعالیت های هنری در فضای باز بیشتر استقبال می کنند. پوشاندن سطح دیوار با کاغذ و نقاشی روی آن، کودکان را به فعالیت هنری تشویق می کند.

موسیقی نیز نوعی فعالیت برای کودکان در مهد کودک است که می توان آن را به سادگی در فضای باز اجرا کرد. همچنین با ایجاد مکانی برای نگهداری حیوانات در فضای باز با رعایت نکات بهداشتی می توان فرصتی برای کودکان فراهم آورد تا با حیواناتی مانند جوجه و اردک و خرگوش آشنا شوند.

 

 • سرسره

سرسره در بیشتر زمین های بازی کودکان وجود دارد. سرسره های طویل باید حتما برآمدگی هایی داشته باشند تا موج دار شدن سطح شیب دار سرسره مانع از سرعت گرفتن کودکان و پرت شدن آن ها شود. پوشش زیر سرسره باید چمن، ماسه بادی یا فوم باشد.

 

 • تاب

یکی از لذت بخش ترین بازی های کودکان تاب خوردن است. پوشش زیر تاب نیز باید چمن یا ماسه باشد.

 

 • شن بازی

زمین بازی بدون شن فایده چندانی ندارد. کودک با شن بازی ساعت ها سرگرم می شود، می آموزد که چطور روی یک کار تمرکز کند، خلاقیت او با ساختن شکل های مختلف رشد می کند، ماهیچه های دست او تقویت می شود و بازی در جمع را یاد می گیرد.

 

شن بازی و استخر شن

 

 •  آب بازی

آب بازی یکی از محبوب ترین فعالیت های کودکان است که به صورت گروهی یا انفرادی انجام می گیرد. برای آب بازی باید ابزار های مناسب مثل چوب، چوب پنبه، سکه، سنگ، ابر، کاغذ (برای آموزش شناور ماندن اجسام)، آب پاش، قیف، آبکش، و فنجان های اندازه گیری (برای آموزش به شکل ظرف درآمدن آب) را در اختیار کودکان قرار داد.

 

 • وسایل هل دادنی و کشیدنی

بازی با وسایل هل دادنی و کشیدنی مانند سه چرخه و ماشین هایی که کودک با نخ به دنبال خود می کشد، باعث حرکت و جابه جایی او می شود. کودک در حین حرکت مهارت های لازم را برای راه رفتن، پریدن و دویدن به دست می آورد. بازی با وسایل مدور مانند توپ که کودک بتواند آن را قل دهد و پرتاب و دنبال کند نیز مفید است.

 

رشد و تحول کودک در دوران خردسالی، که از مهم ترین سال های زندگی به شمار می رود، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. توجه به نیاز های کودکان برای رشد بهتر در این سال های حساس، ضرورت دارد. با مطالعه مقاله رشد و تحول کودک می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

رشد و تحول کودک

 

 • نیمکت های استراحت

تماشای بازی کودکان دیگر می تواند مقدمه ای برای پیوستن به بازی و تشکیل گروه باشد. لذا در طراحی زمین بازی باید مکان های مناسبی برای نشستن در نظر گرفته شود تا کودکان بتوانند بنشینند و بازی کودکان دیگر را تماشا یا استراحت کنند. نیمکت چوبی یا کنده درخت انتخاب های مناسبی برای این منظور است.

 

 • باغچه گل و گیاه

ترتیب دادن یک باغچه کوچک با انواع گل و گیاه و بوته و سبزه و مشاهده چگونگی رشد گیاهان و توجه به تغییرات آنها به کودکان در درک اهمیت گیاهان در طبیعت کمک می کند. با انتخاب مناسب انواع گیاه، شرایط لازم برای آشنا ساختن کودکان با فصول و رنگ ها و گل ها به وجود می آید.

 

باغچه گل مهدکودک پاپیون

 

فضای عاطفی و اهمیت آن در یادگیری

فضای عاطفی در مهد کودک دارای دو مفهوم است، محیط شاد و آرام فیزیکی و رفتار آرامش دهنده مربی.

مربیان و مسئولان باید همیشه تبسم بر لب داشته باشند. لبخند مربی به کودک اعتماد به نفس می دهد. کودک احساس می کند که مربی او را دوست دارد، مراقب اوست و در مواقع لزوم کمکش خواهد کرد.

برقراری رابطه محبت آمیز و سرشار از عاطفه با کودکان، سبب ایجاد نگرش مثبت در آنان نسبت به خود و دیگران می شود. به این ترتیب، کودکان در پایان هر روز، نسبت به روز گذشته، احساس بهتری درباره خود دارند که در نهایت به افزایش عزت نفس در آنان می انجامد.

مربیان باید با کودکان تحت مراقبت و آموزش خود تعامل برقرار کنند. این تعامل می تواند جنبه کلامی و غیر کلامی داشته باشد. تعامل کلامی به معنای گفت وگو با کودکان، دادن اطلاعات صحیح به آنان و پرسش و پاسخ با آن هاست تا بتوانند آزادانه افکار و احساسات خود را بازگو کنند. انواع تعامل غیر کلامی مانند لبخند زدن، تماس برقرار کردن، نوازش کردن، بغل کردن، برقراری ارتباط چشمی و زانو زدن در کنار کودکان احساس محبت و گرمی به آنان می دهد.

وقتی مربی نسبت به کارهای کودک علاقه نشان می دهد، کودک نیز به خود اجازه می دهد درباره فکر یا احساس خود با مربی صحبت و تبادل نظر کند. مربی باید در کلاس خود محیطی گرم، دوست داشتنی و اطمینان بخش ایجاد کند.

در واقع، فضای محیطی که کودکان در آن به سر می برند باید شبیه به فضای امن خانه باشد تا تجربه سال های اولیه کودکی آنان توأم با احساس مراقبت و امنیت باشد.

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]