مهدکودک پاپیون
محیط یادگیری کودک

محیط یادگیری کودک را شاید بتوان مهم ترین عامل در امر یادگیری کودک دانست. مطالعات نشان می دهد که کودکان در محیط های مختلف واکنش های متفاوتی به یادگیری نشان می دهند. در این مقاله بیشتر به محیط یادگیری کودک می پردازیم.

کودکان در سنین حساس خردسالی، ساعات مهمی را در محیط های آموزشی و مهدکودک می گذرانند. از این رو فضای محیط یادگیری کودک بر شکل گیری بسیاری از ویژگی ها و رفتار های کودک تاثیر دارد. محیط و فضای تشکیل دهنده هر مرکز آموزشی منعکس کننده تمام چیزهایی است که در آن وجود دارد و به همین دلیل انتخاب یک محیط آموزشی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.

محیط آموزشی مهد کودک شامل فضای بسته (کلاس ها و راهروها)، فضای باز (حیاط و محیط سرباز)، وسایل و امکانات، عوامل انسانی، تعامل های اجتماعی (با مربیان و همسالان)، عوامل عاطفی و عوامل فیزیکی مانند روشنایی، صداها، رنگ ها و مانند این هاست.

ما در این مقاله به بیان ویژگی های یک محیط یادگیری مطلوب در مهدکودک می پردازیم اما شما می توانید از این نکات برای تدارک یک بستر مناسب برای یادگیری بهتر کودکتان در منزل، بهره بجویید.

 

یادگیری یعنی ایجاد تغییر نسبتا پایدار در رفتار که حاصل تجربه و کسب مهارت های متنوع، اطلاعات، عادت های مختلف و فراگیری راه های گوناگون حل مسئله است. برای آگاهی از میزان یادگیری کودک به شما مطالعه مقاله یادگیری کودک را پیشنهاد می کنیم.

یادگیری کودک

 

 

اهمیت و نقش محیط یادگیری در آموزش کودکان

بطور کلی اشیای موجود در هر فضا، اتاق یا زمین بازی و نظم و چیدمان آن ها می تواند در رفتار کسانی که در آن محیط به سر می برند تأثیر بگذارد. امکان فعالیت هایی را برای آنان فراهم آورد یا سبب دشواری کارها و فعالیت های آن ها شود.

کودکان در فضاهایی که طراحی مناسبی داشته باشد شادترند، مهارت های کلامی بیشتری به کار می برند و بیشتر در بازی های گروهی مشارکت می کنند. آنان می توانند در این فضاها به کندوکاو و جست وجو بپردازند، آزمایش کنند و بیاموزند.

متخصصان تعلیم و تربیت کودک از دیرباز همواره به تأثیرات محیط زندگی کودکان در رشد آنان توجه داشته اند و محيط مهد کودک را، بعد از والدین و مربیان، سومین عامل تربیتی و معلم سوم می دانستند.

وقتی فضای آموزش کودک و محیط یادگیری او مناسب باشد، محتوا و سازماندهی آن از دو طریق به تحقق اهداف آموزشی و پرورشی کمک می کند: چنین فضایی بروز رفتارهای هدفمند را تسهیل و از ظهور رفتارهای ناهمخوان با اهداف آموزشی جلوگیری می کند.

 

انواع محیط یادگیری

 

محیط داخلی

طرح ریزی و تنظیم محیط داخلی مهد کودک برای کودکان بخش مهمی از فلسفه آموزشی محسوب می شود. کلاس و محیط یادگیری باید به شکلی سازمان دهی شود که فضای کافی برای فعالیت های متنوع وجود داشته باشد.

چنین فضایی دارای سطح وسیعی برای نشستن کودکان در گروه های سنی مختلف است تا بتوانند به فعالیت های گروهی کوچک و بزرگ بپردازند.

مهد کودک باید در انتخاب وسایل و تجهیزات و سازمان دهی فضاهای یادگیری کودکان، به تدارک ایمنی در محیط و پیشگیری از خطر توجه ویژه داشته باشد و به منظور جلوگیری از ایجاد محدودیت برای کودکان و جلوگیری از تکراری شدن محیط یادگیری، بهتر است فضا و مکان را قابل تغییر تعبیه کند. بهتر است در محیط مهد کودک از نصب وسایل و ثابت کردن آنها اجتناب شود.

در کلاس های درس مهد کودک، بهتر است به هر کودک یک قفسه کوچک چوبی اختصاص داده شود تا وسایل شخصی خود را در آن قرار دهد. ارتفاع این قفسه ها باید متناسب با قد کودکان باشد. چسباندن عکس یا نام کودکان یا هر نشانه دیگری روی قفسه ها به کودکان در تشخیص قفسه خود کمک می کند و به آنها حس استقلال می دهد.

 

ر کلاس های درس مهد کودک، بهتر است به هر کودک یک قفسه کوچک چوبی اختصاص داده شود تا وسایل شخصی خود را در آن قرار دهد.

 

محیط یادگیری کودک باید ساده و عاری از وسایل زاید باشد. ایجاد محرک های زیاد از طریق ارائه وسایل و مواد جدید باعث می شود که کودک از یک وسیله به وسیله دیگر مراجعه کند بدون آنکه کاربردهای متفاوت آن ها را شناسایی کرده باشد.

برای نصب یا قرار دادن هر وسیله یا ابزار یا تصویری در کلاس درس کودک، باید دلایل کافی وجود داشته باشد. تصاویر دیواری باید کودک را به کاوش دعوت کند و صرفا به منظور رنگارنگ کردن دیوارها و فضا به کار گرفته نشود. تابلوهای آموزشی مربوط به تغییرات آب و هوا، تابلوی حضور و غیاب، و تقویم روزانه باید با تصاویر مفهومی و کلمات معادل زبان آموزشی دوم، همراه شود تا این اطلاعات به مرور زمان در حافظه کودک ماندگار شود. این تابلوها که بهترین وسایل تزیین مهدکودک هستند، باید در ارتفاعی متناسب با قد کودکان نصب شوند.

در مهدکودک پاپیون نیز کلاس ها و محیط های یادگیری کودکان بر اساس این اصولی آموزشی طراحی شده اند تا کودکان علاوه بر راحتی در محیط مهد کودک، از یادگیری حداکثری برخوردار شوند و رشد و خلاقیت متناسب با سن و شرایط خود را به خوبی تجربه کنند.

 

مراکز یادگیری

منظور از مراکز یادگیری مهد کودک، فضاهایی است که برای فعالیت های مختلف کودکان در نظر گرفته می شود و می تواند بخشی از فضای آموزشی کلاس باشد که با قفسه از سایر بخش ها جدا شده است. در ادامه به چند نمونه از این فضا ها اشاره خواهیم کرد:

 

مرکز ساختمان سازی:

استفاده از مکعب های ساختمان سازی نقش مهمی در برنامه های آموزشی پیش از دبستان در مهد کودک ها دارد. بازی با بلوک ها مهارت های شمارش، تشخیص اشکال و اندازه ها و هماهنگی چشم و دست را در کودکان تقویت می کند.

بلوک ها نباید در کارتن انباشته شود چرا که باعث سردرگمی کودکان به هنگام بازی می شوند، بلکه باید به طور منظم در قفسه چیده شوند و قفسه هر یک از آن ها با شکل بلوک مشخص شود تا کودکان در انتخاب بلوک مناسب یا جمع کردن آن ها پس از بازی، راحت تر باشند.

در مرکز ساختمان سازی مهد کودک لازم است ماشین، کامیون، آدمکهای چوبی بزرگ و کوچک، و حیوانات چوبی یا کائوچویی به اندازه کافی در اختیار همه کودکان باشد تا در بازی با بلوک ها از آن ها استفاده کنند.

 

 رشد و تحول کودک در دوران خردسالی، که از مهم ترین سال های زندگی به شمار می رود، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. توجه به نیاز های کودکان برای رشد بهتر در این سال های حساس، ضرورت دارد. با مطالعه مقاله رشد و تحول کودک می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

رشد و تحول کودک

 

کتاب خانه:

کتاب خوانی یکی از مهم ترین فعالیت هایی است که به رشد مهارت های شناختی و کلامی در کودکان کمک می کند. از آنجایی که قسمت کتاب خوانی مهد کودک باید یکی از آرام ترین بخش ها باشد، بهتر است با قفسه ها و دیوارهای پیش ساخته از دیگر قسمت ها جدا شود یا در مجاورت بخش های آرام قرار گیرد. فضای کتابخانه باید از نور کافی و امکانات راحتی برای کودکان از جمله کفپوش مناسب و راحت برای نشستن برخوردار باشد.

توجه داشته باشید که در منزل یا مهد کودک ارتفاع قفسه های کتاب باید متناسب با قد کودکان و نحوه چیدن کتاب ها به گونه ای باشد که قابل دسترسی و در دید کودکان باشند.

مشارکت والدین در ساعات قصه گویی در پیشبرد اهداف فعالیت، بسیار مؤثر است.

 

کتابخوانی

ما در مهد کودک پاپیون سعی داریم مطالب آموزشی را در بستر کتاب خوانی و قصه گویی برا فرزندان عزیزمان بیان کنیم و سعی در پیشبرد اهداف آموزشی کودکان در یک محیط یادگیری مطلوب داریم.

 

مرکز هنر:

بخش هنر  مهد کودک فراهم کننده فرصت هایی برای بیان خلاقانه احساسات و هیجانات کودک است. این مرکز باید در محلی از مهد کودک برپا شده باشد که کثیف کاری های کودکان موجب دغدغه نشود و کف پوش آن نیز قابل شست و شو باشد تا آلودگی احتمالی باعث آسیب کودکان نشود.

نور طبیعی به خلاقیت ورزی و موفقیت کودکان در این قسمت از محیط یادگیری مهد کودک کمک می کند. 

فضای فعالیت های هنری مانند نقاشی، سفالگری و خمیر بازی باید دور از محل های پر رفت و آمد و مکانی وسیع و پرنور و تمیز باشد تا کودکان بتوانند به راحتی در آن فعالیت کنند.

وسایل لازم برای نقاشی و کاردستی کودکان در سال های اول عبارت است از: مداد شمعی، مداد رنگی، آبرنگ، ماژیک، رنگ انگشتی، قلم مو، کاغذ سفید و رنگی، مقوا، قیچی نوک گرد، چسب نشاسته، انواع خمیر، گل رس، روزنامه، وسایل چاپ، وسایل دورریختنی، مواد طبیعی (سنگ، برگ، دانه ها)، تکه پارچه، کارت پستال، پر، کاموا، چوب بستنی و ...

مربی مهد کودک با قرار دادن این وسایل در اختیار کودکان در فعالیت های گوناگون هنری، آن ها را تشویق به دست ورزی با ابزار می کند.

 

مرکز علوم و ریاضیات: 

فعالیت های علوم و ریاضیات برای کمک به درک مفاهیم از طریق اکتشاف و آزمایش، هم در موقعیت های تصادفی و هم در موقعیت های از پیش طراحی شده در مهد کودک ها اجرا می شود.

در این فعالیت ها، کودکان به کارگیری روش علمی برای حل مسئله را می آموزند. آنان یاد می گیرند که به گیاهان و حيوانات توجه کنند و مراقب آن ها باشند. مهد کودک پاپیون با تعبیه فضای سبز و مشارکت با کودکان در نگه داری این فضا سعی دارد کودکان را از روند رشد گیاهان آگاه نگه دارد تا در جامعه صنعتی امروز، درک بهتری از طبیعت اطراف خود داشته باشند.

 

مرکز فعالیت های دست ورزی:

منظور از اجرای این گونه بازی ها تقویت هماهنگی بین عضلات چشم و دست و کسب مهارت و توانایی در به کارگیری دست ها و انگشتان است. این هماهنگی در دوران مهد کودک، کودکان را برای فعالیت های بعدی در مدرسه مانند خواندن، نوشتن، هنرهای خلاق و درک مفاهیم آماده می کند.

کودکان می توانند در این فضا به بازی روی میز و زمین بپردازند. وسایل آموزشی لازم شامل وسایل کاردستی و نقاشی، پازل، دومینو، مهره، مجموعه قاب های چوبی (شامل دکمه ها، زیپ ها، گره ها، قلاب ها، قزن ها، بندها)، خمیر و قالب های خمیر و به طور کلی، وسایل و مواد قابل دست ورزی است.

 

بازی کودک از جمله موضوعات مرتبط به کودک است که از سنین پایین کودکی باید به آن توجه کرد. بازی کودک مسئله ای است که باید در خانه، مهد کودک و در محیط دوستان به آن پرداخت تا بیشترین تاثیر را در رشد جسمی و ذهنی کودک داشته باشد.

بازی کودک

 

مرکز سرود و موسیقی 

هدف از آموزش موسیقی در این دوران به هیچ وجه ایجاد مهارت در زمینه موسیقی و تربیت موسیقیدان نیست. آموزش موسیقی به کودکان از سرگرمی یا هیجان فراتر می رود به طوری که تأثیرات شناختی آن در افزایش توان ذهنی، تمرکز، تقویت مهارت های حرکتی، و هماهنگی حواس از هر فعالیت دیگری قوی تر است. 

کودکان آشنا به موسیقی هوشیارتر و دقیق تر به محرکهای شنوایی پاسخ می دهند. این آموزش می تواند از طریق خواندن سرودهای دسته جمعی، نواختن آلات ساده موسیقی کودکان و حرکات ورزشی توأم با سرود در محیط مهد کودک صورت پذیرد. در مرکز موسیقی می توان قفسه هایی تعبیه کرد و سازهای کودکان مثل ارف، بلز، زیلوفون، سه گوش (مثلث)، قاشقک، دایره زنگی دقک، چوب، طبل و سنج را در آنها جای داد یا آنها را از قلابهایی متصل به دیوار یا تخته ای آویزان کرد. 

در صورت فراهم نبودن سازهای کودکان، می توانید بعضی از آنها را خودتان بسازید. مثلا مقادیر متفاوتی آب در ظروف سرامیک یا شیشه ای بریزید. سپس کودکان با یک میله فلزی نازک ضربه هایی به ظروف بزنند و صداهای مختلفی تولید کنند یا یک ملاقه ذرت خام را در جعبه ای بریزید و در آن را با چسب ببندید. با تکان دادن جعبه صدای خوشایندی ایجاد می شود. همچنین می توانید یک تکه نخ را به دور قوط استوانه ای شکلی گره بزنید و سنگ های کوچکی به انتهای نخ ببندید. اگر کودکان قوطی را به شدت تکان دهند، سنگ ها به قوطی می خورند و صدا تولید می کنند.

در مقاله بعدی وبسایت مهد کودک پاپیون به بیان و بررسی ویژگی های فیزیکی و عاطفی سایر فضاهای داخلی و فضای باز مهد کودک خواهیم پرداخت.

 

 

 

 

 

 

 

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]