مهدکودک پاپیون
یادگیری کودک

یادگیری یعنی ایجاد تغییر نسبتا پایدار در رفتار که حاصل تجربه و کسب مهارت های متنوع، اطلاعات، عادت های مختلف و فراگیری راه های گوناگون حل مسئله است. برای آگاهی از میزان یادگیری کودک، به رفتار قابل مشاهده یا به اصطلاح دقیق تر، به عملکرد کودک توجه می کنیم.

در حقیقت، عملکرد کودک حاصل یادگیری است و ما با مشاهده تغییرات حاصل در عملکرد کودک متوجه می شویم که در کودک یادگیری اتفاق افتاده است. تفاوت بین یادگیری کودک و عملکرد او، تفاوت بین دانستن چگونگی انجام دادن کار و انجام دادن آن کار است.

 

ارتباط بین یاددهی و یادگیری در کودکان

یادگیری فعالیتی است که کودک و مربی، هر دو با هم انجام می دهند. تعامل کودک و مربی با محیط، کشف، جستجوگری و استفاده از امکانات و شرایطی که فراهم شده منتج به یادگیری و کسب مهارت های لازم می شود.

یاددهی فعالیتی است که مربی انجام می دهد و عبارت است از فراهم آوردن امکانات، موقعیت ها و شرایط آزمایش و کشف و بحث و گفت و گو و تشویق کودک به استفاده از آن ها. نقش مربی در این جا هدایت و ایجاد شرایط لازم است.

هیچ کودکی نمی تواند به جای کودک دیگری یاد بگیرد یا با فشار چیزی را یاد بدهد. چنانچه کودک (یادگیرنده) در جهت یادگرفتن فعالیت نکند و نخواهد از فرصت و کمک های والدین و مربیان استفاده کند، یادگیری کودک غیر ممکن خواهد شد. بعبارت دیگر، یادگیری و یاددهی ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و در هر دو هم مربی و هم کودک مشارکت دارند.

 

روش های یادگیری در کودکان

هنگامی که کودکان را مشاهده می کنیم، متوجه می شویم که روش های مختلفی را در یادگیری به کار می برند. برخی کودکان آرام اند و برخی پر جنب و جوش، برخی کودکان پرحرفی می کنند و برخی کم حرف اند و خیلی ها هم انگار اصلا گوش نمی دهند. هر کودک به محرک های محیطی پاسخی می دهد که مبتنی بر شیوه یادگیری کودک است. در برنامه ریزی برای کودکان، توجه به شیوه های یادگیری آنان اهمیت دارد. کودکان خردسال با روش های مختلف و مخصوص به خود راجع به موضوعات گوناگون اطلاعات کسب می کنند. یکی از راه های شنیداری بهتر می آموزد، یکی از راه های بینایی و دیگری با دست ورزی، که هر یک از آن ها با یکی از روش های آموزشی مطابقت دارد، مثل بازی که مهم ترین روش است و در یکی از مقاله های پیشین وبسایت مهد کودک پاپیون به آن پرداختیم یا شعر، قصه، نمایش، کاردستی و نقاشی که در مقالات بعدی به هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

 

در برنامه ریزی های آموزشی و برای پیش برد اهداف آموزشی کودک لازم است همواره این پرسش ها را مدنظر داشته باشیم:

 • کودکان چگونه رشد می کنند؟
 • کودکان چه چیز هایی را و به چه ترتیبی می آموزند؟
 • کودکان به چه چیزهایی نیاز دارند تا آماده آموختن شود؟
 • چه عواملی در یادگیری کودک تاثیر گذار است؟
 • آیا همه کودکان به یک طریق رشد می کنند؟ رشد آن ها در هر حوزه به یک میزان است؟
 • رشد و تحول در چه مواردی به هم شباهت دارند و در چه زمینه هایی با هم متفوت هستند؟

 

 

برای یافتن پاسخ این پرسش ها لازم است اطلاعاتی درباره ی رویکرد های یادگیری داشته باشیم. پاسخ به این سوالات به ما کمک می کند تا پیچیدگی های رشد کودکان را بهتر و راحت تر درک کنیم و نقش موثرتری در این فرآیند داشته باشیم.

پاسخ دادن به این سوالات باعث می شود والدین و مربیان کودک در مهدکودک بیاموزند:

 • لازم است کودکان را بهتر بشناسند و در برنامه ریزی ها، نیاز های آنان را در «چگونه و با چه ترتیبی آموختن» در نظر بگیرند.
 • سرعت یادگیری در کودکان متفاوت است.
 • عوامل موثر در یادگیری کودکان کدام است.
 • لازمه یادگیری ایجاد شرایط مناسب است.
 • باید فعالیت هایی را تدارک دید که کودکان از آن ها لذت ببرند.
 • برنامه ها باید متناسب با گروه سنی کودکان باشد.
 • لازم است چیدمان فضای بازی و یادگیری کودک در خانه و مهدکودک، جذاب، برانگیزاننده و خلاق باشد و نیاز کودک به بزرگسالان در یادگیری و بازی را به حداقل برساند.
 • باید امکان مشورت و مشارکت والدین و مربیان مهد کودک برقرار باشد.

 

نکاتی در مورد اصول یادگیری کودک

 • یادگیری امری واقعی است که می توان آن را از خود کودک آغاز کرد و به محیط خانواده، جامعه و دنیا گسترش داد.
 • هدف از یادگیری درک مطلب و لذت بردن از آموختن است پس باید زمان کافی به هر کودک اختصاص داد تا کار خود را تکمیل کند چرا که کودک با کمل کردن کار خود احساس رضایت پیدا می کند و انگیزه حرکت بعدی کودک فراهم می شود.
 • یادگیری به سبک زندگی کودک وابسته است و خانواده کودک و مربی در این راستا باید با هم تعامل داشته باشند.
 • به جای انتقال حجم بالایی از اطلاعات به کودک، بهتر است شرایط مطلوب یادگیری کودک فراهم شود.
 • وجود ارتباط عاطفی مناسب بین مربی و کودک و بین کودکان، همچنین نگرش والدین به آموزش در یادگیری کودک موثر است.
 • ایجاد انگیزه یادگیری و تشویق و تقویت صحیح آن در کودکان از اصول یادگیری است.
 • هرچه شرایط فیزیکی محیط یادگیری کودک مثل نور و تهویه و تجهیزات و سایر امکانات آن مناسب تر باشد، یادگیری بهتر صورت می گیرد.

 

نکاتی در باب رویکرد های یاددهی یادگیری در کودکان

کودکی مرحله ای مهم از زندگی است. کودکان برای یادگیری به انگیزه و محیط مناسب نیاز دارند. آن ها در سال های اولیه زندگی مراحل حساسی را طی می کنند که در این دوران، کنجکاوی، کودکان را برای کسب مهارت و دانش بر می انگیزد. در این دوران باید به نیاز های کودک، الگوی رشدی کودک و شکل روابط در زندگی کودک توجه داشت چرا که جنبه های مختلف رشد و یادگیری کودک به هم متصل اند. کودکی که از یک رویکرد یادگیری مناسب بهره برده باشد تبدیل به موجودی باهوش، خلاق، توانمند، شایسته و دارای رفتار اجتماعی مناسب خواهد شد.

در ارتباط با کودکان بهتر است به یاد بسپاریم که مغز انسان ظرفیت قابل توجهی برای تغییر دارد اما زمان عامل تعیین کننده مهمی است.

مهدکودک باید به دقت طراحی شود تا رشد کودک را تقویت کند و آثار مخربی بر رشد مغزی و یادگیری و خلاقیت کودک نداشته باشد. مثلا برخی از روان شناسان کودک معتقدند تماشای تلویزیون مانع از رشد و بروز خلاقیت کودک می شود.

کودکان ابتدا از طریق مشاهده، تقلید (بازی های وانمودی) و تجربه اندوزی می آموزند بنابراین در مهد کودک به محیطی غنی، که در آن به کشف و جست و جو بپردازند نیاز دارند. بازی در محیط مهد کودک و در جمع هم سالان فعالیتی جذاب برای کودکان است که باید زمان بسیاری به انواع خلاقانه آن اختصاص داده شود.

مربیان مهد کودک باید بر کارکرد ذهن کودک متمرکز باشند و از چگونگی تغییرات ذهن و انطباق ذهن با آموخته های جدید، آگاه باشند.

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]