مهدکودک پاپیون
بازی کودک

بازی کودک از جمله موضوعات مرتبط به کودک است که از سنین پایین کودکی به آن توجه کرد. بازی کودک مسئله ای است که باید در خانه، مهد کودک و در محیط دوستان به آن پرداخت تا بیشترین تاثیر را در رشد جسمی و ذهنی کودک داشته باشد. در این مقاله بیشتر درباره بازی کودک صحبت می کنیم.

بازی کودکان می تواند زمینه ساز بسیاری از دیگر اتفاقات مرتبط با کودک شما شود. رشد هوش هیجانی و هوش اجتماعی کودک، افزایش روحیه کار گروهی و تیمی، افزایش روحیه مسئولیت پذیری، کمک به رشد جسمانی، بهبود سلامت روانی با ایجاد شادی و نشاط و... از جمله ثمرات بازی های کودکان است. البته باید در نظر داشت که این موضوع نیز همانند بسیاری از موضوعات حوزه کودک نیازمند اقداماتی علمی و روانشناسانه است که در این مقاله به تفصیل هر یک خواهیم پرداخت.

 

بدون شک یکی از مهمترین سرمایه های بشریت، کودکان هستند و کشف استعداد کودکان که امید نسل های آینده خواهند بود، صفحات مهمی از تاریخ را رقم خواهد زد. توجه و راهنمایی درست خانواده به استعداد کودکان که همانا آینده سازان نسل بشریت هستند می تواند تاثیر شگرفی بر آینده جهان به جای بگذارد.

استعداد کودکان

 

ما در مهد کودک پاپیون توجه ویژه ای به بازی کودکان مان داریم و در این راه با بهره گیری از مشورت های کارشناسانه روانشناسان حوزه کودک و مربیان مجرب و خلاق، تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا بازی کودک علاوه بر ایجاد سرگرمی (که اصلی ترین دلیل بازی کودک است)، به رشد همه جانبه کودکان کمک کند. از آنجایی که کودکان علاوه بر مهد کودک، در خانه نیز باید بازی های کودکانه کنند، تصمیم گرفتیم تا با نوشتن این مقاله به والدین گرامی نیز در این راه کمک کنیم.

 

تعریف بازی کودک

هر نوع فعالیتی که کودک از روی میل و رغبت و با شور و اشتیاق انجام می دهد، بازی کودک نامیده می شود، بازی های کودکان باید اساس و پایه برنامه های مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی را تشکیل دهد. روانشناسان حوزه کودک معتقدند که «بازی حرفه کودک است» و خانه و مهد کودک نيز محل کار کودک است که یادگیری از طریق بازی در آنها اتفاق می افتد. از این رو می توان به اهمیت بازی کودکان پی برد.

کودکان در جریان بازی های کودکانه خود خلاقانه فکر می کنند، گفت و گو می کنند، و به حل مسئله می پردازند. در حقیقت، بازی به کودکان فرصت می دهد که با هم باشند و لذت ببرند. بازی، در کنار سرگرم کردن کودک، کارکردهای مهم دیگری نیز دارد که هریک به جنبه ای از زندگی کودک مربوط می شوند و او را برای ایفای نقش مؤثر در زندگی بزرگسالی آماده می سازند.

 

خواب کودک از جمله موضوعاتی است که در سلامت و رشد جسم و ذهن کودک موثر است. تقریبا همه والدین از اهمیت و تاثیرات خواب کافی و مناسب کودک آگاه هستند اما شاید بسیاری از آنان از اثرات مخرب بی خوابی یا بدخوابی کودک خود آگاه نباشند. در مقاله زیر به بررسی تمام جنبه های خواب کودک پرداخته ایم.

 

نقش بازی در رشد همه جانبه کودک

بازی کودکان طبیعی ترین راه یادگیری برای آنهاست. کودکان خیلی چیزها را از طریق بازی های کودکانه یاد می گیرند. بازی کردن کودک برای رشد او در همه ابعاد حیاتی است، از جمله:

 

رشد جسمی-حرکتی کودک

کودک در هنگام بازی های کودکانه خود می دود، می پرد، خم و راست می شود، اسباب بازی جابه جا می کند، و ... که همه این فعالیت ها به هماهنگی و تقویت عضلات و اندام های مختلف بدن کمک می کند.

 

رشد شناختی کودک

بازی های کودکان، قوه ادراک، مشاهده، استدلال، تفکر و تمرکز در کودکان را پرورش می دهد.

 

رشد اجتماعی کودک

کودک از طریق بازی کردن با همسالان و بزرگسالان ارتباط برقرار می کند، و با مفاهیم بسیاری مانند همکاری دوستی، تقسيم اسباب بازی ها با دیگران، و همچنین نقش هایی که باید در بزرگسالی ایفا کند آشنا می شود.

 

رشد عاطفی کودک

کودک در خلال بازی های کودکانه خود فرصت مناسبی برای شناخت خود و ابراز احساسات، عواطف، ترس ها و تردیدها، مهر و محبت، خشم و... به دست می آورد و از این طریق به احساسات خود تعادل می بخشد.

 

رشد کلامی کودک

در ضمن بازی های کودک و ارتباط او با سایر کودکان، مهارت های کلامی و دایره لغات کودک گسترش می یابد.

 

رشد خلاقیت کودک

کودکان، با خلق بازی های کودکانه و انتخاب وسایل برای بازی هایشان، ابتکار و خلاقیت خود را پرورش می دهند.

 

 

عوامل تأثیر گذار در بازی کودک

عوامل متعددی در بازی کودکان تأثیر دارند که مهم ترین آنها عبارت اند از:

 • سن کودک

الگوی بازی کودکان در هر سنی ساختار خاص خود را دارد. برای نمونه، کودکان ۲ ساله بیشتر به بازی انفرادی یا بازی موازی مشغول می شوند، یعنی دو کودک در کنار هم و نه با هم به بازی می پردازند. در حالی که کودکان ۳ تا ۴ ساله گاهی به بازی مشارکتی و گاهی به بازی انفرادی می پردازند، یعنی با کودکان دیگر نیز بازی می کنند و بعضی وسایل خود را به دیگران می دهند.

 • جنس کودک

در دوران کودکی، تفاوت زیادی بین بازی های کودکانه دختران و پسران مشاهده نمی شود ولی هنگامی که به سن ورود به دبستان می رسند، اختلافات آشکارتر می شود و ارزش گذاری های جامعه در مورد هر جنس خود را در بازی ها نشان می دهد، به طوری که معمولا پسران به بازی های پر جنب و جوش و دختران به بازی های آرام تمایل پیدا می کنند.

 

 • محیط کودک

محیط در نوع بازی کودک تأثیر می گذارد. برای نمونه، فعالیت های بدنی به طور معمول در محیط های باز و بازی های فکری در فضای بسته صورت می گیرد.

 

 • هوش کودک

هوش می تواند در نوع و نحوه بازی، و انتخاب اسباب بازی و استفاده از آن تأثیر بگذارد. برای نمونه، کودکان باهوش سعی می کنند وسایل و اسباب بازی هایی را انتخاب کنند که بتوانند با آنها به ابداع و ابتکار دست بزنند.

 

 موضوع کودک و تلویزیون و اینکه تلویزیون نگاه کردن کودکان خردسال چه تاثیرات مثبت و منفی ای بر آنها می تواند داشته باشد، همواره مورد بحث روانشناسان کودک و متخصصان حوزه تربیت کودک بوده است. ما در این مقاله بیشتر به موضوع کودک و تلویزیون می پردازیم.

 

انواع بازی های کودک

اگر به نوع بازی های کودکان دقت کنیم، متوجه تنوع و گوناگونی آنها می شویم. با تغییر سن کودکان، نوع بازی های آنها نیز تغییر می یابد. کودک برحسب سن و سطح رشد خود، به نوعی از انواع بازی می پردازد، از جمله:

 • بازی های جسمانی کودک (جسمی و حرکتی): این بازی ها به تقویت حواس پنج گانه و تحرک عضلات و اندام های کودک کمک می کند. این نوع بازی کودک می تواند همراه با ابزار باشد، مانند توپ بازی و سه چرخه سواری، یا بدون ابزار انجام شود، مانند جست و خیز کردن و لی لی.

 

 • بازی های تقلیدی کودک: از جمله بازی های کودک است که در آنها کودک از طریق مشاهده رفتارهای نزدیکان و تشخیص نمادها یاد می گیرد. برای مثال، بعد از یک بار رفتن به کتابخانه با والدین خود و مشاهده کارها و رفتارهای کتابدار، به راحتی نقش یک کتابدار را بازی می کند. بازی های تقلیدی انعکاسی است از آنچه کودک در اطراف خود می بیند و می شنود.

 

 • بازی های نمایشی کودک: در این بازی های کودکان، احساسات و نیازها و عواطف کودک بروز و ظهور می یابد. کودک ضمن تقلید از رفتارهای بزرگ ترها سعی می کند، با استفاده از لباس و وسایل مخصوص آنها، بازی های خود را واقعی تر نشان دهد، مانند پسر کوچکی که کت پدر را به تن می کند و راه می رود. بازی های نمایشی کودک طیف وسیعی دارد اما ویژگی مشترک آنها ایفای نقش های مختلف است.

 

 • بازی های نمادی کودک: در حدود سه سالگی، کودک از اشیای غیر واقعی برای نمایش واقعیت استفاده می کند؛ مثلا جعبه مقوایی تخت خواب با لوله دستمال کاغذی برس سر می شود. در فاصله سه تا پنج سالگی، بازی های نمادی که در بطن بازی های نمایشی دیده می شود به تدریج رشد می کند و در حدود شش سالگی به اوج خود می رسد. لذا بهتر است در محیط بازی کودک، در کنار نمونه های کوچک وسایل واقعی (مثل لوازم و ظروف آشپزخانه)، اشیایی از گروه دور ریختنی ها (از قبیل لوله دستمال کاغذی و انواع جعبه و قرقره) و وسایل آموزشی نیز قرار گیرد تا به رشد تفکر نمادی در کودک کمک کند. نمونه های وسایل واقعی به کودک موضوعی برای بازی می دهد، مثل خانه بازی با ظروف و لوازم اسباب بازی کودک به وسایل دور ریختنی نیز مفهومی می دهد، مثلا لوله دستمال کاغذی جای تلسکوپ را می گیرد و نگاه کردن با آن به آسمان بخشی از بازی می شود.

 

 • بازی های آموزشی کودک: هدف از این بازی ها لذت بردن و فعالیت کردن کودک و فراهم آوردن امکانات تعامل با محیط است. استفاده از وسایل بازی مناسب مهم ترین عامل در آموزش کودک است، وسایلی مانند انواع لگو و مکعب که کودک با دسته بندی آنها می تواند با مفاهیم پایه ای ریاضی آشنا شود یا خانه عروسکی که کودک را با نقش های بزرگسالی آشنا می کند. بازی های آموزشی کودک موجب تقویت حواس و رشد مهارت های ذهنی و اجتماعی کودک می شود.

 

 • بازی های خلاقانه کودک: در این بازی های کودک از طریق خلق بازی، عقاید و احساساتش را ابراز می کند. این بازی ها بازتابی از زندگی اند و ابتکار و خلاقیت کودک در خلق موضوع بازی و جست و جوی وسایل برای عملی کردن آن ظاهر می شود. برای نمونه، در سفر بازی، کودک باید فکر کند که به کجا و با چه وسیله ای سفر می کنند و وسیله سفر را با کدام اسباب بازی مجسم می سازد.

 

 • بازی های آزاد کودک: بازی های کودکانه ای است که کودک به تنهایی یا با سایر کودکان انجام می دهد و به طور خود به خودی، هم در فضای باز و هم در فضای بسته، اجرا می شود و بیشتر جنبه سرگرمی دارد.

 

 

بازی های فردی کودک

در بازی فردی، کودک به تنهایی بازی می کند و دیگران در بازی او مشارکتی ندارند. به طور کلی، با افزایش سن، گرایش به بازی های فردی در کودکان کم می شود و بازی های گروهی مورد توجه آنان قرار می گیرد.

 

بازی های گروهی کودک

در بازی گروهی، کودک با حضور سایر کودکان بازی می کند. این نوع بازی زمینه تعامل کودک با کودکان دیگر و یادگیری مهارت های اجتماعی را فراهم می سازد.

 

انواع وسایل بازی

کودکان گاه برای بازی های کودکانه خود نیاز به ابزاری دارند که الهام بخش آنان باشد. در حقیقت، اسباب بازی وسیله مهمی برای رشد فکری کودک است و با برانگیختن کنجکاوی او، به کودک در کسب آگاهی و شناخت کمک می کند. در ادامه به انواعی از اسباب بازی اشاره می شود که بیشتر مناسب کودکان ۳ تا ۵ ساله (سن مهد کودک) است.

 • اسباب بازی های ساختنی: این اسباب بازی ها متشکل از چندین قطعه است که کودک آنها را به هم وصل می کند یا روی هم می چیند و شکل هایی درست می کند. مکعب های چوبی یا پلاستیکی و لگوها دو نمونه شاخص از این نوع اسباب بازی ها هستند.
 • لوازم و لباس های بازی نمایشی: بازی هایی مثل دکتر بازی با پلیس بازی، با لباس ها و وسایل مخصوص خود، در تحریک قوه تخیل کودک نقش مهمی دارند.
 • اسباب بازی های راندنی: این اسباب بازی ها به شکل وسایل نقلیه یا حیوانات و قابل سوار شدن هستند. کودک از سه سالگی به بعد، پا زدن با دوچرخه را می آموزد.
 • خانه عروسکی: خانه عروسکی و وسایل آن کودکان را به اجرای بازی های تخیلی و تقلیدی تشویق می کند. خانه عروسکی می تواند یک جعبه مقوایی بزرگ یا یک چادر یا حتی یک پرده باشد.
 • پازل: پازل هایی انتخاب کنید با تعداد قطعات محدود و موضوع های آشنا که کودک بتواند به تنهایی یا همراه با شما آنها را درست کند. تلاش کودکان برای چیدن درست پازل، میزان دقت آنان را بالا می برد.
 • عروسک های پارچه ای نرم در اندازه های کوچک و بزرگ: این عروسک ها محبوب بازی های کودکان هستند و از آنها برای ایفای نقش های گوناگون استفاده می کنند. کودکان با عروسک خود حرف می زنند و احساسات خود را بروز می دهند و حتی مدت های طولانی آن را برای خود نگه می دارند.
 • نمونه های کوچک اشیای واقعی: اسباب بازی هایی مانند وسایل خانه عروسکی با انواع وسایل نقلیه مشوق بازی های تخیلی هستند.
 • اسباب بازی های ورزشی: انواع توپ رایج ترین مثال این نوع اسباب بازی هاست.
 • انواع کتاب: کتاب جزء وسایل بازی کودک نیست اما باید از کودکی در اختیار کودکان باشد.

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]