مهدکودک پاپیون
خواب کودک

خواب کودک از جمله موضوعاتی است که در سلامت و رشد جسم و ذهن کودک موثر است. تقریبا همه والدین از اهمیت و تاثیرات خواب کافی و مناسب کودک آگاه هستند اما شاید بسیاری از آنان از اثرات مخرب بی خوابی یا بدخوابی کودک خود آگاه نباشند. ما در این مقاله به بررسی تمام جنبه های خواب کودک می پردازیم.

خواب کافی در سال های اول زندگی، اهمیت بسیار زیادی در رشد بدن و مغز کودک دارد و پس از تغذیه و امنیت کودک از نگرانی های اصلی والدین اوست.

مغز و بدن کودکان دائماً در حال رشد و نمو است و این فرآیند به انرژی زیادی نیاز دارد که در بیداری، تامین آن سخت و گاهاً غیرممکن خواهد بود و به همین دلیل است که بی خوابی و بدخوابی کودک، حتی ۳۰ دقیقه می تواند عواقب نامطلوبی بدنبال داشته باشد.

کودکان مانند ما بزرگسالان، خواب آلودگی خود را نشان نمی دهند که همین موضوع، درک اختلال در خواب آن ها را برای والدین سخت می کند. کودک شما ممکن است با نقص توجه، بیش فعالی یا تظاهر به خسته نبودن، اقدام به ابراز خواب نامطلوب خود کند.

 

اضطراب کودکان نه تنها باعث اختلال در روان کودک می شود بلکه فعالیت های فیزیولوژیک بدن کودک را نیز مختل می کند، موضوعی که می توانند به رشد و سلامت جسمی کودک آسیب های جبران ناپذیری وارد کند. برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را بخوانید.

 

کودک شما در سنین مختلف به چند ساعت خواب نیاز دارد؟

اینکه کودکان در سنین مختلف به چند ساعت خواب نیاز دارند می تواند با توجه به ویژگی های شخصی هر کودک متفاوت باشد اما متوسط میزان خواب کودک، تابعی از سن اوست. نظر متخصصین برای میزان خواب کودکان در سنین مختلف، به شرح زیر است:

 

 • نوزاد (تا سه ماه)

بطور متوسط هر نوزاد به ۱۴ تا ۱۷ ساعت خواب نیاز دارد.

این میزان می تواند بین ۱۱ تا ۱۳ و ۱۸ تا ۱۹ ساعت هم تغییر کند اما هرگز نباید به کمتر از ۱۱ و بیشتر از ۱۹ ساعت برسد.

خواب کودک نوزاد شما اثرات مهمی بر رشد و تکامل او دارد. بعد از خواب، تغذیه، افراد و محیط پیرامون نوزاد از عوامل مهم و موثر هستند چرا که کودکان ساعات بیداری خود را صرف غذا خوردن یا نگاه کردن به چهره افراد و محیط اطراف می کنند.

 

 • نوزاد ۴ تا ۱۱ ماهه

بطور متوسط هر نوزاد در این سن به ۱۲ تا ۱۵ ساعت خواب نیاز دارد.

این میزان می تواند بین ۱۰ تا ۱۱ و ۱۶ تا ۱۸ ساعت هم تغییر کند اما هرگز نباید به کمتر از ۱۰ و بیشتر از ۱۸ ساعت برسد.

در این سن کودکان ترجیح می دهند، بیشتر خواب خود را شب داشته باشند و به یکی، دو خواب روزانه کوتاه اکتفا می کنند.

 

 • کودکان نوپا (۱ تا ۲ سال)

بطور متوسط هر کودک نوپا به ۱۱ تا ۱۴ ساعت خواب نیاز دارد.

این میزان می تواند بین ۹ تا ۱۰ و ۱۵ تا ۱۶ ساعت هم تغییر کند اما هرگز نباید به کمتر از ۹ و بیشتر از ۱۶ ساعت برسد.

بهتر است بدانید که از سال اول تولد به بعد، کودکان یک خواب عصرگاهی طولانی را به یکی، دو خواب روزانه کوتاه ترجیح می دهند.

 

 • کودکان ۳ تا ۵ سال (سن مهدکودک)

هر کودک در این سن به تقریبا ۱۰ تا ۱۳ ساعت خواب نیاز دارد.

این میزان می تواند بین ۸ تا ۹ و ۱۴ ساعت هم تغییر کند اما هرگز نباید به کمتر از ۸ و بیشتر از ۱۴ ساعت برسد.

 

 • کودکان ۶ تا ۱۳ سال (سن مدرسه)

بطور متوسط هر کودک در این سن به ۹ تا ۱۱ ساعت خواب نیاز دارد.

این میزان می تواند بین ۷ تا ۸ و ۱۲ ساعت هم تغییر کند اما طبق نظر متخصصین میزان خواب این دسته از کودکان نباید به کمتر از ۷ و بیشتر از ۱۲ ساعت برسد.

 

اتاق کودک یک محل چند منظوره است که شب ها به محلی امن و حفاظت شده برای خواب تبدیل می شود. مقاله زیر بعضی از عواملی را که باید برای تنظیم اتاق کودک در نظر گرفته شود، در اختیار والدین قرار می دهد. خواندن آن خالی از لطف نیست.

اتاق کودک 

 

علل اختلال خواب کودکان

کودکان ممکن است به دلایل زیادی با خوابیدن کافی و به موقع مشکل داشته باشند. تغییرات و رشد دائمی جسم و ذهن کودک یکی از این دلایل است که تطبیق کودک با شرایط جدید جسمی و ذهنی و خواب را برای او دشوار می سازد.

درد های جسمانی ناشی از رشد بدن، دست ها و پاها ممکن است باعث بدخوابی یا بی خوابی کودک شما شود. او ممکن است از اضطراب جدایی رنج ببرد و نیمه شب برای اطمینان از حضور شما و کسب نوازش از خواب بیدار شود و به سراغ شما بیاید و یا اگر کودکی دارید که در سن یادگیری زبان است و تازه شروع به حرف زدن کرده است، ممکن است شب از انبوه کلمه ها و لغاتی که در سرش می چرخند، نتواند خواب خوبی را تجربه کند.

گذراندن یک روز هیجان انگیز یا یک روز خسته کننده و سرشار از اضطراب (هیجان منفی) به خواب شب کودک شما لطمه وارد خواهد کرد.

اختلالات خواب می تواند ناشی از تغییر در محیط خواب و چیدمان مطلوب کودک نیز باشد. همچنین بروز اختلال در خواب گاها برآمده از بیماری،‌ حساسیت، وقفه تنفسی در خواب، کابوس دیدن و خوابگردی است.

بی خوابی، بد خوابی، کم خوابی و سایر اختلالات خواب باعث حواس پرتی، خواب آلودگی، پرخاشگری و نقص در روند یادگیری کودک، می شود.

 

شب ادراری از چمله اختلال های رایج در بین کودکان است که در خواب رخ می دهد. به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله زیر را در این زمینه مطالعه فرمایید.

شب ادراری کودکان 

 

تشخیص اختلال خواب کودکان

همانطور که بالاتر گفتیم، بی خوابی کودکان مانند بی خوابی بزرگسالان نیست و لزوما با کاهش سطح انرژی یا کندی در زندگی روزمره همراه نخواهد بود. حتی گاهی پیش خواهد آمد که بی خوابی در کودکان با بیش فعالی و افزایش سطح فعالیت و انرژی با نزدیک شدن به شب، نمود پیدا کند. در این شرایط کودکان می گویند خسته نیستند و از استراحت و خوابیدن امتناع می کنند.

اختلال خواب در کودکان ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

 • به تعویق انداختن دائمی زمان خواب توسط کودک ، مثلا هنگامی که در تخت دراز کشیده و برای خواب آماده می شود، از شما بخواهد یک داستان دیگر برای او تعریف کنید، یکبار دیگر برای او لالایی بخوانید یا برای خوردن آب و رفتن به دستشویی چندین بار از اتاق خود بیرون بیاید.
 • خواب پیوسته کوتاه، مثلا کمتر از ۹۰ دقیقه
 • بی قراری، غلت زدن و خاراندن بدن هنگام خواب در تخت
 • خر و پف با صدای بلند
 • گله از کابوس و خواب های وحشتناک
 • شب ادراری در سنین بالا (سن مدرسه)

اگر این علائم را در کودک خود مشاهده کردید، بهتر است با متخصص کودکان در این مورد مشورت کنید تا در صورت نیاز با مراجعه به متخصص خواب اقدام به حل این مشکل، چه از طریق دارو و چه سایر روش ها، کنید.

 

درمان اختلال خواب کودکان

 

درمان اختلال خواب کودکان

اگر کودک شما از اختلال خواب رنج می برد بهتر است غذاها، نوشیدنی ها و خوراکی های کافئین دار را از برنامه غذایی او به کلی حذف کنید چرا که اختلالاتی در به خواب رفتن کودک و عمیق شدن خواب او، وارد می کند.

اگر کودک شما در اتاق خواب و تخت خود راحت نیست و خوابیدن در اتاقش به او آرامش و راحتی کافی را هدیه نمی دهد، بهتر است چیدمان و شرایط اتاق را مطابق نیاز کودک خود عوض کنید. ایجاد این تغییرات ممکن است تاثیران مطلوبی بر کیفیت و کمیت خواب او داشته باشد.

بهتر است در محل خواب کودک، صفحه نمایش هایی از قبیل تلویزیون یا هر مانیتور دیگری، تبلت، تلفن همراه و ... نباشد تا کودک با آرامش بیشتری به خواب رود.

گذراندن یک یا چند روز بدون خواب روزانه نیز می تواند به بهبود شرایط خواب کودک شما کمک کند. بهتر است در طول این روز ها، کودک را به بازی های و فعالیت های جسمانی مشغول کنید تا خستگی او، باعث شود شب راحت تر به خواب رود و خواب بهتری را تجربه کند.

هرچند که این شیوه تنها پیشنهاد و درمانی موقت برای درمان خواب نامناسب کودک است.

 

متاسفانه تعداد زیادی از کودکان در سال های طفولیت فاقد امنیت عاطفی هستند. حتی در خانواده های باثبات، خوشبخت و طبقه متوسط، یک سوم تمام کودکان فاقد امنیت عاطفی می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله زیر توصیه می شود.

 

ساعت خواب کودک

تعیین یک ساعت خواب مرتب و زودهنگام ( در حدود ساعت ۷ تا ۸ بعدازظهر) می تواند به بهبود خواب کودک شما کمک کند. بهتر است کودکان از ساعت ۹ تا ۶ صبح حتما خواب باشند چرا که در این فاصله هورمون ملاتونین (هورمون خواب) در بدن آن ها ترشح می شود که در رشد کودک اهمیت بسزایی دارد. اگر بدن و ذهن کودک در این بازه زمانی آرام باشد، خستگی کودک در زمان خواب کاهش می یابد، رشد فیزیکی افزایش می یابد و قدرت یادگیری، تمرکز و سایر قوای مغزی بهبود خواهند یافت.

هورمون رشد نیز شب ها ترشح می شود و بالاترین میزان ترشح این هورمون در ساعت ۱۰ شب، ۱۲ شب و ۲ بامداد است که برای بهبود عملکرد این هورمون لازم است کودک در خواب عمیق باشد تا ترشح هورمون به خوبی انجام شود.

بی خوابی، بدخوابی و بطور کلی اختلال خواب کودکان می تواند عواقب جدی و خطرناکی بر رشد و تکامل اعضا و ارگان های داخلی بدن کودک داشته باشد، می تواند یادگیری کودک را تحت تاثیر قرار بدهد و باعث عملکرد نامناسب او شود.

اگر سلامت کودکتان برای شما مهم است و خود را نسبت به آینده او مسئول می دانید، به خواب کودک خود، عوامل و علائم آن توجه کافی داشته باشید.

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]