مهدکودک پاپیون
استعداد کودکان

بدون شک یکی از مهمترین سرمایه های بشریت، کودکان هستند و در این میان کشف استعداد کودکان که امید نسل های آینده خواهند بود صفحات مهمی از تاریخ را رقم خواهد زد. توجه و راهنمایی درست خانواده به استعداد کودکان که همانا آینده سازان نسل بشریت هستند می تواند تاثیر شگرفی بر آینده جهان به جای بگذارد.

 

حتماً بخوانید: کودک و تلویزیون

 

همانطور که عدم توجه به کشف استعداد کودکان نیز می تواند ذوق و استعداد کودکان را هرگز کشف نکرده تا آنجا که کاملا به هدر رود. بنابراین والدین در درجه اول و پس از آن مدرسه و معلمان نقش به سزایی در کشف ذوق و استعداد کودکان برای ترسیم آینده ای بهتر برای آنها خواهد داشت. در این مقاله سعی شده است تا مروری به چند روش مهم برای کشف استعداد کودکان و کمک به جهت رشد و بالندگی آن بپردازیم.

 

  • برای کشف استعداد کودکان آنها را با فعالیت متنوعی از دوران کودکی آشنا کنید

یکی از مشکلاتی که گاها دیده شده امکان کشف استعداد کودکان را کم خواهد کرد این است که والدین ترجیح می دهند که کودکان آنها فعالیت هایی را انجام دهند که اغلب خود والدین دوست دارند آن فعالیت را انجام دهند. به عنوان نمونه ممکن است والدین علاقه به فعالیت های ورزشی داشته در حالی که با موسیقی غربیه باشند اما استعداد کودکان آنها بیشتر در زمینه موسیقی باشد مسلما اگر آن کودکان با اصرار والدین خود به سمت فعالیت های ورزشی بروند امکان کشف استعداد کودکان در زمینه موسیقی شاید هرگز امکان پذیر نباشد و از آنجا که کودکان آن والدین ذوق و نشاطی نسبت به فعالیت ورزشی هم ندارند استعداد کودکان با مرور زمان به هدر رفته و امکان پیشرفت در آینده از آن ها صلب خواهد شد. پس اگر با جدیت به دنبال کشف استعداد کودکان خود هستید از آنها بپرسید به چه فعالیت هایی علاقه مند هستند و حتی المقدور به آنها کمک کنید که ذوق و استعداد خود را در آن زمینه نشان دهند.

 

حتماً بخوانید: مسئولیت پذیری کودکان

 

  • ذوق و استعداد کودکان را جدی بگیرید

حتما شما هم با این تجربه روبرو شده اید که از نظر والدین حرکت در مسیر موسیقی، فعالیت های هنری و... متناسب با آینده ای که آنها برای کودکان خود در نظر گرفته اند همسان نبوده و اجازه نشان دادن استعداد کودکان برای همیشه گرفته شده است. بنابراین بهترین توصیه به این مدل از والدین این است که هرگز به جای کودکان خود تصمیم گیری نکنید. اجازه دهید فرزند دلبند شما رویا پردازی کند و در آن رویا خود را یک هنرمند برجسته یا یک ورزشکار حرفه ای تجسم کند حتی اگر آن رویا غیر واقعی و دور از دسترس باشد. تجربه نشان داده است باید اجازه دهیم استعداد کودکان راه را برای آینده آن ها هموار کند و حتی المقدور آن ها تشویق کنیم که به دنبال عشق و علاقه خودشان مسیر زندگی آینده شان را مشخص کنند.

 

حتماً بخوانید: کودک بیش فعال

 

  • از رها کردن استعداد کودکان خود واهمه نداشته باشید

ممکن است وقتی از کودکان خود سوال می پرسیم که به چه فعالیت هایی علاقه دارند فهرستی از کارهای مطلوب خود را به ما بدهند و بعد از مهیا کردن امکان پیشرفت در آن زمینه متوجه شویم که استعداد کودکان ما در آن زمینه نبوده و باید به آنها کمک کنیم مسیر دیگری را انتخاب کنند، در این حالت هیچ ایرادی به کودکان خود نگیرید و فقط از آنها درخواست کنید که مثلا باید این دوره از کلاسی که در آن ثبت نام کرده است را به اتمام برساند با این روش آنها یاد خواهند گرفت که چطور در آینده اگر وارد فعالیت و حرفه ای شده اند چگونه مسئولیت دوره شروع تا اتمام آن را هم بپذیرند. اگر چه ممکن است که در نگاه اول والدین از این شاخه به آن شاخه رفتن کودکان خود در تعیین مسیر آینده واهمه داشته باشند که کاملا طبیعی است ولی باید اجازه دهید برای کشف استعداد کودکان تمام مسیر هایی که به نظر می رسد می تواند تاثیر گذار باشد، امتحان شود.

 

  • برای کشف استعداد کودکان خود آنها را مانند یک رهبر تربیت کنید

در نظر داشته باشید برای تمامی والدین در هر جای این کره خاکی که هستند کشف استعداد کودکان خود و کمک به آنها در قرار گرفتن در مسیر پیشرفت از مهمترین دغدغه های آنهاست ولی نباید این دغدغه باعث شود که به جای کودکان خود تصمیم بگیرید. نکته بسیار مهمی که خیلی از والدین به آن توجه نمی کنند اگر چه تمام تلاش خود را انجام می دهند که به کشف استعداد کودکان خود کمک کنند این است که سعی می کنند که به جای اینکه نقش راهنما را داشته باشند نقش دستور دهنده را بازی می کنند. باید قبول کنیم که در نهایت این کودکان ما هستند که دیر یا زود باید مسیر زندگی خود را پیدا کنند پس به آنها اجازه دهید که به جای اینکه فقط دستور گیرنده باشند در زمان هایی که خطری آنها را تهدید نمی کند، خودشان نقش رهبر را برای انجام فعالیت مرتبط به استعدادشان به دست بگیرند و برای راهنمایی به والدین خود مراجعه کنند. پس اجازه دهید کودکان مسئولیت کار خود را به عهده بگیرند و نیاز به کودکان به رهبری را اقناع کنید اما در عین حال به او بفهمانید که وقتی نوبت به مسائل بزرگسالان می رسد، این شما هستید که باید تصمیم بگیرید. علاوه بر این کودکان خود را با مفاهیمی از قبیل رعایت نوبت و گوش دادن نیز آشنا کنید.

 

حتماً بخوانید: انضباط کودک

 

  • برای کشف استعداد کودکان خود به آنها زمان بدهید

بعضی از والدین در کشف استعداد کودکان خود بسیار عجول هستند و اجازه نمی دهند که مسیر کشف استعداد کودکان خود یک مسیر طبیعی را طی کند بنابراین کودکان خود را مرتبا از این کلاس به آن کلاس ثبت نام کرده و منتظر هستند که فرصت لازم جهت استعداد کودکان خود را کشف کنند اما باید در نظر گرفت که همه کودکان شبیه به هم نیستند و اشتیاق برای انجام دادن کاری برای کودکان در سنین مختلف، متفاوت است پس به کودکان خود فرصت دهید و به جای اینکه به او فشار وارد کنید اجازه دهید روند کشف استعداد کودکان شما مسیر طبیعی خود را طی کند. به یاد داشته باشید در عین حال که برای کشف استعداد کودکان و تبدیل آن استعداد ها از بالقوه به بالفعل، هدف نهایی شما باید عشق ورزی بی قید و شرط به آنها به خاطر خودشان باشد.

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]