مهدکودک پاپیون
کودک بیش فعال

احتمالا والدین این روزها نسبت به گذشته اصطلاح کودک بیش فعال را بیشتر شنیده اند و به دنبال این هستند که علائم کودک بیش فعال را کاملا بدانند. برای والدین بسیار مهم است که در صورت وجود هرگونه تشابهی بین رفتار کودک خود و علائم کودک بیش فعال، درمان های مربوط به کودک بیش فعال را شروع و نوع رفتار خود را بر اساس اختلال کودک بیش فعال تعیین کنند.

 

حتماً بخوانید: مسئولیت پذیری کودکان

 

از آنجا که باید به این نکته توجه کرد که اختلال بیش فعالی کودک در سال های اولیه رشد یعنی پیش از ورود کودک به دبستان اتفاق می افتد و ۸ تا ۱۰ درصد کودکان به آن مبتلا هستند برای والدین بسیار ضروری است که از علائم اختلال کودک بیش فعال کاملا آگاه باشند و این نشانه ها را جدی بگیرند زیرا نباید اختلال کودک بیش فعال با علائم اوتیسم کودکان اشتباه گرفته شود. بر اساس گزارش های داده شده تعداد موارد ابتلا به کودک بیش فعال در پسران تا ۵ برابر بیشتر نسبت به دختران شایع است هر چند که تا کنون دلیل اصلی آن مشخص نشده است.

 

باید به این نکته مهم توجه کرد که با در نظر گرفتن شناخت سطحی و ناکافی از علائم و نشانه های اختلال کودک بیش فعال بعضی رفتارهای طبیعی کودک یا اختلالات دیگر کودک تحت عنوان اختلال کودک بیش فعال شناخته نشود و تشخیص قطعی این اختلال فقط می بایست توسط پزشک متخصص انجام گیرد.

 

حتماً بخوانید: انضباط کودک

 

علائم کودک بیش فعال

سه نوع اختلال در بین کودک بیش فعال شایع است که می توان آن ها را به سه دسته زیر تقسیم بندی نمود:

 

  • اختلال در توجه و تمرکز به موضوعات

در این حالت کودک در توجه به جزئیات ناتوان خواهد بود، اغلب قادر به پاسخگویی مناسب به دلیل عدم درک کامل مسئله نیست و همین طور نمی تواند کارها بر اساس چیدمان درخواستی به اتمام برساند.

 

  • پرتحرکی بیش از حد در کودک بیش فعال

از نشانه های آن این است که کودک بیش از حد با دست ها و پاهایش بازی می کند، در مدت زمان معینی در یک نقطه نمی تواند بشیند، به نظر می رسد کودک همیشه در حال حرکت است، مدام در حال حرکت و جنب و جوش است و هیچ صبر و تحملی برای ایستادن در صف و یا رعایت نوبت ندارد.

 

  • ترکیبی از پرتحرکی و عدم توجه و تمرکز به جزئیات است

این نوع کودکان معمولاً از همان ابتدای شیرخوارگی بسیار پر تحرک تر از سایر نوزادان هستند، اشتهایشان به غذا بسیار کم بوده، کم خواب هستند و بسیار گریه می کنند.

 

 حتماً بخوانید: مقابله با بدرفتاری کودک

 

تفاوت دختران و پسران بیش فعال

از آنجا که بر طبق آمار تعداد پسران بیش فعال ۳ برابر بیشتر از دختران بیش فعال می باشد به طور معمول تشخیص قطعی کودک بیش فعال در دختران از سن ۵ سالگی به بعد امکان پذیر است. اغلب دختران بی نظم و ساکت کمتر به چشم می آیند حتی اگر اختلالشان به اندازه پسران باشد. در دوران دبستان نیز کودک بیش فعال دختر کم دقت یا بی دقت بوده و همچنین در آموختن مهارت های آموزشی و یا حل مسائل ضعیف بوده و قادر به توجه به جزئیات پیرامون خود نیست اگر چه کودک بیش فعال پسر به جای آن اقدام به انجام و بروز حرکات و رفتارهای متفاوت، غیر منطقی و بدون انگیزه قبلی خواهد داشت.

 

حتماً بخوانید: کودک و اسباب کشی

 

دلایل اختلال کودک بیش فعال

علت به وجود آمدن اختلال کودک بیش فعال هر چند به صورت قطعی مشخص نشده است ولی می تواند ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی باشد. به احتمال قوی این کودکان در بخشی از مغز خود که مربوط به توجه به جزئیات می باشد دچار مشکل هستند. تحقیقات نشان می دهد مصرف سیگار و مشروبات الکلی در دوران بارداری، آلودگی هوا و مسمومیت ایجاد شده به وسیله سرب هوای آلوده، افزودنی ها و رنگ های استفاده شده شیمیایی در مواد غذایی می تواند از علائم این اختلال باشد.

بسیار مهم است که والدین رفتار کودک خود را کاملا تحت نظر داشته و در صورت وجود هر گونه اختلالی، مشکل را با پزشک متخصص در میان بگذارند. وجود این اختلال در کودک بیش فعال زمینه بروز افسردگی شدید را در سنین نوجوانی و جوانی بالا برده و منجر به رفتارهای ضد اجتماعی و گاها بزهکارگونه می گردد. به دلیل عدم تمرکز کودک بیش فعال در سنین مدرسه باعث می شود که کودک بیش فعال از لحاظ تحصیلی مشکل پیدا کند بنابراین تشخیص به موقع و زودهنگام این اختلال می تواند آینده کودک بیش فعال را تحت الشعاع خود قرار دهد.

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]