مهدکودک پاپیون
مسئولیت پذیری کودکان

در سال های اخیر با کاهش نرخ زاد و ولد و به تبع آن کاهش تعداد کودکان در هر خانواده، مسئولیت پذیری در کودکان نیز به به طرز چشمگیری کاهش یافته است و والدین در تلاشند تا به جای کودکان خود مسئولیت کارهای آن ها را به عهده بگیرند.

در جوامع پیشرفته  آموزش مسئولیت پذیری کودکان نه تنها یک وظیفه شهروندی است بلکه برای داشتن اعتماد به نفس و معنی دادن به زندگی فردی و اجتماعی کودکان در آینده  نیز نقش به سزایی دارد. بنابراین، مسئولیت پذیری در کودکان، آن ها را برای زندگی اجتماعی آینده آماده می سازد. در این مقاله سعی بر این شده تا ببینیم کودکان در سنین مختلف مسئولیت چه کارهایی را می توانند بر عهده بگیرند.

 

حتماً بخوانید: انضباط کودک

 

از کودکان خود بخواهید مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیرند

کودکان از سن یک سالگی به بعد می توانند متوجه گفتار والدین خود شوند بنابراین بهترین زمانی که می توانید مسئولیت پذیری در کودکان را افزایش دهید از همان سنین است.  شما می توانید با مهربانی از کودکان خود بخواهید که مسئولیت کارهای خود را  به عهده بگیرد. مثلا اگر فرزند خردسال شما غذای خود را بر زمین ریخت با مهربانی از او بخواهید که به شما کمک کند تا آن را جمع کند با این روش کودکان متوجه می شوند که امکان خطا در هر کاری وجود دارد و همینطور می آموزند که در صورت بروز هر گونه اشتباه یا خطایی در کارشان مسئولیت کار خود را نیز به عهده بگیرند. این روش یکی از موثرترین روش ها برای افزایش مسئولیت پذیری در کودکان می باشد.

 

از کودکان خود بخواهید در انجام امور مربوط به خود به شما کمک کنند و مسئولیت پذیری کودکان خود را افزایش دهید.

بارها این اتفاق افتاده که در هنگام بازی کودکان والدین با حالت پرخاشگری نسبت به شلوغی محیط اتاق کودک اعتراض کرده و به دنبال آن شروع به جمع آوری و مرتب کردن اتاق می کنند به جای این کار با مهربانی و ملاطفت از کودکان خود بخواهید که اگر از وسایل بازی استفاده می کنند مسئولیت جمع آوری و مرتب کردن وسایل بازی نیز به عهده خود کودکان است و حتی می توانید توضیح دهید چرا باید این کار را انجام دهند. اجازه بدهید با آرامش مسئولیت پذیری در کودکان به طور غیر محسوسی افزایش یابد.

 

 حتماً بخوانید: مقابله با بدرفتاری کودک

 

از کودکان بخواهید در انجام کارهای خانه با شما مشارکت کنند

بعضی از والدین فکر می کنند تا رسیدن به سن ۱۸ سالگی کلیه مسئولیت های کودکان به عهده والدین است. این طرز تفکر متاسفانه اشتباه بوده و باعث می شود فرزندان برای ورود به محیط اجتماعی بعد از سن ۱۸ سالگی آمادگی های لازم را نداشته باشند. به این دلیل نیاز است از کودکان خود بخواهید از سنین کودکی در انجام کارهای خانه با شما مشارکت کنند. به عنوان مثال می توانید وقتی به خرید می روید کودکان را با خود همراه کرده و به آنها توضیح دهید چرا این کالا را خریداری کردید و نظر آنها را نیز بپرسید. از مشارکت کردن با کودکان خود نترسید و به آنها اجازه دهید حس طعم شیرین مشارکت را ابتدا در خانواده خود تجربه کنند. بدین وسیله،  مسئولیت پذیری در کودکان خود را با درخواست کمک از آنها افزایش دهید و نتیجه آن را در سنین نوجوانی ببینید.

 

از کودکان خود بخواهید به افراد نیازمند و بزرگسالان  کمک کنند

یکی از وظایف والدین در هدایت مسیر آینده فرزندان افزایش حس اعتماد به نفس و معنی دادن به زندگی آنهاست. یکی از بهترین روش ها برای افزایش حس مسئولیت پذیری در کودکان کمک به افراد نیازمند و بزرگسالان است. با استفاده از این روش کودکان احساس مفید بودن خواهند داشت بنابراین با تجربه حس خوب مفید بودن و علاقه به تجربه دوباره این حس خوب، مسئولیت پذیری در کودکان نسبت به خانواده ، دوستان و اجتماع را یاد خواهند گرفت.

 

حتماً بخوانید: کودک و اسباب کشی

 

در امور مربوط به کودکان از آنها نظرسنجی کنید

اگر برای همه امور مربوط به کودکان خود فقط شما تصمیم بگیرید در صورت بروز هر گونه اشتباه نمی توانید از آنها بخواهید مسئولیت آن را به عهده بگیرند. بنابراین همواره از کودکان خود بخواهید که در امور مربوط به خودشان به شما مشورت بدهند و همینطور می توانید دلیل انتخاب شان را هم بپرسید و برای آنها توضیح دهید که بر اساس تجربه های شما، این تصمیم و انتخاب آنها چه نتیجه ای خواهد داشت. همواره با آرامش و مهربانی با کودکان خود صحبت کنید و سعی کنید تجربیات مفید خود را با آرامش به آنها منتقل کنید.

 

به کودک خود نشان دهید که چقدر نسبت به خانواده و اجتماع خود مسئولیت پذیر هستید

کودکان معمولا به دنبال این هستند که رفتارهای والدین خود را تقلید کنند بنابراین اگر می خواهید مسئولیت پذیری در کودکان را به آنها آموزش دهید، می بایست خودتان مسئولیت پذیر باشید. مثلا  به هنگام رانندگی به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام بگذارید و به کودکان خود توضیح دهید دلیل این رفتار  اجتماعی چیست؟ اگر در شرایطی قرار گرفتید که به دلیل عملکرد شما دچار مشکلی شدید سعی کنید با آرامش در حضور کودک خود مسئولیت اعمال خود را به عهده گرفته و نسبت به حل آن مشکل اقدام کنید.

 

حتماً بخوانید: کودک دارای بیماری مزمن

 

به کودک خود بیاموزید که برای کسب درآمد نیاز دارد نسبت به کار خود مسئولیت پذیر باشد

سعی کنید برای کارهای ساده و بی خطر از کودک خود بخواهید به ازای دریافت پول آن را انجام دهد و به او  آموزش دهید که چگونه به بهترین نحو ممکن می تواند کار خود را انجام دهد. بعد از اتمام کار می توانید آن را کنترل کنید و در صورت انجام صحیح کار پول وعده داده شده را به او بدهید، همچنین در صورت انجام نادرست کار از او بخواهید که نسبت به رفع مشکل تا انجام آن به بهترین نحو ممکن کار خود را متوقف نکند. با این کار هم حس مسئولیت پذیری در کودکان را افزایش داده اید و هم آنها را برای زندگی آینده آماده کرده اید. به یاد داشته باشید در صورت وجود هر گونه مشکلی با پرخاشگری با او صحبت نکنید و تحت هیچ شرایطی از کلمه "بی مسئولیت" استفاده نکنید.

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]