مهدکودک پاپیون
مقابله با بدرفتاری کودک

کودک شما بدرفتاری خواهد کرد و این یکی از واقعیت های زندگی است. گرچه می توانید با روش هایی، از پس بسیاری از بدرفتاری ها بربیایید، اما زمان هایی می رسد که کودکتان نیاز دارد پاسخ جدی تری از شما دریافت کند. ما در این مقاله بیشتر به این موضوع می پردازیم.

 

حتماً بخوانید: کودک و اسباب کشی

 

بدرفتاری کودک؛ اعلام استقلال!

کودکان خردسال در مرحله ای از زندگی قرار دارند که می خواهند به شما اعلام استقلال کنند. مبارزه با قدرت شما به عنوان قانون گذار، بخشی از اعلامیه استقلال آنهاست. یک کودک طبیعی بعضی از اوقات قوانینی را زیر پا می گذارد که برای او به طور واضح بیان کرده اید. کودکتان بعضی از اوقات در چشم شما نگاه می کند و در حالی که لبخند می زند قانونی را زیر پا می گذارد، انگار می خواهد بگوید: «من؟ من که کار بدی نکرده ام؟» یک کودک بعضی از اوقات قانونی را زیر پا می گذارد و مبارزه طلبانه به شما چشم می دوزد، گویی می خواهد بگوید: «تو خیال می کنی که می توانی جلوی مرا بگیری؟» باید از او انتظار داشته باشیم این گونه شورش کند زیرا این بخشی طبیعی از مرحله فعلی رشد اوست. اگر می خواهید از پس این رفتارها بربیایید، موفقیت شما به عکس العملتان بستگی دارد.

 

حتماً بخوانید: کودک دارای بیماری مزمن

 

کنترل اوضاع را در دست بگیرید

هزاران بار از والدین شنیده ایم که از بدرفتاری فرزندانشان تا چه حد ناراحت، عصبی و خشمگین می شوند. این احساسات در میان والدین بچه های کوچک، بسیار رایج است و به سادگی می توان فهمید که چرا چنین احساساتی به آنها دست می دهد. رسیدگی به نیازهای روزانه کودک به قدر کافی مشکل است، چه برسد به ممانعت او از بدرفتاری های مکرر.

والدین در بسیاری از اوقات برای پیشگیری از بدرفتاری کودک بر سر او داد می زنند، او را تهدید می کنند، به او سیلی یا او را کتک می زنند. اما وقتی از آنها بپرسیم که این روش ها مؤثر است یا نه، بیشترشان آهي می کشند و می گویند: «گاهی، ولی معمولا نه.» در واقع، والدین بیشتر اوقات می گویند حتی وقتی که این روش ها در همان لحظه تأثیر می کند و از بدرفتاری فرزندشان جلوگیری می کند، هم کودک و هم والد بعداً احساس ناراحتی می کنند.

 

حتماً بخوانید: جشن تولد کودک

 

برای عکس العمل نشان دادن در برابر بدرفتاری، روش های متفاوتی وجود دارد که هر کدام حسن ها و عیب های خاص خود را دارد.

 

  • داد زدن سر کودک

پیدا کردن والدی که هیچ وقت داد نمی زند، کار مشکلی است. اگر فرزندتان عادت کرده است صدای شما را در سطح خاصی بشنود، هر وقت که صدای خود را بلند کنید یا با آهنگ خاصی صحبت کنید، احتمالا توجه بیشتری به شما خواهد کرد. اگر گهگاهی با لحن محکم و جدی به فرزندتان دستوری بدهید یا او را سرزنش کنید، پیامی که از لحن شما استنباط می کند، این است که مسئله جدی است. اما اگر همزمان چهره ای برافروخته یا عصبانی نیز داشته باشید، می بینید که از تأثیر این روش کاسته می شود، به خصوص اگر به طور مرتب سر بچه ها داد بزنید. کودک گاهی می خواهد ببیند که اگر شما را عصبی کند چه اتفاقی می افتد و اگر کنترل صدایتان را از دست بدهید احساس می کند که او کنترل رفتار شما را در دست گرفته است، نه شما کنترل او را. اگر او کمتر از قبل به شما توجه کند، پس از مدتی می بینید که بیش از پیش بر سر او داد می زنید. بهتر است به جای اینکه از سر خشم جیغ بکشید، با لحنی محکم و قاطع سخن بگویید. بیشتر والدین به تجربه در می یابند که اگر قبل از اینکه چیزی بگویند چند نفس عمیق بکشند یا تا ده بشمرند، بهتر می توانند صدای خود را کنترل کنند.

 

حتماً بخوانید: درک تفاوت ها در کودکان

 

  • هشدار دادن به کودک

وقتی والد با لحنی قاطع به کودک یاد آوری کند که اگر از بدرفتاری دست برندارد چه اتفاقی خواهد افتاد، بعضی از بچه های کار خود را کنار می گذارند: «اگر دوباره مکعب را پرت کنی آن را از تو می گیرم.» یا «اگر دست مرا نگیری مجبور می شویم از فروشگاه بیرون برویم.» اما بسیاری از کودکان به تهدید یا هشدار توجه نمی کنند چون دیده اند که والد بعد از اینکه هشدار می دهد، کاری نمی کند. اگر عادت دارید هنگامی که فرزندتان بدرفتاری می کند به او هشدار بدهید، بار دیگری که چنین کردید به عکس العمل خود دقت کنید. آیا از هشدارهای کلامی به عنوان راهکاری برای به تأخیر انداختن عمل جدی خود در بازداشتن فرزندتان از بدرفتاری استفاده می کنید؟ شاید هم متوجه شده اید که هرچه بیشتر به فرزندتان هشدار می دهید، او نیز بیشتر بدرفتاری می کند. انگار که می خواهد بگوید: «حرف زدن بس است، کاری بکن تا ببینم کنترل را در دست داری!» اگر می بینید فرزندتان رفتار خود را بعد از اولین هشدار تغییر می دهد، احتمالا این روش برایتان کارآیی دارد، اما اگر می بینید که یک هشدار به ندرت کافی است، وقت آن رسیده است که روش دیگری را امتحان کنید.

 

حتماً بخوانید: سرشت کودک

 

  • کتک زدن کودک

آیا وقتی کودکی بدرفتاری می کند، کتک زدن او کارآیی دارد؟ بعضی از والدین چنین معتقدند. مسلم است کودکی که از درد رنج می برد به احتمال قوی هنگامی که به گریه می افتد از کار خود دست برمی دارد. بعضی از بچه ها در برابر ضربه ملایمی که به آنها می زنند از بدرفتاری خود دست بر می دارند. بعضی از بچه ها از ضربه ملایم چشم پوشی می کنند اما آنها را می توان با کتک از کار خود بازداشت در بسیاری از اوقات، والدین به این دلیل از سیلی و کتک استفاده می کنند که خودشان از والدینشان سیلی و کتک خورده اند و این رویکرد به نظرشان مؤثر است. بسیاری از والدین روش سیلی و کتک زدن کودکان را، برای کنترل بدرفتاری آنان تأیید می کنند. البته کتک زدن کودکان مشکلاتی در بردارد که والدین باید در نظر بگیرند.

وقتی والدی کودکی را می زند، کودک درسی جدی می گیرد. او می آموزد که والدش از خودش بزرگتر و قوی تر است و می تواند او را در صورت نافرمانی بزند. بسیاری از بچه ها بعد از سیلی یا کتک خوردن از والد خود به همین دلیل از بدرفتاری دست بر می دارند. اما کودکی که کتک خورده است ممکن است درس های دیگری را نیز بیاموزد که والدش قصد نداشت به او بیاموزد: «اگر از کاری که دیگری انجام می دهد خوشت نمی آید، زدن او کار خوبی است.» «وقتی عصبانی هستی اشکالی ندارد که به جای استفاده از کلام، دیگران را بزنی.» «زدن کسی که کوچکتر از توست اشکالی ندارد.» وقتی کودکی این درس ها را در خانه بیاموزد، احتمالا آنچه را از والدین خود آموخته با خود به دنیای بیرون از خانه می برد. بچه هایی که در خانه کتک می خورند احتمالا بچه های دیگر را در مدرسه یا در زمین بازی می زنند. احتمال اینکه برادر با خواهر خود را بزنند نیز بیشتر می شود و وقتی بزرگ شدند به احتمال بیشتری فرزندان خود را خواهند زد.

اگر آثار ضربات شما روی پوست او به جای ماند، بدانید که ضربه تان بیش از حد محکم بوده است. اگر می بینید که فرزند خود را به طور مکرر یا بیش از حد محکم می زنید، یا اگر احساس میکنید که هنگام عصبانیت کنترل خود را از دست می دهید، با مشاور خانواده تماس بگیرید.

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]