مهدکودک پاپیون
کودک و اسباب کشی

تغییر محل سکونت، حتی به یک خانه راحت تر، ممکن است موجب بروز مشکلاتی برای کودک خردسال شود. تغییر محل زندگی یعنی اختلال در الگوهای آشنا و دوستان. حتی اگر خانه جدید دارای امتیازهایی مانند اتاق های بزرگ تر یا باغچه ای زیبا باشد، باز هم هماهنگی و سازگاری اولیه با محیط جدید می تواند مشکل باشد. این مقاله، روش هایی به والدین می آموزد که با استفاده از آنها به کودکی که با مسئله جا به جایی و اسباب کشی رو به روست، کمک کنند.

 

حتماً بخوانید: کودک دارای بیماری مزمن

 

اهمیت الگوهای آشنا

کودک از طریق الگوها می آموزد. برنامه های روزانه، پیچیدگی های زندگی روزمره را برای کودک توجیه پذیر می کند. برنامه روزانه صبحگاهی شامل بیدار شدن از خواب، پوشیدن لباس و آماده شدن و صرف صبحانه است. مراسم شامگاهی شامل دوش گرفتن و داستان وقت خواب است.

الگوها بر اساس نیازهای فیزیکی دنیای کودک نیز شکل می گیرند. او می آموزد آشپزخانه در کدام قسمت خانه قرار دارد و نیز راه های منتهی به فروشگاه محله و پارک را یاد می گیرد. تغيير محل، تمام این الگوها را در هم می ریزد و به همین دلیل ممکن است موجب فشار روانی و استرس زیادی باشد.

 

حتماً بخوانید: جشن تولد کودک

 

قبل از تغییر منزل

تلاش های والدین باید بر پایه به حداقل رساندن اختلال در الگوها و کمک به کودک برای ایجاد الگوهای جدید متمرکز شود.

والدین می توانند کار را با شرح و توضیح دلایل تغییر منزل شروع کنند. کودکان نه تنها به واقعیت ها بلکه به عقاید والدینشان نیز توجه خواهند کرد. چنانچه والدین دارای عقاید مثبتی درباره نقل مکان باشند، کودکان نیز چنین نظراتی خواهند داشت.

والدین همچنین می توانند صادقانه شک و تردیدهای خود را با کودکان در میان بگذارند. کودکان از وقوف به اینکه والدینشان احساسات آنان را درباره محله و دوستانی که مجبور به ترکشان هستند درک می کنند، آرامش می یابند.

در طول این دوره، کودکان به توجه فوق العاده ای نیاز دارند. مشاهده درگیر بودن والدین با جزئیات امور و برنامه اسباب کشی ممکن است احساس طرد شدگی و ترس را در آنها به وجود آورد. در صورت امکان بهتر است جمع و جور کردن و بسته بندی لوازم منزل، بعد از به خواب رفتن کودکان در شب انجام گیرد.

کودک می تواند با قراردادن چند شیء بسیار مورد علاقه اش در جعبه ای علامت دار و مخصوص، در این امر همکاری کند. این جعبه باید همراه با خود کودک به منزل جدید برده شود. خارج کردن محتویات این جعبه ویژه می تواند در طول مدتی که والدین به شدت سرگرم کارهای اسباب کشی و رتق و فتق امور هستند، کودک را سرگرم کند.

 

حتماً بخوانید: درک تفاوت ها در کودکان

 

اسباب کشی ممکن است در بازی کودک نیز جلوه و برجستگی خاصی بیابد. زمانی که او اسباب بازی هایش را در گاری با کامیون اسباب بازیش بارگیری و سپس در نقطه ای دیگر تخلیه می کند تلاش می کند تا مفهوم اسباب کشی را درک کند. والدین می توانند تعدادی جعبه، نوار چسب و وسایل بسته بندی در اختیار کودک قرار دهند و به این ترتیب از این نوع بازی حمایت کنند.

والدین می توانند کتاب های کودکانه ای درباره اسباب کشی برای فرزندشان تهیه کنند. کودک از دانستن اینکه سایر کودکان نیز مجبور به تحمل چنین فشار روانی و استرسی هستند، خوشحال خواهد شد. در این نوع کتاب ها، تصویرها و نمونه هایی از کنار آمدن سایر کودکان با چنان موقعیت هایی، شرح داده می شود که ممکن است برای کودک مفید باشند.

دیدارهای مکرر از خانه جدید قبل از اسباب کشی، اهمیت زیادی دارد. این امر به کودک اجازه می دهد با فضای خانه جدید آشنا شود و نقش های ذهنی و شخصی از آنجا برای خود ایجاد کند. برای عادت کردن کودک به صداهای محیط جدید، قبل از اسباب کشی، شبی را در آپارتمان جدید بگذرانید. استفاده از کیسه خواب یا پتو می تواند آن شب را به یادماندنی سازد. چنانچه فاصله خانه جدید از محل فعلی سکونت زیاد باشد به گونه ای که دیدار مکرر از آن ممکن نباشد، می توان عکس هایی از خانه، پارک، مدرسه و سایر ساختمان های مهم محله جدید در اختیار کودک قرار داد.

 

حتماً بخوانید: کودک و مدرسه

 

اتاق جدید

اجازه دهید کودک بداند اتاقش کدام است. چنانچه او بتواند یک شیء ساده را در یکی از بازدیدها با خود همراه ببرد، نسبت به اتاق جدیدش احساس تعلق بیشتری پیدا خواهد کرد. همچنین والدین می توانند اسباب بازی را که مدتهاست کودک تقاضای خرید آنها را می کند، خریداری کنند و در اتاق جدید کودک قرار دهند. چنانچه اثاثیه اتاق جدید در ابتدا شبیه به اتاق قبلی تنظیم شود، مقداری از احساس غربت اولیه کودک را کاهش می دهد و در صورتی که چیدمان اتاق باید تغییر یابد، می توان آن را در فرصت بعدی، زمانی که کودک با محیط جدید خو گرفته است، انجام داد.

 

حتماً بخوانید: سرشت کودک

 

روز اسباب کشی

حتی کودکی که آمادگی بسیار خوبی یافته است، در روز اسباب کشی ممکن است به آسانی و با کمترین دلیلی، عصبانی شود. مشاهده تخلیه منزل ممکن است او را آزار دهد. بخش اعظم هویت کودک به متعلقات او بستگی دارد. دیوارهای عاری از تزئینات و اتاق های خالی، فاقد عوامل مرتبط با خانه هستند. به کودک اطمینان دهید تمام وسایل و متعلقات خانواده همراه برده خواهند شد و هیچ وسیله ای در ضمن جا به جایی گم نخواهد شد یا از بین نخواهد رفت.

والدین باید ترتیبی اتخاذ کنند که وسایل و لوازم کودک آخرین وسایلی باشند که در کامیون بارگیری می شود. این امر به معنی دست نخورده باقی ماندن اتاق او تا آخرین لحظه است. این امر به کودک اطمینان می دهد که در مقصد لوازم او بیش از لوازم دیگر در دسترس قرار دارند. اتاق کودک را باید پیش از سایر اتاق ها مرتب و منظم کرد. مشاهده مجدد لوازم آشنا، به احساس ساماندهی شدن و تثبیت و امنیت کمک مهمی می کند.

چنانچه منزل جدید در فاصله دوری قرار دارد، به مدت کوتاهی در طول مسیر توقف کنید. توجه داشته باشید که کودک در ضمن این توقف فرصت انجام کار آشنا و مورد علاقه اش، مثلا بازی در پارک را داشته باشد.

کودک، به دنبال تغییر منزل و اسباب کشی ممکن است تغییرات رفتاری از خود بروز دهد. مثلا احتمال بروز مشکلات خواب یا افزایش اتکا و چسبیدن بیش از حد کودک به دامان پدر و مادر، وجود دارد. این تغییرات طبیعی هستند و بعد از چند هفته مرتفع می شوند.

 

حتماً بخوانید: قشقرق (بهانه گیری) کودکان

 

اقامت موقت

گاهی ممکن است کودکان پیش از پیدا شدن اقامتگاهی دائمی، مجبور شوند همراه بستگان خود در اقامتگاه های موقت متعددی - مثلاً خانه دوستان و اقوام - ساکن شوند. در چنین موقعیت هایی والدین باید بر این مسئله تأكید کنند که با وجود این تغییرهای مکرر محیط زندگی، وابستگی و همبستگی آنان به عنوان یک خانواده حفظ خواهد شد. متعلقات قدیمی در چنین وضعیتی اهمیت خاصی می یابند. یک پتوی کودکانه با حیوان پشمالوی اسباب بازی که همراه و مورد علاقه کودک بوده است، می تواند برای او سمبلی از خانه باشد. والدین باید در کودک این اطمینان را ایجاد کنند که این اشیای گرانبها و با ارزش، حتی در گذراترین و موقتی ترین زمان ها، اهمیتی فوق العاده و نقشی برجسته دارند.

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]