مهدکودک پاپیون
کودک دارای بیماری مزمن

کودکی که از بیماری مزمن رنج می برد، علاوه بر فشارهای روانی معمول رشد، باید با درمان های پزشکی، درد و بستری شدن های مکرر در بیمارستان نیز کنار بیاید. این مقاله به حمایت های خاصی که خانواده می تواند برای تمرکز بر رشد طبیعی انجام دهد، می پردازد.

 

حتماً بخوانید: جشن تولد کودک

 

چالش های بیماری های مزمن در کودکان

اولین چالش پیش رو، شرح و توضیح مشکل، متناسب با سن کودکان برای آنان است. علت مشکل بودن این عمل، محدود بودن درک کودکان از بیماری است. زیرا آنها می اندیشند که بیماری مجازاتی برای افکار یا اعمال بد و نامناسب است و باور می کنند که در بیمار شدنشان مقصر بوده اند.

این کودکان همچنین از درک درمان های مختلف عاجزند و نمی توانند بفهمند درمان های دردناک چگونه می توانند مفید باشند.

یکی از نگرانی های مهم والدین چنین کودکانی، آثار بیماری بر زندگی روزانه کودک است. هر چه بیماری آثار و محدودیت های بیشتری اعمال کند، مشکل تر و سنگین تر به نظر می رسد. کودکی که باید هر روز دارو مصرف کند و تحت معالجه یا درمان های مختلف قرار گیرد، بیماری را بخش مهمی از زندگیش تلقی می کند. بستری شدن در بیمارستان که برنامه روزانه کودک را به هم می ریزد، تغییری بزرگ، ناگهانی و بسیار مهم برای اوست.

 

حتماً بخوانید: درک تفاوت ها در کودکان

 

بیماری مزمن، فرآیند رشد را پیچیده و مشکل می کند. کودکان میل دارند همه کارهایشان را شخصاً انجام دهند. آنها به فعالیت فیزیکی مشتاق و علاقه مندند و تجربه های اجتماعی با دیگر کودکان، بخش کلیدی و مهمی از دنیای آنان است.

ملاحظات پزشکی ممکن است بعضی از این تجارب را برای کودکانی که از بیماری مزمنی رنج می برند کاهش دهد. آنها ممکن است قدرت تحمل فعالیت ها و بازی های عادی را نداشته باشند. به علت بستری شدن های مکرر و نگرانی درباره سرایت عفونت، تعامل و بازی با همسالان برای کودک ممکن است محدود شود که این مسئله کودک را در معرض خطر وابستگی، ترسو شدن، غیرفعال و کنش پذیر بودن و بالاخره کمبود اعتماد و عزت نفس قرار می دهد.

 

حتماً بخوانید: کودک و مدرسه

 

چگونگی کمک والدین

والدین با ایجاد زندگی تا سرحد ممکن طبیعی برای کودک، می توانند به او کمک کنند. این امر به معنای داشتن رفتاری مشابه رفتار با سایر اعضای خانواده با کودک است. از او باید انتظار داشت کارهای روزمره را انجام دهد و قوانین و مقررات خانوادگی را رعایت کند و هنگام بروز رفتار ناشایست باید مانند فرزندان دیگر با او رفتار شود.

به کودک اجازه دهید در فعالیت های متناسب با سن خود شرکت کند و از حمایت بیش از حد از او خودداری کنید. کودک مبتلا به آسم می تواند تا جایی که علائم جسمانی این بیماری را درک می کند، بدود. چنانچه حضور کودک در مهد یا مراکز پیش دبستانی امکان نداشته باشد، ترتیبی دهید تا کودکان دیگر برای بازی به منزلتان بیایند. راه هایی را برای بهینه سازی توان و قدرت کودک جستجو کنید. چنانچه باید برای فعالیت های کودک محدودیتی قائل شوید، شاید بازی با مکعب ها یا نقاشی، به صورت نقطه قوت یا هنر او در آید.

اجازه دهید کودک در مراقبت از خود شرکت داشته باشد. این حالت احساس مستقل بودن و کنترل امور شخصی اش را در او تقوید تا خواهد کرد. او می تواند تصمیم بگیرد دارویش را به جای چهار جرعه در سه جرعه بنوشد یا لوازمی را که برای تعویض لباس لازم دارد، آماده کند.

 

حتماً بخوانید: رشد شخصیتی کودک

 

هنگام نیاز به بستری شدن کودک در بیمارستان، از او حمایت کنید. والدین نقش مهم و کلیدی در پر کردن خلاء بین خانه و بیمارستان را بر عهده دارند. حیوان پشمالو یا پتوی مورد علاقه کودک را همراه او به بیمارستان ببرید. شاید حتی قوانین بیمارستان اجازه پوشیدن لباس های شخصی را به کودک بدهد. ایجاد ارتباط کودک با دوستانش نیز مهم است. به دوستان کودک بگویید که او علاقه مند است از آنان با خبر شود. دریافت کارتی از یک دوست یا تلفنی از طرف آموزگار می تواند تأثیر به سزایی در تقویت روحیه کودک داشته باشد.

بر اثر پیشرفت های پزشکی روز به روز بر تعداد کودکانی که دارای بیماری حاد و جدی بوده اند و از آن رهایی یافته اند و به بزرگسالی رسیده اند، افزوده می شود. توجه به نیازهای رشدی آنان این اطمینان را ایجاد می کند که آنها به همان اندازه که از نظر فیزیکی سالم هستند از نظر روانی نیز سالم باشند.

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]