مهدکودک پاپیون
جشن تولد کودک

جشن تولد کودک از مهم ترین مسائلی است که می تواند برای والدین اتفاق بیافتد. والدین باید بدانند که جشن تولد کودک اگر به خوبی برگزار شود، می تواند خاطره بسیار خوب و باارزشی از کودکی برای فرزندتان به ارمغان بیاورد پس حتماً تمام تلاشتان را برای برگزاری هرچه بهتر این اتفاق به کار بگیرید.

جشن تولد الزاما نباید مفصل و مجلل باشد تا به یادماندنی و خاطره انگیز شود. خاطره ای که برای کودک لذت بخش است، مورد محبت قرار گرفتن و با ارزش بودن در خانواده است. این جشن فرصتی است برای بسط دادن سنت های با ارزشی که بازتاب ارزش های خانوادگی هستند.

برای ایجاد احساس ویژه بودن در کودک، روش های زیادی وجود دارد؛ از جمله اینکه به او اجازه داده شود تا در این روز رئیس خانه باشد. به او اجازه دهید نوع غذای جشن تولدش را پیشنهاد دهد و از او بپرسید میل دارد روزش را چگونه بگذراند، در پارک یا مثلا در باغ وحش.

 

جشن گرفتن یا جشن نگرفتن؟!

بعضی خانواده ها گذراندن روز تولد با بستگان نزدیک یا دوستان را ترجیح می دهند. با رفتن به مهد کودک احتمالاً علاقه زیادی دارد که جشن با شرکت دوستانش برگزار شود. البته این تعداد از کودکان می تواند بزرگسالان را مستأصل کند. یک روش عاقلانه برای جشن های کودکان استفاده از سن کودک است. تعداد مهمان ها را می تواند به عدد سن کودک به علاوه یک در نظر گرفت. البته ممکن است سیاست مهد کودک دعوت تمام کودکان کلاس به جشن های تولد باشد که در این صورت چنین محدودیتی احتمالا غیر ممکن خواهد بود.

برای جشن، موضوع یا مضمونی را انتخاب کنید که بهتر است در رابطه با علایق کودک باشد. مثلا برای کودکی که عاشق خرس های پشمالو است، جشن خرسی برگزار شود. در این مهمانی از هر مهمان خواسته شده بود حيوان پشمالوی مورد علاقه اش را همراه بیاورد. میزبان می تواند متناسب با موضوع جشن لباس بپوشد.

یکی از نکات مهم کوتاه بودن مدت جشن است. مثلا برای کودکان سه و چهار ساله، جشنی به مدت یک ساعت و نیم بسیار طولانی است.

نکته مهم دیگر برنامه ریزی برای بازی و فعالیت های متنوع است. برای سرگرم شدن کودکانی که قبل از سایرین وارد می شوند، فعالیت های مخصوصی تدارک ببینید. کودکان می توانند با مداد شمعی برای جشن تولد طرح ویژه ای نقاشی کنند یا با آهنگ های شاد برقصند.

از برخی از والدین برای حضور در جشن دعوت کنید. کودکان کم سن و سال تر ممکن است در مقابل جدایی از والدین، مخصوصا در محیط های نا آشنا و غریبه، مقاومت کنند. هنگامی که زمان پذیرایی از کودکان با نظافت ریخت و پاش هاست، چند نفر کمکی می توانند بسیار مفید و مایه خوشحالی باشند.

حضور و در دسترس بودن والدین کودکان، هنگام پیش آمدن مشکلی بین کودکان، نیز مفید است. کودک خجالتی ممکن است در حاشیه گروه پرسه بزند و از شرکت در فعالیت ها امتناع ورزد. یکی از والدین می تواند در کنار کودک خجالتی بماند تا او به تدریج با گروه خو بگیرد.

کودک دیگری ممکن است بخواهد بداند بالا و پایین پریدن روی مبل چه واکنشی را در میهمانی بر می انگیزد. در این صورت، والدینش می توانند فورا دخالت کنند و او را از این کار باز دارند.

زمان هایی که سرشار از هیجان هستند، مانند جشن ها، ممکن است موجب گریه کودک شوند. همه کودکان نمی توانند کنار کودکی که ی جشن تولد گرفته است آرام بنشینند. حتی کودکی که صاحب جشن است نیز به علت فشار روانی حاصل از قرار داشتن در مرکز توجه، ممکن است عصبانی یا بی حوصله شود و گریه سر دهد. حضور بعضی از والدین برای التیام بخشیدن به احساس های خدشه دار شده میهمانان کوچولو، بسیار غنیمت است.

 

نوشیدنی و تنقلات در جشن تولد

غذای پذیرایی جشن را ساده در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید دامنه توجه کودکان ممکن است بسیار کوتاه باشد و برای پذیرایی از این کوچولوهای کم حوصله، تنقلاتی مانند کیک های کوچک بسیار مناسب است، زیرا به استفاده از کارد و چنگال نیازی نیست و می توان آنها را با سرعت در اختیار کودکان قرار داد. علاوه بر این اندازه این کیک ها یکی است که در نتیجه مانع از بروز اختلاف یا شکایت بچه ها در مورد کوچک و بزرگ بودن آنها می شود.

کودکان خردسال از اینکه بخواهند از بین چند مورد یا حالت، یکی را انتخاب کنند، گیج و سردرگم می شوند. نوشیدنی را به شیر و آب میوه محدود کنید. این کار می تواند نظر آنان را از نظر نوع نوشابه تأمین کند. در مورد کیک یا شیرینی نیز تنها یک نوع کافی است که در صورت حساسیت داشتن کودکانی نسبت به آن بتوانید نوع دیگری را جایگزین آن کنید.

 

هدايای جشن تولد

چنانچه برای کودکان شرکت کننده در جشن هدایایی در نظر گرفته اید، آنها را هنگام خداحافظی، زمانی که میهمانان در حال ترک کردن منزل هستند، تقدیم کنید. این کار باعث می شود ریخت و پاش کمتری صورت بگیرد و مانع از شکایت های آخرین لحظه کودکان می گردد.

 

گشودن هدایا در جشن تولد

گشودن هدایا یکی از آداب کلاسیک جشن های تولد است، اما برای کودکان کوچکتر، فعالیت جالب توجهی نیست. کودکان کم سن و سال هنوز ظرافتها و پیچیدگی های شراکت و مالکیت را کاملا درک نمی کنند. برای آنها جشن تولد، نشستن و تماشای باز شدن تعداد زیادی هدیه، خسته کننده و مشکل است. دیدن یک هدیه جالب توجه که نمی توان در همان لحظه با آن بازی کرد، موجب آزار و اذیت آنها می شود. از طرفی مشاهده تعداد زیادی اسباب بازی در یک روز ممکن است موجب دستپاچه شدن کودکی شود که جشن تولد گرفته است و احساس قدردانی و سپاسگزاری را در او از بین ببرد.

این وضعیت فرصت مناسبی است تا قانون باز کردن هر هدیه در یک روز را اعمال کنید. این قانون ممکن است در روز تولد کودک با باز کردن هدیه پدر و مادر شروع شود. از آن به بعد، تا جایی که هدیه ای وجود داشته باشد، کودک روزانه یکی از هدایا را انتخاب و باز می کند. این روش امکان تمرکز واقعی بر روی هدیه و سپاسگزاری و قدرشناسی از هر هدیه مستقل را برای کودک فراهم می آورد.

 

خاطرات، عکس ها و فیلم های جشن اولد

کودکان بسیار سریع رشد می کنند. خاطرات روزهای تولد جزء وقایع مهم و با ارزش زندگی آنان هستند. برای این گونه جشن ها و میهمانی ها، فردی را شخصاً برای عکسبرداری و فیلمبرداری از مراسم به کار بگیرید.

در بعضی خانواده ها گرفتن عکس در یک محل و در یک زمینه خاص از کودک، در روز تولد او، همه ساله مرسوم است. بعضی خانواده ها نیز گرفتن عکس یادگاری دسته جمعی سالیانه در این روز مخصوص را ترجیح می دهند.

بهترین جشن تولد، جشنی است که کودک در آن احساس نماید فردی خاص و با ارزش است. عشق و محبت مهم ترین هدیه تولدی است که می توان تقدیم کرد.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]