مهدکودک پاپیون
درک تفاوت ها در کودکان

کودکان خردسال به سرعت به تفاوت های ظاهری افراد توجه می کنند. تیزبینی و هوشیاری یک امتیاز مثبت و مفید برای کودکان و راهی برای کسب اطلاعات درباره دنیای اطرافشان است.

کودکان به محض به دست آوردن این اطلاعات، برای ایجاد روابط منطقی بین آنها، به بزرگسالان مورد اعتمادشان روی می آورند. این مرحله، یک مرحله بحرانی است. عقاید و نظراتی که در خردسالی جمع آوری شده اند برای تمام طول زندگی همراه او پابرجا باقی می مانند.

 

حتماً بخوانید: کودک و مدرسه

 

درک تفاوت های ظاهری

توانایی اندیشیدن کودک بر شیوه درک او از تفاوت ها مؤثر است. کودکان ۳ و ۴ ساله در مرحله پیش کاربردی رشد شناختی قرار دارند.

برای کودکی که در مرحله پیش کاربردی قرار دارد، تفاوت های فیزیکی بارز و برجسته هستند. او افراد را بر اساس یک صفت ویژه ظاهری به گروه هایی تقسیم می کند. مثلا تمام افرادی که دارای موی کوتاه هستند یا تمام افرادی که شلوار جین پوشیده اند. کودک در این سن قادر به درک این مطلب نیست که دسته بندی افراد بر اساس مشخصات ظاهری و صوری معنا و مفهوم دقیق و واقعی ندارد.

زمینه های دسته بندی در کودکان ۳ و ۴ ساله تقریبا انعطاف ناپذیر و منحصر به فرد هستند. او فاقد انعطاف ذهنی اندیشیدن همزمان درباره بیش از یک زمینه است. افراد یا زن هستند یا مرد. موهای آنها یا کوتاه است یا بلند. کودک نمی تواند متفاوت بودن افراد در یک زمینه و یکسان بودن آنان در زمینه دیگر را مشاهده کند. ساختار ذهنی او قادر به درک این مطلب که هم زنان و هم مردان می توانند موی کوتاه داشته باشند، نیست.

در این سنین، کودکان به تفاوت های جنسیتی، نژادی، رنگ پوست و سایر توانایی های فیزیکی توجه می کنند. آنها مرد و زن، رنگ پوست تیره و روشن در انسان ها را از هم تشخیص می دهند و به استفاده افراد از عینک و سمعک توجه می کنند.

 

حتماً بخوانید: نظم کودک

 

درک تفاوت های ذاتی

مرحله بعدی، مرحله تمایز تفاوت های درونی و ذاتی و تفاوت های ظاهری و صوری است. آنها درک این نکته را شروع می کنند که جنسیت افراد بر اساس مو، لباس یا شغل آنان تعیین نمی شود. مثلا تغییر در کوتاه یا بلند بودن مو بدون تغییر در جنسیت افراد ایجاد می شود. آنها همچنین می آموزند مشخصات ظاهری دائمی کدامند و مشخصات متغیر کدام. مثلا کسی که پوستی تیره دارد با حمام رفتن و شستن پوست خود نمی تواند رنگ آن را تغییر دهد.

کودک علاوه بر اطلاعات، رفتارهای اطرافیان را نیز دریافت می کند. والدین تأثیر به سزایی در این روند دارند. زیرا کودک دارای حساسیت زیادی نسبت به دیدگاه های والدین خود است. چنانچه یکی از والدین مطالب ناخوشایندی درباره گروهی از اشخاص بگوید، کودک بدون هیچ تغییری این جملات را بازگو می کند.

کودک همچنین از تجربیات می آموزد. بازی با کودکانی که از جنبه های خانوادگی زمینه های متفاوتی دارند، تأثیر زیادی بر مقابله با نگرش کلیشه ای می گذارد. کتاب، اسباب بازی، برنامه های تلویزیونی و ویدیویی بسیار مهم هستند. اینها می توانند تصورات منفی را تقویت کنند یا نقشهای محکم و مثبتی را نمونه سازی نمایند. والدین می توانند از قدرت رسانه ها برای ایجاد غرور و افتخار و تنوع و گوناگونی در دنیای کودک استفاده کنند.

 

حتماً بخوانید: سرشت کودک

 

مقابله با تعصب های کودکان

تعصب و یکسونگری به تمام کودکان صدمه می زند و آنان را آزار می دهد، زیرا ابراز و بروز استعداد را در آنان محدود می سازد و در نتیجه دنیا را به محلی بیش از بیش حقیر و بی ارزش تبدیل می کند. تلقین این مطلب به کودک که به علت دختر بودن نمی تواند دانشمند شود، صحیح و درست نیست. کودک معلول نیز در صورتی که از فرصت و امکانات کافی برخوردار باشد، می تواند برای اجتماع مفید باشد.

با پاسخ دادن به پرسش های کودکان می توان با تعصب و انحراف مقابله نمود. به پرسش ها باید صادقانه پاسخ داد و با ثابت کردن بطلان تعصب ها باید با رفتارهای کلیشه ای اجتماعی مقابله کرد. انکار مشکلات اجتماعی، آنها را محو و نابود نمی سازد، بلکه موجب درونی شدن کنجکاوی کودک و برداشت های اشتباه و ترس های مختلف می شود.

گاهی سؤال ها در زمان نامناسب و نامطلوبی مطرح می شوند، در این صورت می توان به کودک گفت: «وقتی به خانه رسیدیم در این باره صحبت می کنیم.» به منظور اجتناب از جریحه دار شدن احساسات افراد، می توان به کودک آموخت هر سؤالی در رابطه با وضع ظاهری افراد را درگوشی بپرسد.

در صورتی که کودک از کلمات و زبان متعصبانه و تبعیض آمیز استفاده کند، باید مستقیما مقابله کرد. گاهی کودک کلماتی را که شنیده بدون درک مفهوم ناخوشایند آنها تکرار می کند. والدین باید برای کودک توضیح دهند که صفات و القاب توصیفی و نژادی، احساسات افراد را جریحه دار می کند و پذیرفتنی نیست.

 

حتماً بخوانید: رشد شخصیتی کودک

 

والدین باید به نمونه هایی که در معرض دید کودک قرار می دهند نیز دقت داشته باشند. آیا والدین کودکانشان را با افراد گوناگون، اگرچه نه از نزدیک، بلکه حتی از طریق کتاب و برنامه های تلویزیونی، آشنا می کنند؟ آیا آنها نسبت به دیگران همیشه رفتار احترام آمیزی دارند؟ آیا رفتارهای کلیشه ای و تعصب آمیز گروه ها را نفی و طرد می کنند؟ آیا از فرزندان دختر و پسر خود به طور یکسان حمایت می کنند یا به پسرها به خاطر کارها و اعمالشان و به دخترهای خود به خاطر زیبایی و شکل ظاهری آنان بیشتر توجه می کنند؟

مقابله با تعصب ها و انحراف ها باید از زمان خردسالی شروع شود. بهترین روش این است که به کودک برای تعامل با کودکانی که از فرهنگ های گوناگون و گروه های قومی و نژادی مختلف و متفاوتی هستند، فرصت هایی داده شود. پیش داوری و تعصب در فضای یک همکاری فراگیر پایدار نخواهد ماند. کودکانی که با افراد متعدد و متفاوتی آشنا هستند به جای آنکه حس نادرست برتری نسبت به دیگران را در خود ایجاد کنند همدردی و هماهنگی خواهند داشت. آنها می آموزند به جای توجه به جزئیات، جهان را به صورت یک مجموعه و کل بشناسند.

کودکان، فاقد بصیرت، عقل و بینش متولد نمی شوند. آنها به تفاوت ها توجه می کنند و می پرسند. هر پرسش فرصتی است برای آموزش دادن به انسانی که از ذهنی باز و پذیرا و قلبی مهربان برخوردار است.

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]