مهدکودک پاپیون
کودک و مدرسه

مدرسه رفتن کودکان به جرات بزرگ ترین تغییر در زندگی آنهاست. کودک با نزدیک شدن به زمان مدرسه رفتن احساس بزرگی می کند و این تغییر منجر به اتفاقات کوچک و بزرگی در زندگی کودک است. ما در این مقاله به بررسی تمام جنبه های کودک و مدرسه می پردازیم.

 

حتماً بخوانید: نظم کودک

 

چگونه به کودک خود کمک کنیم تا مدرسه را دوست داشته باشد؟

در قسمت اعظم سال های خردسالی، جهت گیری کودک شما به سوی منزل بوده است و اکثر علایق او محدود به نزدیکی یا داخل منزل می باشد. یکی از راه های تشویق کودکتان به حداکثر بهره برداری از تمامی فرصت های یادگیری موجود در مدرسه، افزایش علاقه او به خود مدرسه است. راه های ساده ای برای تقویت نگرش مثبت در کودک نسبت به مدرسه وجود دارد.

کودکان بار آمده در خانواده هایی که والدین آن معتقدند دوران کودکی بایستی یک دوره بی خیالی کامل در زندگی باشد، معمولاً از هرگونه فعالیت مشابه کار کردن نفرت دارند. این گونه بچه ها مدرسه را تا جایی که فقط بازی کردن باشد دوست دارند. ولی همینکه به کلاس های بالاتر می روند و برای انجام تکالیف نیاز به تلاش بیشتر و بیشتری به وجود می آید، به تدریج از مدرسه بدشان می آید. بنابراین نتیجه می گیریم که واداشتن کودک به انجام کارهای ساده، مسئولیت دادن به او، تکیه بر بازی های تخیلی و خلاق، و دادن تکالیف ساده یادگیری و حافظه ای به کودکتان کمک می کند مدرسه را خیلی بیشتر دوست داشته باشد و در آنجا شکوفا شود.

رفتن به مهد کودک و آمادگی سازگاری با مدرسه را آسانتر می کند. آنچه مسلم است این است که کودکانی که از نظر جسمی و فکری آمادگی مدرسه رفتن را پیدا کرده اند، نگرش مطلوبتری نسبت به مدرسه دارند تا کودکانی که هیچگونه آمادگی برای نخستین کلاس های خود ندارند.

 

حتماً بخوانید: مراقبت روزانه از کودک

 

نگرش خود شما به یادگیری، آموزش، و مطالعه تأثیر شگرفی بر نگرش کودک شما به مدرسه، دروس مختلف، و آموزگاران دارد. اگر می خواهید کودکتان از مدرسه لذت ببرد و حداکثر استفاده را از آن بنماید، داشتن یک نگرش مثبت کاملا ضروری است.

پی بردن به جو احساسی مدرسه و تأثیر نوع نگرش آموزگار و نوع انضباط حاکم بر مدرسه از جانب شما حائز اهمیت فراوان است. آموزگارانی که با شاگردان خود رابطه خوبی دارند و از انضباط بدون تبعیض و همراه با دموکراسی استفاده می کنند، شاگردان خود را به دوست داشتن مدرسه تشویق می کنند. آموزگارانی که از کار خود خسته شده اند، در میان شاگردان نورچشمی دارند، با روش ملال آوری تدریس می کنند، و آنهایی که از نظر اداره وضعیت کلاس یا خیلی مستبد و یا خیلی آسان گیر هستند، تأثیر منفی دارند.

روابط بین آموزگار و شاگرد اهمیت ویژهای در میزان علاقه کودک به مدرسه دارد. کودکی که با نگرش منفی نسبت به آموزگاران، که در محیط منزل به او منتقل شده است، به مدرسه می آید، احتمال اینکه پیشرفت خوبی داشته باشد بسیار کم است، زیرا نگرش او نسبت به تمام آموزگاران غالباً نامطلوب خواهد بود. در این شرایط احتمال اینکه کودکتان مدرسه را دوست داشته باشد اندک است.

 

حتماً بخوانید: انتخاب مهد کودک

 

کمک در انجام تکالیف مدرسه

تمام والدین تمایل دارند در فعالیت های مدرسه کودک خود دخالت کنند و در انجام تکالیف مدرسه به کودک خود کمک کنند و او را تشویق نمایند. به اعتقاد ما اگر سعی کنید این کار را به تنهایی و صرفا با مراجعه به کتاب فروشی و خریدن کتاب های آموزشی مناسب سن کودک خود انجام دهید، مرتکب اشتباه شده اید. در این صورت ممکن است از روش هایی استفاده کنید که با روش آموزش کودک در مدرسه تفاوت دارند، و بنابراین منجر به سردرگمی کودک و تأخیر در فهم درس ها شود.

بهترین خط مشی این است که با آموزگار کودکتان ملاقات کنید و در مورد نوع درس هایی که کودکتان می خواند و روش تدریس آنها با او تبادل نظر نمایید.

اگر واقعا به پیشرفت کودکتان علاقمند هستید، زمانی را صرف این خواهید کرد که قبل از هر چیز بفهمید کودکتان در مدرسه در حال آموختن چه چیزهایی است و از چه روش هایی برای آموزش به او استفاده می شود. فقط از این طریق می توانید امیدوار باشید که در منزل به تقویت دروسی که کودکتان در طول روز در مدرسه فرا می گیرد، کمک کنید.

وتی رابطه خوبی با معلم کودکتان ایجاد کردید، پیشنهاد شما برای کمک به تقویت دروس مدرسه در منزل مورد استقبال قرار خواهد گرفت. بایستی از آموزگار بپرسید به چه طریق می توانید بیشترین کمک را به تقویت آنچه که در مدرسه آموخته می شود بکنید.

 

حتماً بخوانید: اضطراب کودکان

 

امکان دارد معلم کودکتان از شما دعوت کند به مدرسه بروید و در برخی از کلاس ها نظاره گر باشید. برخی از مدارس والدین را تشویق می کنند در تعلیم کودکان دخیل باشند، بخصوص در مناطقی که گاهی اوقات مدارس دچار کمبود پرسنل هستند.

این نکته هم هست که بسیاری از روش هایی که آموزگاران جدید به کار می برند کاملا با روش هایی که برای آموزش خود ما در دوران کودکی به کار می رفت فرق دارد، و شما ممکن است مجبور باشید برای فراگیری مهارت هایی که تسلط بر آنها برای کودکتان بسیار ساده است یک فرآیند یادگیری جدید را به طور کامل طی کنید. این بهترین وضعیت ممکن است، زیرا شما و کودکتان به طور همزمان مشغول یادگیری می شوید، تجربیات مشابهی می یابید، و همراه با هم در لذت پیشرفت سهیم می شوید.

برای اینکه آشنایی کودک شما با کتب تمرین، تجهیزات و مواد مورد استفاده در مدرسه استمرار یابد، می توانید از آموزگار او خواهش کنید برخی از آنها را شبها در اختیار شما بگذارد تا آموزش کودکتان تداوم یابد. این کار یادگیری در منزل را برای کودک شما آسان می سازد و میزان ناکامی را که ممکن است در برخورد با سوء تفاهمات بین شما و کودکتان احساس شود، کاهش می دهد.

 

حتماً بخوانید: قشقرق (بهانه گیری) کودکان

 

ایجاد توازن بین تعهدات کودک در منزل و مدرسه

اگر انتظار داشته باشید کودکتان به طور ناگهانی با دنیای سریعا در حال گسترش خود سازگاری یابد و خود را با نیازهای مدرسه و خانه مطابقت دهد، فشار زیادی به کودک خود وارد می سازید و او را «شتاب زده» می کنید.

وقتی کودک شما وارد مدرسه شد، نقش شما وساطت، میانجیگری، و متعادل سازی است تا به او کمک کنید به نوعی توازن راحت بین خانه و مدرسه دست یابد. اگر می خواهید کودکتان بیشترین استفاده را از فعالیت های مدرسه ببرد، محیط خانه باید کم زحمت تر و آسان گیرتر، و در واقع مکانی برای آسایش و پناه آوردن باشد. اما در عین حال کودک می تواند به طرق مختلف در فعالیت های منزل شرکت کند، که سبب تقویت حس مسئولیت پذیری، احساس تعلق داشتن به یک گروه، و احساس قابل اعتماد بودن در وی می گردد و از این طریق باعث می شود احساس استقلال و داشتن موقعیت مهمی در ساختار خانواده به او دست بدهد.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]