مهدکودک پاپیون
نظم کودک

کودکی که الگوهای روزانه و عادات جسمی او قابل پیش بینی است، از خصوصیت مزاجی نظم برخوردار است. در این مقاله بیشتر درباره این مقوله صحبت خواهیم کرد.

از کودکی که بسیار منظم است می توانیم انتظار داشته باشیم که هر شب، سر ساعت خاصی به خواب رود و هر صبح سر ساعت خاصی بیدار شود. او معمولا هر روز سر ساعت مشخصی گرسنه می شود و والدینش می توانند پیش بینی کنند که در هر وعده چه میزان غذا می خورد.

 

حتماً بخوانید: مراقبت روزانه از کودک

 

کودک منظم و کودک بی نظم

از آنجایی که بخش عمده ای از زندگی یک کودک بر اساس این روال روزانه برنامه ریزی می شود، مراقبت از کودک منظم برای والدین او کار ساده ای است. تنها عیب این نظم زمانی دیده می شود که والدین از فرزند خود می خواهند برنامه زمانیش را تغییر دهد. مثلا اگر کودک بسیار منظمی به یک جشن تولد دعوت شود که سر ساعت خواب روزانه او شروع می شود، ممکن است نتواند خواب خود را به تعویق بیندازد تا در جشن شرکت کند. برعکس، الگوی روزانه کودک بی نظم را نمی توان به راحتی پیش بینی کرد. ممکن است با وجود اینکه ساعتها بیدار و مشغول فعالیت بوده است و والدینش فکر می کنند به چرت زدن نیاز دارد، هیچ نشانه ای از خواب آلودگی نشان ندهد. اگر هم به خواب بروده ممکن است یک روز، نیم ساعت بخوابد و روز دیگر چند ساعت. اشتهای او غیر قابل پیش بینی است، ممکن است یک روز خیلی کم بخورد و روز بعد چنان بخورد که گویی از قحطی برگشته است.

 

حتماً بخوانید: سرشت کودک

 

از کجا بفهمیم که کودکمان منظم است یا نه؟

برای اینکه میزان نظم کودک دو ساله خود را مشخص کنید به سؤالات زیر پاسخ دهید:

  • آیا فرزندم هر شب تقریبا سر ساعت مشخصی خواب آلود می شود؟
  • آیا فرزندم هر صبح تقریبأ سر ساعت مشخصی بیدار می شود؟
  • آیا فرزندم هر روز مقدار معینی غذا در هر وعده غذایی صرف می کند؟
  • آیا فرزندم هر روز یا هر شب قبل از خواب سر ساعت مشخصی یک میان وعده می خورد؟
  • آیا ساعت هایی که فرزندم در طول روز خیلی فعال یا خیلی آرام می شود، قابل پیش بینی است؟

اگر به بیشتر سوالات فوق با قاطعیت پاسخ «بلی» داده اید، فرزندتان بسیار منظم است. اگر بیشتر اوقات پاسختان «نه» بود، فرزندتان نظم کمی دارد. بیشتر والدین متوجه می شوند فرزندشان از بعضی جهات منظم تر است و از بعضی جهات دیگر نظم کمتری دارد.

اگر فرزند شما بسیار منظم است، احتمالا توانسته اید زندگی خود را بر اساس برنامه زمانی او تنظیم کنید. اگر برنامه زمانی او با برنامه زمانی شما تطابق داشته باشد، زندگیتان از نظم و ترتیب بیشتری برخوردار است چون می توانید نیازهای او را به طور روزانه پیش بینی کنید. احتمالا در برابر خواب میان روز یا خوابیدن در شب مقاومت کمتری از خود نشان می دهند و معمولا آموزش آداب توالت رفتن به این بچه ها نیز ساده تر است.

 

حتماً بخوانید: تاثیر جنسیت بر رشد و شخصیت کودکان

 

تفاوت های کودک منظم با کودک بی نظم

ممکن است گاهی از اوقات احساس کرده باشید که برنامه زمانی فرزندتان شما را به بند کشیده است. شاید متوجه شده باشید وقتی روال او را برهم می زنید ناراحت می شود. ممکن است دیده باشید که مادران و پدرانی که فرزندان آنها از نظم کمتری برخوردارند، همیشه نمی توانند درک کنند که چرا شما نمی توانید به اندازه آنها خودجوش یا انعطاف پذیر باشید. خوشبختانه کودک منظم با بزرگ تر شدن، توانایی بیشتری پیدا می کند که برنامه زمانیش را با مواقع خاص تطبیق دهد.

اگر فرزندتان نظم بسیار کمی دارد، احتمالا می بینید که بد خوابیدن و بهانه گیری به هنگام غذاخوردن جزء خصوصیات اوست. احتمالا متوجه شده اید که غیرقابل پیش بینی بودن بخشی از الگوی فرزند شماست. اگر فرزندتان در حال حاضر، نظم کمی دارد و از زمان نوزادی نیز بی نظم بوده، شاید لازم باشد به زندگی خانوادگی خود نظم بیشتری بدهید. اگر برای نظم بخشی به زندگی کودک کم نظم یک برنامه زمان بندی شده تهیه کنید و آن را به صورت روزانه و با ملایمت به اجرا بگذارید، به تدریج نظم بیشتری پیدا می کند. ممکن است نتوانید خصیصه های بی نظمی را در او دگرگون سازید، اما می توانید آن را کمی تعدیل کنید. شاید زندگیتان با هم شیرین تر شود. مثلا می توانید برای خوابیدن هنگام شب، زمان و روال مشخصی تعیین کنید، حتی اگر گاهی نیز فرزندتان بیدار می ماند و در تخت خود بازی می کند، می توانید غذا و میان وعده ها را در زمان های مشخصی آماده کنید تا فرزندتان بیاموزد غذا طبق برنامه مشخصی آماده می شود، حتی اگر او نخواهد بخورد. آموزش آداب توالت رفتن برای بچه های کم نظم مشکل تر است. پس اگر فرزندتان نظم زیادی ندارد بهتر است صبر کنید تا علائم قطعی آمادگی را در او مشاهده کنید و سپس آموزش او را آغاز کنید.

 

حتماً بخوانید: رشد شخصیتی کودک

 

گرچه مراقبت از کودک کم نظم، به خصوص در سال های اولیه زندگی، برای بیشتر والدین کار دشواری است، اما ممکن است وقتی بزرگ تر و مستقل تر شد، نداشتن یک ساعت تنظیم کننده درونی برای او مزیتی به شمار آید. و این بی نظمی در او انعطاف پذیری بیشتری ایجاد می کند و او را قادر می سازد که طبیعت غیرقابل پیش بینی دنیای واقعی را بهتر قبول کند.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]