مهدکودک پاپیون
مراقبت روزانه از کودک

کودکان در سنین نوزادی به مراقبت های بسیاری نیاز دارند و هرچه بزرگتر می شوند، از این  مراقبت ها کاسته می شود. ما در این مقاله قصد داریم بیشتر به مراقبت های لازم از کودک دو یا سه  یا ساله بپردازیم.

صرف نظر از هر برنامه ای که برای خود یا خانواده تان ریخته اید، هر روز باید فرزند دو یا سه ساله تان را به صورتی قابل قبول تمیز کنید و لباس بر تن او کند. تعداد کودکان دو یا سه ساله ای که با والدین خود همکاری می کنند تا لباس هایشان را عوض کنند، دست و صورتشان را بشویند، آنها را حمام کنند، مویشان را شامپو بزنند و دندان هایشان را مسواک بزنند، کم است و کودک دو یا سه ساله اگر با همه این فعالیتها مخالفت نکند، دست کم با تعدادی مخالفت می کند. در این مقاله با نکته هایی آشنا می شوید که به فرزندتان کمک می کند در انجام این کارهای ضروری زندگی روزانه همکاری کند.

همیشه سعی کنید به خاطر داشته باشید که پایان دادن به یک فعالیت و شروع فعالیت دیگر برای بیشتر بچه ها کار مشکلی است. برنامه زمانی آنها مانند بزرگسالان نیست پس نگران آن نیستند که باعث دیر کردن شما یا خودشان می شوند. اگر سعی کنید انجام دادن این کارهای روزانه برای کودک در حدی معقول خوشایند جلوه کند، تا کودک علاقه پیدا کند در آنها شرکت کند و اگر به قدر کافی به کارهای روزانه نظم بدهید تا درک کند که بایستی از یک روال پیروی کند، احتمال اینکه همکاری کند، بیشتر می شود.

 

حتماً بخوانید: تاثیر جنسیت بر رشد و شخصیت کودکان

 

لباس پوشیدن کودک

برای لباس پوشاندن به کودک دو یا سه ساله ابتدا باید لباس هایش را انتخاب و محیط را آماده کرد. البته قبل از هر کاری، اطمینان حاصل کنید لباس هایی که انتظار دارید فرزندتان بپوشد برای او راحت و جذابند و او به سادگی می تواند آنها را بپوشد و از تن درآورد. بعضی از بچه ها حاضرند هر لباسی را بپوشند، اما بعضی دیگر سلیقه مشخصی دارند. اگر از دخترتان می خواهید پیراهنی زیبا بپوشد و او ترجیح می دهد تی شرت نرمش را بپوشد، از خودتان بپرسید: «آیا ارزش آن را دارد وقت و انرژی خودم را صرف کنم و در این باره بحث کنیم؟» معمولا اگر به کودک دو یا سه ساله ای که درباره جزئیات لباس پوشیدنش حساس است اجازه بدهند که برای بازی روزانه اش، لباس خود را طبق سلیقه خودش انتخاب کند، وقتی والد از او بخواهد که برای موقعیتی ویژه لباسی خاص بپوشد، همکاری خواهد کرد (به خصوص اگر خود کودک بتواند لباس خاص را انتخاب کند).

برای اینکه لباس پوشیدن در صبح کاری ساده تر شود، شب قبل لباس کودک را آماده کنید و چنانچه ترجیح می دهد، از خود او در انتخاب لباس کمک بگیرید. اسباب بازیها و عوامل دیگری را که حواس او را پرت می کند، از آن حوالی جمع کنید. در حالت ایده آل، کودک دو یا سه ساله می آموزد که به کمک والدینش لباس خود را به تن کند. اما اگر واقع بین باشیم بیشتر والدین، به خصوص آنهایی که باید به سر کار بروند، ترجیح می دهند خودشان لباس تن فرزندشان بکنند. یک راه حل بینابینی خوب می تواند این باشد که صبح روزهای کاری، کودک بخشی از لباس پوشیدن را خودش انجام دهد و صبح روزهای تعطیل که شما عجله ندارید بخش های بیشتری را.

 

حتماً بخوانید: رشد شخصیتی کودک

 

بسیاری از بچه ها هنگامی که جلوی آینه قدی لباس می پوشند، بهتر همکاری می کنند. به این ترتیب تمرکزشان حفظ می شود و حتی اگر والد بیشتر کار را انجام بدهد نیز احساس امنی کننده در امر لباس پوشیدن نقش دارند. قصه گفتن، ترانه خواندن و استفاده از عبارات آهنگین اغلب کمک می کند کودک دو یا سه ساله بی میل، به لباس پوشیدن راغب شود.

بعضی از کودکان دو یا سه ساله هر روز صبح با والدین خود بر سر لباس پوشیدن خشمگینانه می جنگند. اگر نمی توانید او را قانع کنید یا با استفاده از بازی یا کارهای آئینی او را جلب کنید تا لباس بپوشد، شاید مجبور باشید او را نگهدارید و لباس هایش را به سرعت عوض کنید. اگر این نبرد در روزهایی رخ می دهد که می خواهید او را به مهدکودک یا نزد پرستار ببرید، بردن او با لباس خواب می تواند یک راه حل باشد. شاید مربی یا پرستار راحت تر بتواند کاری کند که کودک با او همکاری کند. اگر هم شانس بیاورید ممکن است فرزندتان به این نتیجه برسد که نمی خواهد با بچه های دیگر فرق داشته باشد و به همین دلیل صبح روز بعد در خانه با شما بیشتر همکاری کند!

اگر همه روش ها بی فایده بود، می توانید از روشی استفاده کنید که محبوب بسیاری از والدین است (البته اغلب خجالت می کشند و آن را به کسی نمی گویند): لباس تمیز کودک دو یا سه ساله تان را قبل از خواب تن او کنید! هم صبح ها در وقت صرفه جویی می کنید و هم پولی صرف خرید لباس خواب نمی کنید. ممکن است لباس کودک دو یا سه ساله تان کمی چروک باشد اما پوشیدن لباس چروک در مقایسه با درگیری هایی که هر روز، صبح خود را با آن آغاز می کردید، مشکلی ناچیز است.

 

حتماً بخوانید: هوش هیجانی کودکان

 

حمام کردن کودک

بیشتر بچه های دو یا سه ساله از حمام رفتن لذت می برند، حتی اگر گاهی از اوقات نیز بر سر زمانی که برای حمام کردن انتخاب می کنید، با شما مخالفت کنند. بسیاری از بچه های دو یا سه ساله کار را به تاخیر می اندازند و درباره جزئیات، حساسیت به خرج می دهند: آب خیلی داغ است، خیل سرد است، آب زیاد است، کم است، زیادی کف دارد، این صابون نه و غیره و غیره. این که کودکی خردسال وضعیتی خاص را در حمام ترجيح بدهد، معقول است اما اگر احساس می کنید باید مانند خدمتکاری دستوراتش را اجرا کنید، شاید به این دلیل است که به فرزندتان اجازه داده اید به بهانه درست انجام دادن همه چیز به شما دستور بدهد. اگر چنین است، وقتی وان یا لگن او را از آب پر می کنید، از او بخواهید کنارتان بماند و در تمام جزئیاتی که برایش مهم است نقش داشته باشد. اگر حقیقت، اهمیت بدهد، نقش خود را بر عهده می گیرد اما اگر برای جلب توجه غر می زد، از شکایت کردن دست بر می دارد.

بعضی از بچه های دو یا سه ساله از آب و حمام ترس های واقعی دارند. اگر قبل از اینکه از وان خارج شوند آب آن را اضافه یا خالی کنید ممکن است ناراحت شوند. به چنین ترس هایی باید احترام گذاشت، حتی اگر از نظر شما احمقانه باشند. اگر کودکی را که واقعا می ترسد وادار کنید درون آب برود، بیش از پیش مقاومت خواهد کرد. برای اینکه به کودک کمک کنید بر ترس هایش فائق آید در بسیاری از اوقات کافی است به او عروسکی بدهید تا آن را حمام کند و به شما نشان بدهد چگونه باید عروسک را حمام کرد که نترسد.

کودک دو یا سه ساله تنها زمانی به حمام کردن نیاز دارد که واقعا کثیف شده باشد. اگر دست هایش را قبل از غذا و بعد از توالت، صورتش را روزی یک بار بشویید، هفته ای دو یا سه بار حمام کردن می تواند برای او کافی باشد. اگر کودک، پوستی خشک یا حساس دارد اغلب توصیه می شود حمام های او را محدود کنند.

 

حتماً بخوانید: قشقرق (بهانه گیری) کودکان

 

شستن موی کودک

کودکان دو یا سه ساله اغلب از اینکه موهایشان را بشویید، متنفرند چون دوست ندارند آب روی سرشان بریزد یا قبلا در چشمانشان كف رفته است و سوزش آن را به خاطر می آورند. برای پیشگیری از این مشکل می توانید از فرزندتان بخواهید که وقتی موهای او را می شویید و آب می کشید، (سرش را به عقب خم کند) صورتش را با یک حوله بپوشاند و از شامپوی بدون سوزش استفاده کنید. برای پرت کردن حواس او می توانید شعر بخوانید و از روال شستشو، یک بازی بسازید. برای شستن مو، یک روش بی نقص وجود ندارد اما خوشبختانه این کار را می توان به هفته ای یک بار محدود کرد.

 

حتماً بخوانید: سرشت کودک

 

مسواک زدن کودک

کودک دو یا سه ساله باید هر شب دندان های خود را به عنوان بخشی از کارهای روال قبل از خواب خود مسواک بزند (به توصیه جامعه دندانپزشکی امریکا). او احتمالا می خواهد خودش مسواک بزند و اگر به او مسواکی زیبا و نرم و لیوانی مخصوص خودش بدهید، از این کار بیشتر لذت می برد. البته، شما باید کار را برای او کامل کنید چون هنوز کوچک تر از آن است که بتواند همه قسمت های دندان های خود را مسواک بزند. بهترین روش برای محافظت از دندان های او این است که از مقدار کمی خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید و سپس از او بخواهید آب را در دهان خود بگرداند و تف کند. برای افزایش مقاومت دندان های او در برابر پوسیدگی از دندانپزشک بخواهید شما را درباره مکمل های فلوراید راهنمایی کند.

بیشتر کارهای روال روزانه فرزندتان در اغلب روزها راحت انجام می شود. البته خلق همه بچه های دو یا سه ساله بعضی از روزها طوری است که همکاری نمی کنند. شاید مجبور بشوید انتخاب کنید صورت او را بشویید با سلامت روانی خود را حفظ کنید! در چنین روزهایی اگر ظاهر فرزندتان نامرتب است نگران نباشید. نامرتب بودن هیچ آسیبی به او نمی زند. رابطه شما با او در زمینه های دیگر بسیار مهم تر از مرتب بودن ظاهر اوست.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]