مهدکودک پاپیون
تاثیر جنسیت بر رشد و شخصیت کودکان

مهم ترین عامل موثر بر رشد جسمانی و شخصیتی کودکان، جنسیت است. جنسیت حتی در سنین خیلی کم نیز باعث تفاوت های عمده ای می شود که در این مقاله تمرکز ما نیز بیشتر به تاثیر آن بر رشد و شخصیت در سنین کودکی است.

 

حتماً بخوانید: رشد گفتاری کودک

 

جنسیت

جنسیت دو اثر عمده دارد. اولین اثر، تأثیر مستقیم جنسیت بر رشد است و ناشی از هورمون هایی است که بدن پسرها و دخترها در طول سال های کودکی به مقدار بسیار کم ترشح می کند. هر دو جنس، هورمون جنسی مردانه یعنی آندروژن و هورمون جنسی زنانه یعنی استروژن را ترشح می کنند، ولی پسرها بیشتر آندروژن و دخترها بیشتر استروژن تولید می کنند. غلبه هورمون جنسی مربوطه منجر به اختلاف رشد دو جنس می شود.

تأثیر غیر مستقیم جنسیت بر رشد ناشی از شرایط محیطی است. از لحظه ای که کودکان متولد می شوند، فشارهای اجتماعی نیرومندی بر آنها اعمال می شود تا با الگوهای پذیرفته شده فرهنگی مربوط به جنسیت خود هماهنگ شوند. شخصیت پسرها و دخترها در تمام دوران کودکی ابتدا توسط خانواده و سپس گروههای همسالان و مدرسه ای، و بعدها توسط معلمان و اجتماع مطابق با الگویی که برای جنسیت کودک مناسب شناخته می شود، شکل داده می شود.

 

حتماً بخوانید: قشقرق (بهانه گیری) کودکان

 

تاثیر جنسیت بر فراگیری مهارت ها

با اینکه اختلاف بین کودکانی که همجنس هستند بیشتر از اختلاف بین دخترها و پسرهاست، اکثر والدین تایید می کنند که اختلافات مربوط به جنسیت نه تنها بر سرعت کسب برخی مهارتها بلکه بر نوع آنها نیز اثر می گذارد. به عنوان نمونه، در زمینه رشد جسمانی به نظر می رسد دخترها در تمام طول رشد و نمو خود حرکت سریع تری نسبت به پسرها دارند و در نوجوانی زودتر از پسرها بالغ می شوند. به علاوه رشد جسمانی دختران منظم تر و قابل پیش بینی تر از پسرهاست و جهش های غیریکنواخت کمتری دارد. تا آنجا که به قدرت و سرعت مربوط می شود، تا زمان بلوغ اختلاف کمی بین پسرها و دخترها وجود دارد، اما در آن زمان پسرها هم قویتر و سریعتر می شوند و هم حجم عضلانی و استخوانی آنها بیشتر و چربی آنها کمتر می شود. چنانکه انتظار می رود، در زمان بلوغ پسرها صاحب قلب و ریه بزرگتری می شوند تا از عهده ظرفیت بالاتر حمل اکسیژن در خون که برای توده بزرگتر عضلات و استخوان های آنها لازم است، برآیند.

در سال های پیش از دبستان، دخترها از نظر پریدن، لی لی کردن (جهیدن روی یک پا)، و حرکات هماهنگ و تعادلی برتری دارند. بعدا پسرها در فعالیت هایی که نیازمند دویدن، پریدن، و پرتاب کردن است، برتری می یابند، در حالی که برتری دخترها در لی لی کردن به قوت خود باقی می ماند. از نظر رشد ذهنی، هنگام انجام آزمون های بهره هوشی، فرقی بین پسرها و دخترها دیده نمی شود. اما آنجا که پای مهارت های کلامی به میان می آید، دخترها در بعضی از جنبه های یادگیری اولیه زبان اندکی سریع ترند.

 

حتماً بخوانید: رشد شخصیتی کودک

 

اکثراً دخترها زودتر از پسرها صحبت می کنند و تقریبا تمام دخترها کلمات را بهتر و زودتر از پسرها برای تشکیل جملات طولانی تر به رشته در می آورند، آن هم نه فقط هنگام شروع به صحبت کردن، بلکه در سنین بالا نیز همین طور است. دخترها معمولا زودتر از پسرها می خوانند و می نویسند و دستور زبان و املای آنها هم بهتر است. دخترها همچنین از نظر تسلط بیان و تلفظ کردن نیز برتری دارند و کمتر در دوران نوجوانی دچار مشکل در خواندن می شوند. دخترها در استدلال کلامی نیز از پسرها برترند. اختلالات زبانی در دختران کمتر است.

تا زمان نوجوانی، دخترها در حساب کمی از پسرها بهترند، ولی پس از نوجوانی پسرها از نظر کارهایی که نیازمند استدلال ریاضی است، اندکی بالاتر از دختران قرار می گیرند. پسرها تقریبا در تمام سنین از نظر تجسم فضایی برتری دارند؛ آنها می توانند اجسام سه بعدی را در ذهن خود بچرخانند و روابط موجود در دنیای فیزیکی را بهتر درک کنند. این اختلاف با دخترها، هر چه به نوجوانی نزدیکتر می شوند، چشمگیرتر و پایدارتر می شود.

از نظر اجتماعی پسرها در تمام زمینه ها بسیار پرخاشگرتر و سلطه جوتر از دخترها هستند؛ این خصیصه از هنگامی که کودک نوپایی هستند شروع می شود و تا دوران نوجوانی ادامه می یابد، و اگر کنترل نشود تا سنین بالاتر نیز استمرار می یابد. پسرها رقابت جوتر نیز هستند، ولی این اختلاف به اندازه پرخاشگری زودرس نیست. خوشبختانه غالبا هیچ گونه اختلافی از نظر ميل به تربیت میان دو جنس وجود ندارد.

 

حتماً بخوانید: هوش هیجانی کودکان

 

دخترها، بدون تردید، به محض دست یافتن به آگاهی اجتماعی، اجتماعی تر می شوند و دوستیهای صمیمانه تری ایجاد می کنند که در طول نوجوانی و بزرگسالی استمرار می یابد. همچنین به نظر می رسد دخترها در اوایل کودکی نسبت به درخواستهای بزرگترها مطیع ترند. احتمال اینکه پسرها نسبت به فشار روانی آسیب پذیری های جسمانی، عاطفی، و ذهنی و نیز مشکلات رفتاری فراوان تری را نشان دهند، بیشتر است.

آگاهی از این اختلافات ناشی از جنسیت به والدین کمک می کند نقاط قوت طبیعی کودکان خود را به حداکثر برسانند و نقاط ضعف آنها را تقویت کنند. مثلا شما می توانید پسر خود را از سن پایین با کتاب آشنا کنید و به تدریج که بزرگتر می شود با او بازی با کلمات، با توجه خاص به تلفظ کلمات، انجام دهید. در مورد دختر، می توانید حس فضایی او را در خردسالی به وسیله تابلو شکل، پازل، مار و پله، و در سنین بالاتر با تخته نرد و شطرنج بهبود بخشید. وقتی به اندازه کافی بزرگ شد از مکعب روبیک استفاده کنید.

 

حتماً بخوانید: روابط اجتماعی کودک

 

تصورات قالبی جنسیتی

تصورات قالبی در مورد نقش مذكر و مؤنث اگر نسبت به آنها حساسیت نشان ندهیم و اقدام لازم برای اجتناب از آنها را به عمل نیاوریم، قطعا روی کودکان در حال رشد ما تأثیر می گذارد. کودکان ما خیلی زود تحت تأثير مفاهیم کلیشه ای مربوط به ظاهر انسان از جمله ساختمان بدنی، مشخصه های صورت، و لباس ها و مفاهیم کلیشه ای رفتار و ایفای نقش، مثل گفتار قابل قبول، طریقه بیان احساسات و عواطف، نقش زناشویی، کسب معاش، و غیره قرار می گیرند.

اگر می خواهیم کودکانمان از تصورات قالبی نجات یابند، والدین بایستی هشیار باشند تصورات قالبی خطرناک اند؛ هنگامی که پذیرفته شوند به صورت معیارهایی برای قضاوت در مورد کودکان به کار می روند، خوب و بد، موفق و ناموفق، مناسب و نامناسب؛ در حالی که ما باید مشوق فردیت و اصالت کودکان خود باشیم.

بدتر از آن، ممکن است تصورات قالبی به صورت رهنمودهایی برای تربیت کودکان به کار روند، به نحوی که کودکان از اوان طفولیت یاد می گیرند هم جهت با یک الگوی کلیشه ای فکر کنند، احساس کنند، و عمل کنند که در نتیجه رشد فردی آنها سرکوب می شود. یکی از بدترین جنبه های تصور قالبی، معتقد بودن به نقش های غالب و مغلوب است که اولی تقریبا همیشه مذکر و دومی مؤنث است.

تصورات قالبی سنتی مربوط به نقش جنسیت، ارزشی ندارند که آنها را قابل توصیه سازد، در حالی که یکسان نگري جنسيت ها افق های وسیعی برای خودشکوفایی و این اعتقاد فراهم می آورد که هر کودکی، بدون توجه به جنس او، باید مورد تشویق قرار گیرد تا به تمام استعدادهای بالقوه خود در هر زمینه ای و کسب رضایت بدون احساس گناه، با استفاده از توانایی های خود برسد.

به عنوان یک پدر یا مادر اگر می خواهید دختر خود را تشویق کنید با شهامت و قوی باشد یا پسری مهربان و با محبت داشته باشید که نقش انسانی صلح دوست را ایفا کند، بایستی از روز نخست بادقت عمل کنید، زیرا ثابت شده است رفتار ما و حتی آهنگ صدای ما در برخورد با کودکان دختر و پسر تفاوت دارد.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]