مهدکودک پاپیون
سرشت کودک

سرشت هر فرد بر روش کنار آمدن و هماهنگ شدن او با جهان پیرامونش تأثیر می گذارد. آگاهی از سرشت کودکان برای پدر و مادر لازم و ضروری است. آنها از طریق سرشت کودکان می توانند به کودکانشان کمک کنند تا به بهترین شکل با چالش های دوره رشد رو به رو شوند.

سرشت چیست؟

سرشت مجموعه ای از ویژگی های شخصیتی است. سرشت کودک از ۹ ویژگی یا صفت مشخص تشکیل شده است: سطح فعالیت، حواس پرتی، شدت واکنش، نظم و ترتیب، پایداری، آستانه احساس، کنار آمدن با محیط یا ترک آن، انعطاف پذیری و خلق و خو. این ویژگی ها به روش های گوناگون با یکدیگر تلفیق می شوند و سه نوع شخصیت اصلی را ایجاد می کنند: آسانگیر، دیر اُنس، سختگیر و بدقلق.

هر سه نوع شخصیت طبیعی هستند و هیچ روشی برای پیش بینی نوع سرشت کودک وجود ندارد. تمام اعضای یک خانواده الزاما دارای یک سبک شخصیتی و سرشتی نیستند. یکی از فرزندان ممکن است دارای شخصیت سختگیر و بدقلق و دیگری دارای شخصیت آسانگیر باشد. در صورتی که والدین و فرزندانشان دارای سبک های سرشتی متفاوتی باشند، برای هماهنگی و کنار آمدن افراد خانواده با یکدیگر، چالش ویژه ای وجود خواهد داشت.

 

حتماً بخوانید: انتخاب مهد کودک

 

کودک آسانگیر

کودک آسانگیر معمولا شاد، پذیرای تجربه های جدید، انعطاف پذیر و تا حدودی احساساتی است. عادات و رفتارهای منظم در او به خوبی ایجاد می شود و بنابراین رفتارهای او نسبتا قابل پیش بینی است.

کودک آسانگیر، به سهولت و با آرامش با چالش های کودکی روبه رو می شود. او به خوبی قادر است با کودکان هم سن و سال خود کنار بیاید. خلق و خوی شاد او موجب محبوبیت او نزد بزرگسالان می گردد. او به راحتی شراکت و رعایت نوبت را می آموزد. گاهی میل دارد رئیس و سرپرست باشد و گاهی نیز به پیروی از دیگران راضی و قانع است. دامنه توجه او کافی و مناسب است و از بازی های پر جنب و جوش و نیز از بازی های آرام و بی صدا لذت می برد. این کودک به آرامی و آسانی با تغییراتی که در خانواده رخ می دهد، مانند رفتن به مهدکودک یا تولد نوزاد جدید خود را تطبیق می دهد.

 

حتماً بخوانید: قشقرق (بهانه گیری) کودکان

 

کودک دیر اُنس

کودک دیر انس دارای سطح فعالیت کند و آرامی است. او به هنگام مواجهه با موقعیت جدید تمایل دارد که خود را کنار بکشد و از آن دوری کند. در سازگاری با محیط و اطرافیان گند است و در ابراز هیجانات و احساسات آهسته و دیر عمل می کند.

شروع مهدکودک برای کودک دیر انس یک چالش واقعی است و حتی در صورت آماده و مشتاق بودن، واکنش اولیه او منفی است. این حالت نباید به عنوان امتناع کامل از مدرسه رفتن تلقی شود. باید به خاطر داشت که کودک دیر انس برای تطبیق دادن خود با موارد جدید به زمان نیاز دارد. و با برنامه ریزی می توان به این کودکان کمک کرد تا با موفقیت به مهد یا مدرسه وارد شوند. ترتیبی بدهید تا کودک بتواند قبل از شروع مهد یا مدرسه از کلاس درس بازدید کند. چنانچه کودک شکل کلاس و محل قرارگیری لوازم و اشیای آن را بداند، احساس آرامش بیشتری خواهد داشت. بسیاری از مدارس، برای کودکان خردسال دارای برنامه ورود تدریجی هستند. این برنامه ممکن است شامل چندین بازدید و نشست کوتاه با تعداد کمتری از کودکان، قبل از گرد هم آمدن تمام دانش آموزان کلاس به عنوان یک گروه کامل باشد. حضور یکی از والدین یا یک دوست صمیمی طی چند روز در کلاس راه حل دیگری برای این مسئله است تا کودک به برنامه روزانه جدید عادت کند.

 

حتماً بخوانید: هوش هیجانی کودکان

 

همین نوع برنامه ریزی می تواند برای آگاهی اولیه از سایر وقایع و رویارویی های اجتماعی نیز مفید باشد. برای آنکه کودک بیشتر با محیط انس بگیرد بهتر است بتواند کمی زودتر از دیگران وارد محل جشن تولد شود و در چیدن میزها کمک کند. هنگام دیدن یکی از همبازی ها برای آرام تر کردن اوضاع در چند دقیقه پر از اضطراب اولیه، کارهای مشخصی را که هر دو قادر به انجام آن هستند به آنها پیشنهاد کنید.

کودکان دیر انس به هر حال دوستانی می یابند و در موقعیت های اجتماعی موفقیت هایی نیز به دست خواهند آورد. آنها فقط به بصیرت و پذیرشی احتیاج دارند که والدین می توانند همراه با محبت در اختیار آنان قرار دهند.

 

حتماً بخوانید: خودباوری کودک

 

کودک سختگیر و بدقلق

کنار آمدن با کودک سختگیر و بدقلق برای والدین یک چالش است. او فعال و حواس پرت است و هنگام رو به رو شدن با چیزهای جدید عقب نشینی می کند. خلق و خوی کودک سختگیر پرتنش و منفی است. ضرباهنگ (ریتم) جسمی او نامرتب است. این نوع کودکان «پر شور و حرارت» هستند. البته در مورد این گونه کودکان استفاده از این اصطلاح ترجیح داده می شود زیرا بار مثبت تری نسبت به عبارت سختگیر و بدقلق دارد.

سرپرستی چنین کودکانی مشکل است. قشقرق ها، کشمکش های مکرر برای غذا خوردن و خوابیدن و نارضایتی آشکار آنان، می تواند موجب تضعیف روحیه و دلسردی والدین باشد و در آنها احساس خستگی، بی کفایتی و گناه را ایجاد کند ولی در هر صورت این دوران سخت، نتیجه بسیار خوبی به بار می آورد یا به عبارت دیگر «گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی». این کودکان به افرادی بسیار خلاق و مدیرانی باکفایت تبدیل می شوند.

 

حتماً بخوانید: رفتار با کودک لوس

 

والدین باید بین مشکلات سرشتی، و مشکلات رفتاری تفاوت قایل شوند، چون مقابله با هر کدام از آنها باید به روش متفاوتی انجام گیرد. محدودیت های ایجادشده و سایر روش های انضباطی برای مشکلات رفتاری مناسبند، در حالی که مشکلات سرشتی نیازمند راهبردهای مدارایی دیگری هستند.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]