مهدکودک پاپیون
روابط اجتماعی کودک

کودک از گسترده شدن شبکه روابط اجتماعی‌اش لذت می برد. افراد خارج از چارچوب خانواده، نقش تأثیرگذار و فزاینده ای در زندگی کودک بازی می کنند. این افراد شامل پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، آموزگاران، همسن و سالان و حتی دوستان خیالی هستند.

رابطه کودک با پدربزرگ و مادربزرگ

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها از جهات مختلف به زندگی کودک غنا می بخشند. آنها مهم ترین نقش را در فراهم آوردن عشق و محبت بی قید و شرط به عهده دارند. آنها دیگر مسئولیت اصلی وضع قوانین را به عهده ندارند و به همین دلیل می توانند انعطاف بیشتری داشته باشند. آنها ممکن است زمان خوابیدن را به تاخیر بیاندازند یا اجازه بدهند که کودک پیش از شام بستنی بخورد.

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها از رسوم خانواده نیز نگهبانی می کنند. آنها نقاط اتصال زنده خانواده با فرهنگ و تاریخ خانواده هستند و ممکن است در پیدا کردن احساس هویت کودک سهیم باشند. پدربزرگ ها و مادربزرگ ها به دلیل سنت های خاصشان معروفند. یکی ممکن است داستان های جالب توجهی بگوید و دیگری کمدهایی داشته باشد که پر از اشیای حیرت آور هستند که باید کشف شوند. آنها با برگزار کردن جشن های خانوادگی در تعطیلات و در جمع های خانوادگی، خانواده را به یکدیگر وابسته نگه می دارند.

 

حتماً بخوانید: اتاق کودک

 

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها منبع حمایت اصلی برای والدین هستند. کسی که می تواند با همدلی گوش فرا دهد، در هنگام لزوم راهنمایی کند و گاهی از کودکان نگهداری کند ارزش بسیار زیادی دارد. این فرصتی است برای کودکان بزرگتر و والدینشان که روابطشان را تجدید و از نو مستحکم سازند. اکنون هر دو گروه می دانند که تمام شب را در کنار کودکی بیمار بیدار ماندن یا هدف بداخلاقی و بدقلقی کودکی قرار گرفتن چه معنایی دارد. هر دوی آنها لذت بزرگ تر شدن کودک و تماشا کردن رشد او را نیز می شناسند.

پدربزرگ ها و مادربزرگ های موفق، مدبر هستند. آنها تشخیص می دهند که فرزندانشان هم اکنون مسئولیت زندگی را به عهده دارند. آنها درک می کنند که والدین میل دارند از گرایشهای خودشان پیروی کنند حتی اگر این کار به معنی عدول کردن از روش های ریشه دار قدیم باشد. آنها انتقاداتشان را به گونه ای مطرح می کنند که قدرت و اعتماد به نفس والدین مخدوش نشود. اگر در موردی به توافق نرسند، آن را به صورت خصوصی با والدین مطرح می سازند و نه در حضور کودک. مواردی مانند دادن هدایای گران قیمت را، پیش از آنکه به کودک قول دهند، با پدر و مادر او در میان می گذارند.

پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی که دور از فرزندانشان زندگی می کنند نیز ممکن است در زندگی کودک اهمیت داشته باشند. آنها می توانند از طریق نامه، تلفن با فیلم های ویدئویی تماس برقرار کنند. دید و بازدید یا سفرهای خانوادگی نیز می توانند این روابط را تقویت کند.

 

حتماً بخوانید: رشد شخصیتی کودک

 

ارتباط کودک با مربیان مهد کودک

مربیان معمولا اولین افراد قدرتمندی هستند که از اعضای خانواده به شمار نمی آیند. این ارتباط معمولا بسیار مثبت است. مربیان مهدها و آموزگاران مراکز پیش دبستانی حساس و صبور هستند و به نظر می رسد که از همه چیز اطلاع دارند، تعجبی ندارد که کودکان  با احترام و تحسين با آنها برخورد می کنند.

در محیط مهد، کودکان، معمولا محافظه کارانه تر از محیط خانه رفتار می کنند. آنها چندان راحت نیستند و بنابراین کمتر هم محدودیت ها را می آزمایند، حتی در این حالت نیز موقعیت هایی پیش می آید که مربی باید در مورد رفتارهای نامناسب بازخواست کند. این امر می تواند در ارتباط وی با کودکی که عادت دارد در خانه همیشه کار خودش را بکند بحرانی به وجود بیاورد. کودک از مؤاخذه شدن حیرت زده می شود. مربی نیز از اینکه کودک در خانه درست تربیت نشده است حیرت می کند. اگر وضع محدودیت ها در خانه به شکل بهتری صورت بگیرد ارتباط با کارکنان مهد به شکل بهتری آغاز می شود.

برای ایجاد روابط مفید و معنی داری وجود ارتباط میان والدین و مربی ضروری است. مربیان باید از رویدادهای بحرانی که در زندگی دانش آموزان خردسالشان رخ می دهد آگاه شوند. کودکان  مشکلات خانوادگی را پشت در کلاس رها نمی کنند. مثلا اگر مربیان بدانند یکی از والدین، بیمار یا کودک دیگری در راه است، می توانند به طریق مؤثرتری به نیازهای کودک پاسخ بدهند.

 

حتماً بخوانید: رفتار با کودک لوس

 

ارتباط کودک با همسن و سالان

کودکان آمادگی دارند که با همسن و سالانشان روابطی واقعی برقرار کنند. آنها می توانند با یکدیگر مشارکت و نوبت ها را رعایت کنند. این مهارت ها به آنها اجازه می دهد تا به جای آنکه فقط در کنار هم بازی کنند، با هم به بازی بپردازند. توانایی های کلامی به کنش های متقابل امکان رشد و به تعارض ها امکان حل و فصل شدن می دهند.

کودکان در سنین کم تمایل دارند که دوستانی را انتخاب کنند که اخلاقشان مشابه یکدیگر باشد. دو کودک ساکت با یکدیگر احساس راحتی می کنند. مشترک بودن علایق مهم تر از جنسیت دوست یعنی پسر یا دختر بودن اوست. کودکان تمایل دارند که در هر زمان یک یا دو دوست خوب داشته باشند. دوستی ممکن است پایدار بماند یا دوست ها مکرراً عوض شوند.

 

دوستان خیالی کودک

وجود دوستان خیالی در کودکان پدیده ای کاملا طبیعی است. این دوستان محصول تخیل فعال است و علامتی از تنها بودن یا وجود مشکلات احساسی نیست.

حدود ۲۰٪ کودکان دوستان خیالی دارند. این تصورات در فرزندان اول خانواده ها و در دختران شایع تر است. دوست خیالی ممکن است تا شش ماه باقی بماند یا هر روز عوض شود. گاهی هم دوست خیالی یک حیوان است نه یک انسان.

کودکان معمولا با پرسش های بزرگسالان در مورد دوستان خیالیشان با روی باز برخورد می کنند. آنها از ابراز علاقه بزرگسالان لذت می برند. کودکان اگرچه دوستان خیالیشان را جدی می گیرند، اما می دانند که این دوستان واقعی نیستند و نیازی نیست که والدین این نکته را به آنها گوشزد کنند. سیر طبیعی این مسئله در کودک موجب رها کردن ارادی دوستان خیانتی و از دست دادن علاقه نسبت به آنها می گردد.

گاهی والدین علاقه دارند که برخی از ویژگی های این دوستان را در انبوه کودک ثبت کنند. این کار، راهی جالب توجه برای به خاطر سپردن تخیلات بارز کودک  است.

 

حتماً بخوانید: هوش هیجانی کودکان

 

جدایی والدین کودک

همه روابط، روابط موفقی نیستند. وقتی روابط پدر و مادر سیر درستی را نپیماید، کودک در مورد طلاق چیزهایی می آموزد.

کودک درک محدودی از جهان دارد. او خودش را در مرکز جهان می بیند. هر اتفاقی که رخ می دهد به نوعی به او ارتباط دارد. بنابراین وقتی که پدر و مادرش از یکدیگر جدا می شوند، او احساس می کند که مسئول آن بوده است. او ممکن است فکر کند که جدایی به این دلیل روی می دهد که او بد بوده است یا پدر و مادرش دیگر او را دوست ندارند. او می ترسد که پدر و مادرش پس از جدا شدن از یکدیگر، او را نیز ترک کنند. او به شدت آرزو می کند که آنها با یکدیگر آشتی کنند و ممکن است از طریق ابراز رفتارهای بچه گانه یا مشکلات خواب واکنش نشان دهد.

مهم ترین کاری که والدین می توانند انجام دهند این است که به کودک اطمینان دهند که هنوز دوستش دارند. آنها باید تاکید کنند که خودشان با یکدیگر اختلاف دارند نه با کودک. والدین باید توجه کنند که حتی زمانی که ناگزیرند با احساسات خودشان روبه رو شوند باید به نیازهای کودک یا کودکانشان پاسخ روشنی بدهند. برای برخورد با رفتار بچه گانه کودک، باید حوصله به خرج داد و روال عادی زندگی او باید با حداقل تغییر مواجه شود.

 

حتماً بخوانید: امنیت عاطفی کودکان

 

خواهر و برادرها و خانواده های پر جمعیت نیز در زمان بروز جدایی اهمیت فوق العاده ای دارند. حضور مداوم آنها به او یادآوری می کند که ترک نشده است و مورد توجه اعضای خانواده است. مشکل دراز مدت، چگونگی حفظ ارتباط پدر و مادر با کودک است. پدر یا مادری که حضور دائمی ندارد باید برنامه بازدید منظم و قابل اعتمادی داشته باشد. اگر کودک بین دو خانه رفت و آمد می کند، ثابت ماندن قوانین و جریان عادی زندگی اهمیت بسیاری دارد. کودک  از اینکه باید در یک خانه در ساعت خاصی بخوابد ولی در خانه دیگر چنین قانونی وجود ندارد، گیج و سردرگم می شود.

کودک از کنش متقابل با افراد از هر دو جنس سود می برد. برای مثال اگر کودک با پدرش - که در همان خانه ساکن نیست - فقط تماس های محدودی داشته باشد، باید مرد بزرگسال دیگری برای اجرای این نقش انتخاب شود.

جدایی برای کودکان خردسال امری دشوار است. عشق، حمایت و حساسیت می تواند مانع از بروز اشکال در رشد او شود. وجود دایره گسترده ای از بزرگسالان درگیر در مسائل کودک، به او کمک می کند تا با چالش های بزرگ شدن مقابله نماید.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]