مهدکودک پاپیون
اتاق کودک

اتاق کودک یک محل چند منظوره است. مرکزی است برای بازی، صحنه ای برای نمایش، جزیره ای استوایی و گرم و مخفیگاهی سرّی و محلی برای مسابقات و پروژه های هنری و خیال پردازی های آرزومندانه که شب ها به محلی امن و حفاظت شده برای خواب تبدیل می شود. یک اتاق چگونه می تواند تمام این کاربردها را داشته باشد؟ این مقاله بعضی از عواملی را که باید برای تنظیم اتاق کودک در نظر گرفته شود، در اختیار والدین قرار می دهد.

یک فضای کودک محور

انتخاب لوازمی که قابلیت تعدیل و تنظیم دارند، یک امتیاز مهم است. پرسش کلیدی این است، آیا این اتاق می تواند همراه با رشد کودک جوابگوی نیازهای او باشد؟ تخت خواب گران قیمتی، شبیه به کالسکه سیندرلا، که در سه سالگی کودک، برای او زیبا و بانمک به نظر می رسیده است، در پانزده سالگی ممکن است او را ناراحت کند. لوازمی که می توانند نیازهای متغیر کودک را در مورد محلی برای قراردادن و جمع و جور کردن وسایل مانند قفسه ها و سطوح صاف برای کار و بازی، برآورده سازند بهترین انتخاب برای اتاقی هستند که تنها یک بار تزئین خواهد شد.

مقیاس و اندازه عامل مهمی است که در اتاق کودک باید در نظر گرفته شود. در سایر اتاق ها و فضاهای منزل، کودک باید با اسباب و اثاثیه ای که برای بزرگسالان تهیه شده است، کنار بیاید. اما در اتاق خودش، تمام اسباب و لوازم - به استثنای یک تخت یک نفره عادی - باید در اندازه های کودک در نظر گرفته شوند.

 

حتماً بخوانید: رفتار با کودک لوس

 

در اتاق کودک، عنصر اصلی میزی است که برای بازی کودک در نظر گرفته می شود. این میز می تواند محلی برای پذیرایی از میهمانان کوچولو، صفحه ای برای مسابقات و بازی ها، آزمایش های علمی و پروژه های هنری و نقاشی باشد. به این منظور میزی باید تهیه شود که دارای سطح محکمی باشد که بر اثر کشیدن مداد شمعی، ماژیک و خودکار یا ریخته شدن چسب مایع و اکلیل و ماژیک و خودکار از بین نرود. دقت کنید که ارتفاع و اندازه این میز متناسب باشد. کودکان فضای زیادی برای کار و بازی لازم دارند. چنانچه میز بسیار کوچک باشد، به سرعت بلااستفاده خواهد ماند.

ارتفاع مناسب سطح میز برای کودکان ۵۰ الی ۵۵ سانتی متر از کف اتاق است. در صورتی که بتوان ارتفاع پایه های میز را تنظیم کرد، مدت استفاده از میز طولانی تر خواهد شد. در انتخاب صندلی دقت داشته باشید که ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر بین سطح میز و نشستنگاه صندلی فاصله داشته باشد. برای اتاق های کوچک که دارای فضای کمی هستند، صندلی های تاشو بسیار مناسبند.

کفپوش و دیوارپوش (رنگ یا کاغذ دیواری) باید با توجه به اینکه این سطوح در معرض آب رنگ، مداد شمعی، آب، خمیربازی و چسب قرار می گیرند، انتخاب شوند. به این منظور سطوح صیقلی و سطوحی که به آسانی قابل تمیز شدن باشند، مناسب تر هستند. دیوارهای رنگ شده (در مقایسه با کاغذدیواری) و کفپوش های پلاستیک (وینیل)، مقاوم و بادوام و قابل شستشو می باشند.

یک تابلوی اعلانات در اتاق کودک وسیله الحاقی و اضافی مناسبی است که می تواند برای قرار دادن نقاشی ها، عکس ها، کارت پستال ها و ابداعات و اختراعات کودک مورد استفاده قرار گیرد. وسایل دیگری که می توان در این اتاق از آنها استفاده کرد، صفحه ای فلزی برای حروف الفبا و اعداد آهنربا دار و نیز یک تخته سفید (وایت برد) و ماژیک مخصوص آن است.

آویختن یک آینه نشکن در اتاق کودک مفید است و موجب صرفه جویی در وقت می شود، زیرا یکی از عوامل مهم نظر و عقیده کودک نسبت به خود، آگاهی از چگونگی وضع ظاهری خودش است.

 

حتماً بخوانید: رشد شخصیتی کودک

 

بازی فعال

وجود فضایی برای بازی فعال در اتاق، امتیاز بزرگی برای اتاق است، مخصوصاً برای روزهای سرد یا بارانی. یک تشک اسفنجی یا ترمپولین کوچک خانگی می تواند جایگزین مناسبی برای بالا و پایین پریدن روی مبل ها باشد. چنانچه وسایل اتاق کودک دارای چرخ های کوچک باشند می توانند به کناری رانده شوند تا فضای کافی برای فعالیت های فیزیکی کودک به وجود آید.

 

بازی آرام

کودکان از داشتن گوشه ای آرام و گرم که بتوانند در آنجا درگوشی با دوستانشان صحبت کنند یا زمانی که دلتنگ و کج خلق می شوند به آنجا پناه ببرند، لذت می برند. برای ایجاد چنین فضایی راه های زیادی وجود دارد. چادر کوچکی که بتوان روی تخت باز کرد، می تواند یک راه حل باشد. یک خانه مقوایی که با استفاده از کارتن های بزرگ لوازم خانگی تهیه و آماده شده، نیز انتخاب دیگری است. این جعبه مقوایی را می توان با نقاشی یا تزئینات دیگر جالب و توجه برانگیز کرد. حتی با آویختن پارچه ای روی میز به صورتی که اطراف آن را بپوشاند و یا روی دو صندلی که کنار هم قرار گرفته اند، می توان تا حدودی خلوت مورد نیاز کودک را تأمین کرد.

 

حتماً بخوانید: رفتار با کودکان نابینا

 

ساماندهی

پرسش اصلی، چگونگی ساماندهی اسباب بازی های کودک است؛ به گونه ای که بی نظمی کاهش یابد، گم شدن اشیاء به حداقل برسد و نظافت اتاق به آسانی انجام گیرد. اصل مهم داشتن محلی برای هر شیء است. صندوقچه های شفاف یا سبدهای رنگی برای نگهداری اشیایی که کودک جمع آوری می کند، بسیار مناسب هستند. به کودک یادآوری کنید که مثلا عروسک ها را در سبد بنفش، مکعب ها را در سطل قرمز و ماشین ها را در سطل سبز بریزد. صندوقچه ها را می توان با چسباندن تصویری از شیء مورد نظر مشخص کرد. اسباب بازی های بزرگ و کتاب ها را می توان در قفسه هایی که به همین روش نشانه گذاری شده اند، قرار داد. برای قرار دادن لباس های اضافی یا سازهای موسیقی، می توان از صفحه ای که قلاب هایی به آن متصل شده است، استفاده کرد. روی فضای در نظر گرفته شده برای هر شیء، شکل آن را نقاشی کنید. در این صورت قرار دادن هر شیء در محل خود می تواند به بازی جفت کردن شیء با تصویر آن تبدیل شود.

قفسه های جلو باز یا کمدهای دردار نیز برای نگهداری وسایل اتاق کودک مناسب هستند که هر یک دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می باشند. کمدهای دردار آشفتگی ظاهری را کاهش می دهند ولی باید مواظب درهای بازمانده کمدها یا درهایی که از پایین باز می شوند باشید زیرا این درها ممکن است ناگهان رها شوند و به کودک صدمه بزنند که برای کودک خردسال خطرناکند. کشوها خطر کمتری دارند اما ممکن است به علت سنگینی، باز و بسته کردن آنها برای کودک مشکل باشد.

قفسه های جلو باز در دسترس هستند و این امتیاز آنهاست. کودک می تواند بدون کمک دیگران به اسباب بازی هایش دسترسی داشته باشد. اشکال و نقطه ضعف این روش ظاهر درهم و آشفته اتاق و روی هم تلمبار شدن وسایل است. در این حالت تمام اسباب بازی ها از قفسه های مربوطه بیرون ریخته می شوند و روی فرش و کف اتاق به صورت توده در می آیند. دیدار یک دوست خردسال از کودک، معمولا واسطه ای برای تشدید روی هم تلمبار شدن وسایل است.

 

حتماً بخوانید: رفتار با کودکان معلول

 

یکی از راه های کاستن این آشفتگی، محدود کردن تعداد اسباب بازی های در دسترس کودک در یک زمان معین است. عادت جمع آوری اسباب بازی ها را مرتباً در کودک تقویت و اصلاح کنید. اسباب بازی هایی را که کودک بیشتر مورد استفاده قرار می دهد در دسترس و بقیه را از دید او دور نگهدارید. هنگامی که کودک از بازی با یک اسباب بازی خسته و دلزده می شود، یکی از اسباب بازی های قدیمی اش را در اختیار او قرار دهید. در چنین حالتی، خوشحالی کودک به اندازه دریافت یک اسباب بازی جدید و تازه است.

از کودکان نمی توان انتظار داشت بدون کمک بزرگترها اتاقشان را نظافت کنند. آنها می توانند برنامه های مشخص روزمره را که در تمیز نگهداشتن خانه مهم است، بیاموزند. به آنها بیاموزید که به محض ورود به منزل کت و کاپشن خود را به قلاب های مربوطه آویزان کنند. چنانچه این روند با ثبات قدم و مصرانه ادامه یابد، در مدت کوتاهی به صورت عملی غیرارادی درخواهد آمد. قرار دادن یک قلاب لباس آویز در ارتفاع پایین و در دسترس کودک، او را به این کار تشویق می کند.

راهبردها و استراتژی های متعددی برای جالب کردن نظافت در نظر کودک وجود دارد. همراه و هماهنگ با موسیقی اسباب بازی ها را جمع کنید. می توانید زنگ ساعت را تنظیم کنید و به کودک قول دهید که اگر پیش از به صدا درآمدن صدای زنگ اسباب بازی هایش را جمع کند، به او جایزه خواهید داد. همه کارها را نباید والدین انجام دهند. روش مناسب این است که آنها چند تکه از اشیاء یا وسایل را جمع کنند و سپس به صورتی غیر محسوس از سرعت خود بکاهند و اجازه دهند کودک بخش عمده کار را خود انجام دهد. همراهی مداوم و تشویق مکرر والدین، کودک را در مسیر دلخواه نگه می دارد.

 

حتماً بخوانید: رشد جابجایی و حرکتی کودک

 

اتاق مخصوص خود کودک

همه کودکان نمی توانند اتاق مخصوص به خود داشته باشند. در نظر گرفتن گوشه کوچکی از خانه یا یک اتاق که کودک بتواند به عنوان فضای خصوصی از آن استفاده کند، می تواند جایگزین اتاق شخصی شود. گوشه ای از یک اتاق را می توان با پرده یا چیزی شبیه آن از بقیه اتاق جدا کرد و در اختیار کودک قرار داد. توجه داشته باشید که همه افراد خانواده مطلع باشند که این گوشه به کودک تعلق دارد. در آن محل، قفسه ای برای نگهداری اسباب بازی ها، کتاب ها و سایر لوازم کودک قرار دهید. برای اینکه کودک بتواند به گوشه دنج خود حالتی شخصی بدهد، باید اجازه داشته باشد عکس ها و تصاویر زیبای دلخواهش را از مجلات یا تقویم های قدیمی ببرد و روی دیوار آن قسمت بچسباند. اتاق کودک برای آنکه از فضایی عاری از خطر، ایمن و جالب توجه، برخوردار باشد، نیازی به اسباب و اثاثیه فانتزی و گران قیمت ندارد.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]