مهدکودک پاپیون
رفتار با کودک لوس

هنگامی که والدین از ایجاد محدودیت های لازم و مناسب رفتاری، درمانده می شوند، کودک مستبد و خودکامه می گردد. در صورتی که خواسته های کودک به طور دائمی برآورده شود، در او انتظار توجه فوری از طرف همه اطرافیان ایجاد می گردد. اگر کودک با هر بار گریه و زاری و به پاکردن قشقرق به خواسته هایش دست یابد، هرگز راه بهتری برای عمل و عکس العمل را نمی آموزد و چنانچه شراکت و سهیم شدن را نیاموزد، هر اسباب بازی را که هوس کند، از دست دیگری خواهد قاپید.

 

حتماً بخوانید: اختلال بیش فعالی در کودکان

 

چرا کودک لوس می شود؟

والدين تعمداً کودک را لوس بار نمی آورند. کودک به این دلیل لوس می شود که از نظر والدین ایجاد محدودیت و وضع قوانین کاری مشکل و و وقت گیر است. هنگام پیش آمدن موقعیتی دشوار یا روبه رو شدن با مشکلی، آسان ترین کار در آن لحظه، سرهم بندی سریع موقعیت و موکول کردن آموزش اصلی به زمانی دیگر است و چون زمان آموزش اصلی هرگز فرا نخواهد رسید، الگوهای رفتاری ناسازگارانه ادامه خواهند یافت.

برای والدین کم انرژی، والدینی که فرصت کمی دارند و والدینی که به توانایی های خود در مراقبت از کودک بی اعتماد هستند، اعمال قوانین خانوادگی بسیار سخت است. والدین شاغل از این نظر در تنگنا و محدودیت ها و معذوریت های خاصی هستند. آنها به این علت که زمان محدودی را با کودکشان سپری می کنند خود را مقصر می دانند و میل ندارند زمانی را که با کودکان خود می گذرانند به صورتی ناخوشایند سپری شود و این امر منجر به تسلیم شدن آنان به تمام خواسته های فرزندانشان می شود.

 

نوع دیگری از لوس کردن هنگامی ایجاد می شود که بین نیازهای کودک و هوس های او تعارضی وجود داشته باشد. مثلا هنگام خرید از فروشگاهی، کودک ممکن است به شدت گریه و والدینش را قانع کند که زندگی او بستگی کامل به داشتن عروسک «سگ پشمالو» دارد. در نتیجه والدین برای آرام کردن و فرونشاندن اشک های کودک، سگ پشمالو را برای او خریداری کنند. در حالی که روز بعد، والدین با کمال حیرت و ناباوری می بینند که سگ پشمالو زیر میز آشپزخانه به حال خود رها شده است. کودک به حدی به داشتن و به دست آوردن همه چیز عادت کرده است که دیگر حتی اسباب بازی های گران قیمت هم برایش هیچ ارزشی ندارند.

زندگی با کودک لوس فشار روانی بیش از حدی به اطرافیان وارد می کند. والدین احساس یأس و عصبانیت می کنند و بعضی پدر و مادرها چنان خوار و ذلیل می شوند که تسلیم خواسته های کودک می گردند و اجازه می دهند او هر آنچه را میل دارد انجام دهد. عده ای نیز با فریاد کشیدن بر سر کودک و حتی کتک زدن او، واکنش نشان می دهند. این شیوه ها نه تنها هیچ کمکی به والدین نمی کند بلکه اوضاع را بدتر و مشکل را پیچیده تر می کند.

لوس بودن کودک نه تنها بر خانواده بلافصل او تأثیر می گذارد، بلکه بر روابط کودک با همسالانش نیز مؤثر می افتد. او بین همسالان و دیگر کودکان، محبوب و دوست داشتنی نیست. در کلاس و مدرسه، آموزگاران از کار کردن با کودک لوس خودداری می کنند، زیرا معتقدند احترام به قوانین و دیگران چیزی است که باید در خانواده آموخته شود.

 

حتماً بخوانید: امنیت عاطفی کودکان

 

نحوه برخورد با رفتار لوس کودک

بهترین روش مقابله با این رفتار، پیشگیری از شکل گیری آن است. پایه گذاری و به کارگیری قوانین در زمان نیاز، بسیار مؤثرتر از مقابله با رفتار نادرست است. کودکان طبیعتا قوانین و مقررات را روزانه به گونه فزاینده ای جذب می کنند و سپس با قرار داشتن دائم در معرض راهنمایی هایی آرام و ملایم ولی فراگیر، رفتار و شخصیت آنان شکل می گیرد.

رفتار نادرست و لوس کودکان اصلاح شدنی است. استراتژی مناسب، شروع کار با چند قانون ساده است که هدف آنها اصلاح رفتار مزاحم یا خطرناک است. این قوانین باید شفاف، غیرقابل بحث و دائمی باشند و جایی برای چانه زدن نداشته باشند. مثلا اگر کودک در اتومبیل در صندلی مخصوص خود ننشیند، اتومبیل از جای خود حرکت نخواهد کرد. بعد از آنکه کودک قوانین مهمی را که در اولویت قرار دارند آموخت، قوانین دیگر را نیز می توان به آنها اضافه کرد.

طبق هیچ قانونی، اجازه اذیت و آزار، تهدید، تنبیه یا کتک زدن کودک داده نشده است. کودک باید اطاعت از قوانین را بیاموزد، اما نه بر اثر ترس، بلکه به این دلیل که قوانین، استانداردهای صحیح و شایسته ای را بیان می کنند.

 

حتماً بخوانید: رفتار با کودکان معلول

 

با استفاده از دو روش می توان به کودک زیاده خواه کمک کرد که البته هدف هر دو روش، آموزش و تجربه برآورده نشدن فوری خواسته ها و پذیرفته شدن این امر توسط کودک است.

یک روش، تشویق کودک به اتکای بیشتر به خود است. برای مثال با جملاتی مثل "عزیزم، چرا سعی نمی کنی خودت پیراهنت را بپوشی؟" هر کاری را که می توان به عنوان اقدامی در این مورد تلقی کرد، به شدت تشویق و ترغیب کنید.

راهبرد و ترفند دیگر، استراتژی تأخیر است. اجازه دهید کودک بداند به او کمک خواهید کرد ولی نه فوراً. یک چارچوب زمانی کاملا مشخص و شفاف در اختیار او قرار دهید و حتما آن را رعایت کنید. برای مثال "عزیزم، به محض اینکه نوشتن این پاراگراف را تمام کنم، می آیم." زمان این تأخیر را کم کم افزایش دهید تا جایی که کودک بتواند به آرامی چند دقیقه ای منتظر بماند.

کودک با آزمون تصمیم و اراده والدین، نسبت به ثبات و استحکام قوانین واکنش نشان می دهد. ممکن است گریه کند یا قشقرق راه بیندازد یا اشیاء را به اطراف پرت کند. مقاومت کامل در مقابل این رفتارها بسیار مهم و ضروری است. در صورت تسلیم نشدن والدین در مقابل رفتار خشونت آمیز، کودک در می یابد که آنها درباره گفته ها و ایجاد تغییر واقعه جدی و مصمم هستند و به این ترتیب، پیشرفت می تواند صادقانه و با اراده شروع و انجام شود.

 

حتماً بخوانید: رشد شخصیتی کودک

 

آیا کودک واقعا لوس است؟

گاهی، بعضی رفتارهای عادی نیز ممکن است با لوس بودن کودک اشتباه گرفته شوند. کودک کنجکاوی که مرتبا به اشیایی که به او تعلق ندارد دست می زند، غالبا لوس خوانده می شود. در حالی که این نوع کشف و دریافت برای کودک، عادی و برای رشد او ضروری است. واکنش منطقی به این رفتار، ایمن کردن منزل برای کودک و دور کردن تمام اشیای خطرناک از دسترس اوست. به همین ترتیب معنی کلمه نه نیز باید برای - کودک توضیح داده شود. یعنی او نمی تواند به محض مشاهده هر چیز جالب توجهی، آن را بردارد.

اصطلاح «لوس شده» در مورد کودک مستقل و لجبازی که شروع به اظهارنظر و دخالت در امور کرده است نیز به کار برده می شود. زیرا اطرافیان با مشاهده ثبات قدم و اراده تغییرناپذیر او، آن را دلیلی بر لوس بودنش به شمار می آورند. کودک خردسالی که می آموزد مستقل باشد، به شدت و به نحو بسیار ناخوشایندی به افکار و ایده های خود چنگ می زند، زیرا وجود او را ثابت می کنند. این ایده ها هویت او هستند. اعمال او ناشی از ناپختگی و بالغ نبودن او هستند، نه به دلیل بدجنسی و غرض ورزی.

بعضی از مشکلات رشد، مکرراً با رفتارهای خودخواهانه و لوس کودک اشتباه گرفته می شوند. مشکلات رشد شامل اختلافات گفتاری و شنوایی، اوتیسم، مشکلات خلقی و مزاجی و اختلال کمبود توجه می شوند. کودکی که دچار بیماری مزمن شده یا والدینش از هم جدا شده اند، ممکن است تحت فشار روانی باشد، نه لوس و ضایع شده.

 

حتماً بخوانید: رفتار با کودک اوتیسم

 

کودک لوس به انتهای خط نرسیده و قابل بازگشت است. راهنمایی های محبت آمیز می توانند رفتار کودک را تغییر دهند و نتیجه شادی بخش تر و خوشحال کننده تری برای والدین و نیز برای کودک به همراه داشته باشند.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]