مهدکودک پاپیون
رفتار با کودکان نابینا

کودکان نابینا و مبتلا به اختلالات بینایی از حساس ترین کودکان هستند که رفتار با آنها نیازمند دانستن اطلاعاتی از این کودکان است و والدین و سایر نزدیکان کودکان نابینا می بایستی که بهترین شیوه رفتاری را با این دسته از کودکان استفاده کنند.

اگر از دیدگاه توانایی کودک برای کارکرد در شرایط عادی، از جمله مدرسه، به موضوع بنگریم، نابینایی نسبت به ناشنوایی معلولیت خفیف تری است. دلیل این امر آن است که زبان نقش عظیمی در یادگیری، و شکل گیری و حفظ روابط اجتماعی دارد. کودک نابینای شما می تواند یاد بگیرد به کمک خط بریل مطالعه کند، و با دیگران حرف بزند، می تواند به سخنان معلم گوش فرا دهد، و با شما به گفتگو بپردازد.

 

حتماً بخوانید: رشد شخصیتی کودک

 

مشکلات کودکان نابینا

با این حال کودکان نابینا محدودیت های مهمی دارند، که اولین آن اختلال در ارتباط با شماست. اطفال نابینا مانند اطفال بينا قادر به برقراری تماس چشمی نیستند، بنابراین مستقیما به والدین خود نگاه نمی کنند و والدین هم ممکن است بدون اینکه تقصیری داشته باشند، همانند یک کودک بینا به کودک نابینای خود پاسخ ندهند. ممکن است میزان دلبستگی کمتر باشد و کودک نابینا احساس امنیت کمتری بکند.

اگرچه کودک نابینا در زمانی همانند کودکان بینا شروع به لبخند زدن می کند، ولی به مرور زمان لبخندهای کودک نابینا کمتر و کمتر می شود، در حالی که لبخندهای یک کودک بينا روز به روز بیشتر می شود. به علاوه، لبخند یک کودک نابینا بسیار خفیفتر و گذراتر است.

گاهی اوقات والدین احساس می کنند که کودک نابینایشان آنها را «طرد» کرده است. به طور کلی حالات چهره یک کودک نابینا گرفته و ناگویاست و ممکن است شما را به این نتیجه گیری برساند که کودک نابینای شما افسرده یا نسبت به شما بی تفاوت است. اگر به تدریج از کودکتان کناره بگیرید قابل درک است، اما بسیار مهم است که این کار را نکنید؛ شما باید به حرف زدن، بازی کردن، خواندن، و خندیدن ادامه دهید و درست به اندازه یک کودک بینا به فرزند نابینای خود توجه کنید.

خوشبختانه اگر یاد بگیرید سایر پیام های کودکتان را بفهمید، می توانید بر احساس جدایی احتمالی خود از او فائق آیید. هرچند ممکن است چهره کودک نابینای شما نسبتا بی حالت باشد، ولی او احساسات خود را با حرکات فراوان دست ها و بدن خود بیان می کند. مثلا اگر وقتی وارد اتاق می شوید کودکتان از حرکت می ایستد، مفهوم آن این است که او دارد با دقت به صدای پای شما گوش می کند. به همین ترتیب ممکن است وقتی صدای شما را می شنود، به جای لبخند زدن شروع به حرکت دادن دست هایش کند. کودک نابینا سعی می کند و راه های متفاوت با یک کودک بینا با شما ارتباط برقرار کند، و شما باید یاد بگیرید که این راه ها را درک کنید. در این صورت می توانید رابطه ای نزدیک با او برقرار کنید. وقتی برای کودکتان کتاب می خوانید، محرک های متنوع تری برای پاسخ دادن در اختیار او می گذارید.

آن برای شما و کودک نابینایتان نقش تعیین کننده دارد مداخله زودرس کارشناسان و یا نحوی که شما، خانواده، و کودکتان به موقع مساعدت لازم را دریافت و از وعدت بالقوة عاطفی و فکری پرهیز کنید. خیلی زود از پزشک خود تقاضای مساعدت، به مراکز ویژه کودکان نابینا مراجعه کنید تا در آنجا مشاورین و روانشناسان بهترین راه کمک به فرزندتان را به شما نشان دهند.

 

حتماً بخوانید: رشد جابجایی و حرکتی کودک

 

تشخیص به موقع اختلالات بینایی کودکان

در حال حاضر این امکان وجود دارد که قبل از اینکه کودکتان یک ساله شود، متوجه اشکالات احتمالی در چشمهای او شوید و با استفاده از عینک مشکل را برطرف کنید. آزمون بینایی جدیدی برای نخستین بار در دانشگاه کمبریج با استفاده از صفحه تلویزیون ابداع شده است که نتایج را فوراً در اختیار شما می گذارد. به این ترتیب کمتر جای نگرانی وجود خواهد داشت.

در این روش یک سری تصاویر ویدئویی از چشم های کودک شما گرفته می شود و برای ارزیابی به روی صفحه تلویزیون انتقال می یابد. تصویر اول با تمرکز دوربین بر روی چشم های کودک و دو تصویر دیگر بدون تمرکز بر روی صورت کودک گرفته می شود. اگر کودک شما چشم های خود را روی دوربین متمرکز کرده باشد، چشم هایش به صورت نقطه های روشن دیده می شوند، ولی اگر مثلا به علت دوربین بودن، چشم هایش را در پشت دوربین فیلمبرداری متمرکز کرده باشد، تصاویر تار به نظر می رسند. در این روش کودکانی نیز که کره چشمشان مسطح است و آستیگماتیسم دارند شناسایی می شوند.

از والدینی که کودکانشان از لحاظ وضعیت بینایی در مرز سلامت و ناراحتی قرار دارند خواسته می شود چند ماه بعد مجدداً مراجعه کنند تا معلوم شود اشکال خود به خود برطرف شده است یا خیر. به کودکانی که چشمانشان نیازمند اصلاح است عینک داده می شود و هر شش ماه یک بار معاینه می شوند تا معلوم شود عینک آنها به تعویض احتیاج دارد یا خیر.

 

حتماً بخوانید: بینایی سنجی کودکان

 

چگونه می توانید به کودک مبتلا به اختلال بینایی خود کمک کنید

علاوه بر تهیه عینک، کارهای دیگری نیز می توانید برای کمک به کودک مبتلا به اختلال بینایی خود در منزل انجام دهید. کودک مبتلا به ضعف بینایی نیازمند تحریک لمسی، صوتی، و بویایی است، بنابراین اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که جنس بدنه جالبی داشته باشند، جغجغه هایی که صداهای مختلف تولید می کنند و اسباب بازیهای بودار. همیشه بو و حالت سطح اشیا (زیری و نرمی و غیره) را به کودک خود بگویید.

رنگ برای کودکانی که ضعف بینایی دارند حائز اهمیت است، بنابراین اسباب بازی های خوشرنگ با رنگ های زرد، آبی، سبز، و قرمز تند انتخاب کنید زیرا دیدن این رنگ ها آسانتر از رنگ های تیره و گرفته است.

کودکانی که دید نسبی داشته باشند می توانند از عهده درست کردن پازل برآیند. بازی با پازل خیلی اهمیت دارد زیرا توانایی های فکری و فضایی کودک را می آزماید. پازل هایی انتخاب کنید که قطعات بزرگ و با رنگ های درخشان که به راحتی دیده می شوند، داشته باشند. اسباب بازی های آموزشی از قبیل تابلو شكل، عروسک های انگشتی، و اسباب بازی هایی که اساس کار آنها جور کردن شکل های مختلف است برای کودکی با دید نسبی، درست به همان اندازه کودکان معمولی مفید است.

همه کودکان در سال اول زندگی مرحله به دهان بردن همه چیز و بررسی اشیا با گذاشتن آن به داخل دهانشان را طی می کنند. کودک مبتلا به ضعف بینایی ممکن است این کار را برای مدت بیشتری نسبت به کودکان دارای دید طبیعی انجام دهد، و بنابراین اسباب بازی هایش باید به گونه ای باشند که تمیز کردن آنها آسان باشد.

 

حتماً بخوانید: رفتار با کودک اوتیسم

 

مهد کودک برای کودکان نابینا و کم بینا

مهم است که به محض اینکه کودک کم دید شما به سن مهد کودک رسید، مهد کودک مناسبی را برای او انتخاب کنید. مهد کودک معمولی در صورتی که مایل به پذیرش کودک شما باشد بهتر است، زیرا این امکان را به کودک شما می دهد که انواع فعالیت های پیش دبستانی عادی را انجام دهد و امکان اختلاط با سایر کودکان هم سنش را فراهم می سازد. اگر کودک کم دید شما در ابتدا خجالتی به نظر می رسد، نگران نشوید؛ مربی مهد کودک را از وضعیت کودک آگاه کنید تا کودکتان از نظارت دقیق و تشویق برخوردار شود. به این ترتیب مشکل خجالتی بودن و کناره گیری کودک به سرعت حل می شود. اگر برای مشورت به یک روانشناس کودک نیز دسترسی داشته باشید خوب است.

از سوی دیگر، ممکن است بخواهید فرزندتان تحت مراقبت کارشناسانه تری باشد و تمایل داشته باشید او را در مهد کودکی که اختصاصاً برای برآورده کردن نیازهای کودکان کم دید بنا شده است، ثبت نام کنید. کارکنان این قبیل مهدها معمولاً تعليمات ویژه دیده اند و علاقمند به آموزش کودکان پیش دبستانی مبتلا به اشکالات مختلف بینایی هستند.

سال های قبل از مدرسه برای کودک شما اهمیت بسیاری دارد. شما باید هم محرک و هم حساس باشید و توجه خود را بر توانمندی های کودک خود متمرکز کنید و نه بر ضعف های بینایی او. با این کار پیشرفت سریع او را در زندگی تضمین می کنید.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]