مهدکودک پاپیون
رشد شخصیتی کودک

برای خوشبخت بودن، کودکان ما باید قادر به سازگاری های شخصی و اجتماعی مؤثری باشند. در فرهنگ هایی که زندگی اجتماعی بسیار پیچیده است، شخصیت حائز اهمیت می باشد.

درک این نکته برای والدین مهم است که شخصیت کودک آنها بیشتر به آنچه کودکشان از آنها یاد می گیرد بستگی دارد تا وراثت. فرضیه مبتنی بر ضرب المثل «تره به تخمش می کشد» مدت هاست منسوخ شده است. در نتیجه مسئولیت اینکه بچه ها چگونه از آب درمی آیند، به عهده پدر و مادر است و بنابراین باید مراقب باشند صفاتی را در کودکان خود پرورش دهند که بعدا در زندگی آنها مفید واقع شود.

بسیاری از ویژگی های شخصیتی کودک شما از قبیل توانایی برقراری ارتباط با مردم و سازگاری با آنها، درس گرفتن از اشتباهات، تمایل به همکاری و سخت کوشی، قدرت مشاهده، تمرکز، و تحقیق، و سرانجام توانایی خلاق، دقیق، مصمم و جاه طلب بودن، در سرنوشت آینده کودک شما مؤثر است. تمامی این خصوصیات به کودک شما کمک می کنند، در حالی که خصوصیاتی مثل تنبلی، ناتوانی در تمرکز، کندی تفکر، و ناتوانی در بیان مقصود و احساسات، باعث عقب افتادن کودک شما می گردد. والدین می توانند تأثیر عمیقی بر اكتساب این خصوصیات شخصیتی داشته باشند و کمک زیادی به تحکیم صفات ذاتی از قبيل استقلال، پاسخ دهی (به آسانی لبخند زدن)، دقت، خونسردی و اعتماد به نفس بنمایند.

 

حتماً بخوانید: رشد جابجایی و حرکتی کودک

 

والدین همچنین مسئول انتقال خودآگاه یا ناخودآگاه صفات شخصیتی خود به کودکانشان می باشند. یک پدر یا مادر ناشکیبا به ندرت یک کودک صبور تربیت می کند. یک کودک سخت گیر غالباً والدین سخت گیری داشته است. سخت گیر بودن یک کودک غالباً پاسخ طبیعی به یک چارچوب خانوادگی سخت گیرانه است. یک پدر یا مادر خونسرد که بر مشکلی را به سادگی می پذیرد و با آن برخورد می کند، بسیار به ندرت ممکن است فرزندی سخت گیر داشته باشد. به یاد داشته باشید که تمامی زندگی کودک شما در سال ها و حتی ماه های اول زندگی او شکل می گیرد. اگر نیازهای اساسی کودک شما برآورده شود و به مقدار زیاد از محبت، توجه، و انگیزش برخوردار گردد، احتمال اینکه در بزرگسالی انسانی شاد و خوشبخت باشد، زیاد است.

 

رشد شخصیتی کودک از نوزادی تا ۹ ماهگی

کودک شما از بدو تولد شخصیت مستقلی از خود نشان می دهد. شما می توانید این موضوع را در فعالیت های اساسی او تشخیص دهید. مثلا او ممکن است به ندرت گریه کند، حتی وقتی خسته باشد، و آرام و شاد به نظر برسد. یا ممکن است طالب توجه باشد؛ یعنی هر وقت گرسنه، خسته، یا کسل باشد با گریه شما را آگاه سازد، و فعال و مصمم به نظر برسد.

هنگام شیر خوردن، کودک شما ممکن است پستان یا شیشه شیر را به آسانی بگیرد، خوب بمکد و راضی باشد؛ یا ممکن است آن را با دشواری بگیرد، فقط یک دقیقه بمکد، سر و صدا کند، گریه کند، جیغ بزند، و شما را ناراحت کند. او ممکن است گرسنگی را به خوبی تحمل کند، صبور باشد، و هنگام شیر خوردن آرام بماند، یا ممکن است ناشکیبا باشد و پس از شیر خوردن غالباً استفراغ کند.

او ممکن است بیشتر طول روز را بخوابد و به ندرت آشفته شود. از طرف دیگر ممکن است ساعت ها بیدار باشد، چرت نیمروزی خود را از سن پایین کنار بگذارد، به همراهی و بازی نیاز داشته باشد، و تنها ماندن را حتی در سن چند هفتگی تحمل نکند.

کودک شما ممکن است اجتماعی باشد، یعنی عاشق همراهی، در آغوش گرفتن، اسباب بازی و آدم ها باشد و شاید این گونه نباشد، یعنی به نظر برسد که بیشتر چیزها را رد می کند.

 

حتماً بخوانید: اختلال بیش فعالی در کودکان

 

چگونه می توانید به رشد شخصیتی کودک خود کمک کنید

 • خصوصیاتی مانند اعتماد، گرمی و زودجوشی در چند ماه نخست زندگی ایجاد می شوند؛ در این زمان است که باید به کودک خود اکثر راه های اساسی برقراری ارتباط با مردم را بیاموزید. بنابراین مهم ترین اصل این است که در هر کاری که انجام می دهید، مثبت باشید و در مورد آنچه اظهار می کنید، روراست باشید.
 • لبخند زدن مهم ترین ابزار شما برای نشان دادن خشنودی رضایت، محبت، و شادی است. بعد از آن صدا قرار دارد. کودکان خردسال نسبت به آهنگ صدای محبت آمیز، تایید کننده، شاد و سرحال حساس اند. آنها همچنین نسبت به اهنگ صدای تسکین دهنده، آرامش بخش، و ساکت کننده نیز واکنش نشان می دهند. از صداهای تند و منفی بپرهیزید. و تماس بدنی، یعنی گرما، نزدیکی و بوی بدن شما نیز همانند نوازش و تظاهرات جسمانی عاطفه، حائز اهمیت است.
 • تا می توانید تشویق کنید، زیاد پاداش دهید، دائما تمجید کنید، و بدون محدودیت تایید نمایید و همواره نام کودک خود را در چارچوبی محبت آمیز به زبان آورید. هر چقدر می توانید بگویید «دوستت دارم». تمامی صفات پسندیده را با تمجید و تشویق تقویت کنید.
 • همواره به درخواست توجه او پاسخ دهید، در غیر این صورت کودک شما خود را بی اهمیت تصور می کند و دیگر از شما درخواست نخواهد کرد. با او تماس چشمی برقرار کنید، از روبرو به او نگاه کنید، از حرکات و اداهای مختلف و لمس کردن برای انتقال احساس باارزش بودن و استفاده کنید.
 • منفی نباشید. از روش های انحراف توجه برای غلبه بر هرگونه منفی گرایی از طرف کودک خود، استفاده کنید.

 

رشد شخصیتی کودک از ۹ ماهگی تا ۱۸ ماهگی

کودک شما شخصیت متمایز تری پیدا کرده است و خصوصیاتی مانند جدی بودن، حساس بودن، استقلال، اجتماعی بودن، تحریک پذیری، لجاجت، مصمم بودن، قدرت تمرکز، کنجکاوی، ناشکیبایی، و غیره را از خود نشان می دهد. کودک شما وقتی یک ساله شود، ضمن سپری کردن یک مرحله منفی کاری که طی آن ناشکیبا، سختگیر، کم حوصله، تحریک پذیر، خودسر، شیطان و بی محبت می شود، نشان می دهد تا چه حد مصمم و مستقل است.

اما بعد از ۱۵ ماهگی مرحله جدیدی از ملاحظه گری و یاریگری پدیدار می شود و کودک تمایل واضحی به خشنود کردن دیگران از خود نشان می دهد. او برای به دست آوردن رضایت شما می کوشد و اگر او را ملامت کنید، شدیداً احساس ناراحتی می کند.

 

حتماً بخوانید: امنیت عاطفی کودکان

 

چگونه می توانید به رشد شخصیتی کودک خود کمک کنید

 • در همه چیز انعطاف پذیر باشید و هرگز از زور استفاده نکنید. انتقاد نکنید و رفتار خصمانه نداشته باشید. هرگز کاری نکنید که کودکتان از شما بترسد. با بردباری، صبور بودن را به او بیاموزید. هیچ گاه مسخره اش نکنید و کاری نکنید که احساس شرمندگی کند. نگذارید احساس حسادت کند وگرنه یاد می گیرد احساس گناه کند.
 • او را همان طور که هست بپذیرید تا یاد بگیرد که دوست داشته باشد. اگر از او تمجید کنید، فردی قدرشناس خواهد شد. اگر اظهار خرسندی نسبت به او بکنید، خودش را دوست خواهد داشت، اگر برای تلاش های او ارزش قائل شوید، او برای خودش تعیین هدف خواهد کرد. اگر منصف باشید او هم برای عدالت ارزش قائل خواهد شد. اگر صادق باشید، یاد می گیرد که روراست و درستکار باشد. اگر به او احساس امنیت بدهید، به خود و دیگران ایمان خواهد داشت.

 

رشد شخصیتی کودک از ۱۸ ماهگی تا دو سالگی

کودک نوپای شما ممکن است بخواهد به دیگران کمک کند و همه کارهای خودش را انجام دهد، با برعکس، بخواهد دیگران تمام کارها را برایش انجام دهند. او ممکن است بی احتیاط یا محتاط، خیال پرداز یا واقع بین باشد، به سادگی انتقاد را بپذیرد و یا اشکش جاری شود. او ممکن است یک رهبر یا یک تابع بالفطره باشد.

 

حتماً بخوانید: شب ادراری کودکان؛ عوامل و درمان آن

 

چگونه می توانید به رشد شخصیتی کودک خود کمک کنید

 • به کودک نوپای خود نشان دهید چگونه با مشکلات دست و پنجه نرم کند؛ تصمیم های او را به سادگی و بدون نگرانی و تعارض بپذیرید. به تدریج مسئولیت های او را افزایش دهید. به کودک خود فرصت کافی برای تمرکز روی مسائل مهم را بدهید تا بتواند وظیفه ای را به انجام برساند، ولی هر وقت درخواست کمک کرد کمکش کنید. ناکامی ها را با منحرف کردن توجه او کمرنگ و بی اثر کنید.
 • وقت هایی را به بازی اختصاص دهید. اوقات خاصی را با هم سپری کنید و همیشه نسبت به مشکلات و دردهای او همدردی کنید.
 • کودک خود را تشویق کنید که سخاوتمند باشد. او دوست دارد رضایت شما را جلب کند، بنابراین از این موضوع برای آموزش کارهای سخاوتمندانه مثل دادن مقداری از بستنی اش به شما بهره برداری کنید و سپس او را به انجام بیشتر همان کار نسبت به دیگر اعضای خانواده تشویق کنید.
 • اگر کودک شما تنها فرزندتان است، مانع از این شوید که انتظار داشته باشد هر چه را که می خواهد به او بدهید و تمام توجهتان را معطوف او کنید. کودک باید یاد بگیرد که نمی تواند دائماً کانون توجه شما باشد.

 

رشد شخصیتی کودک از دو تا سه سالگی

شخصیت کودک شما به طور کامل نمایان شده است. او یک فرد مستقل و عضوی از خانواده با حس در حال گسترشی از خود می باشد. هر کاری که انجام می دهد به منزله آزمونی برای سنجش کامیابی، ظرفیت، و توانایی اوست؛ او خود را از طریق کارهایی که را می تواند انجام دهد و اینکه از نظر عملکرد جسمانی، برقراری ارتباط، چیره دستی، تفکر، و مهارت تا چه اندازه آن کارها را با موفقیت انجام می دهد، تعریف می کند. موفقیت برای مسلط شدن او به مهارت ها، کارهای روزمره، و اداره امور خود ضروری است.

 

حتماً بخوانید: کودکان استثنایی؛ کودکان پرهوش

 

چگونه می توانید به رشد شخصیتی کودک خود کمک کنید

 • موفقیت بیشترین تأثیر مثبت را در رشد شخصیت دارد بنابراین به کودکتان کمک کنید موفق شود، و کاری کنید که اغلب در انجام کارها توفیق یابد، زیرا این امر سبب تقویت حس غرور و رضایت او می شود.
 • به کودک خود کمک کنید به دنبال چالش های جدید باشد. چالش هایی که باعث می شوند. او مستقل، متکی به نفس باجرأت، جسور، و آماده قبول مسئولیت و ملامت باشد، بایستی مورد تشویق قرار بگیرند.
 • آمال و اشتیاق او را بر انگیزید و اعتماد به نفس و تصور از خود او را بدون قربانی کردن شادابی و شادی او تقویت کنید. به او یاد دهید که بگوید «ببخشید» و به حقوق دیگران احترام بگذارد.
 • هنگامی که از منزل بیرون می روید هرگونه ترسی را که ممکن است کودکتان داشته باشد با اطمینان دادن به او که باز خواهید گشت، کاهش دهید. به حرف های کودک خود گوش کنید و او را از نزدیک زیر نظر بگیرید تا سرنخی از هر آنچه ممکن است باعث ناراحتی او شود به دست آورید. در مورد هر نوع ترسی صحبت کنید و به او اطمینان خاطر بدهید. با هرگونه ترسی با احساس همدردی و به سرعت برخورد کنید. هرگز ترس او را مسخره نکنید. آنچه لازم است توضیح و همدردی است.


مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]