مهدکودک پاپیون
رشد جابجایی و حرکتی کودک

هر چند ممکن است عجیب به نظر برسد، ولی کودک شما برای اینکه راه رفتن، دویدن، لی لی کردن و پریدن را بیاموزد، ابتدا لازم است توانایی کنترل سر خود را به دست آورد. بنابراین وقتی کودک شما در سن چهار هفتگی شروع به بلند کردن سر خود می کند، در واقع شاهد نخستین تلاش های کودکتان برای راه رفتن هستید. در کلیه جنبه های رشد، پیشرفت از سر به طرف پا صورت می گیرد، بنابراین کنترل سر نخستین مرحله اساسی در جا به جایی حرکتی است.

در طی هفته های نخست، پاها و دست های کودک شما هر روز وضعیت رشد یافته تری به خود می گیرند که همه این وضعیت ها گام هایی به سوی نیل به جا به جایی حرکتی موفقیت آمیز است. پس از آن، طی مراحلی کاملاً محسوس، کودک شما همزمان با قوی شدن عضلات، با دست ها و پاهای خود حرکات دقیق تر و هماهنگ تری انجام می دهد. این حرکات ابتدا کودک شما را قادر می سازند راست بنشیند، سپس با چهار دست و پا حرکت کند، بعد بایستد و سرانجام راه برود.

 

حتماً بخوانید: رفتار با کودک اوتیسم

 

البته برخی بچه ها قبل از اینکه یاد بگیرند راه بروند ممکن است بیاموزند با روش های مختلف دیگری از مکانی به مکان دیگر نقل مکان کنند. برخی از آنها در حرکت به وسیله غلتیدن مهارت می یابند؛ عده ای ممکن است با جهش های متوالی روی نشیمنگاه خود جلو بروند؛ بعضی دیگر نیز با کمک یک دست و یک طرف باسن یا هر دو دست و دو طرف باسن حرکت می کنند، و برخی دیگر نیز با چهار دست و پا رو به عقب حرکت می کنند. وقتی که کودک شما بر حرکات اساسی لازم برای جابه جایی حرکتی تسلط یافت، آنها را دقیق تر و دقیق تر می سازد تا زمانی که بتواند به راحتی بدود، لی لی کند، و بپرد و بعد نیز اسکیت کند، سوار دوچرخه شود، و بالا برود. در طول این فرایند شما می توانید با انجام تمرین ها و بازی هایی که در صفحات آینده مشخص شده است به او کمک کنید. هدف آن است که این تمرین ها سرگرم کننده باشند و باید هر وقت شما فرصت و کودکتان پذیرش لازم را داشته باشد، انجام شوند.

 

حتماً بخوانید: امنیت عاطفی کودکان

 

ایجاد محیط ایمن برای کودک

از زمانی که کودک شما به راحتی به اطراف حرکت کند، نگرانی اصلی شما حفظ ایمنی او خواهد بود. می توانید راهنمایی های زیر را مدنظر قرار دهید:

راه پله های باز و سایر مناطق خطرناک را با نصب در مسدود کنید. این درها باید از یک شبکه محکم با لبه فوقانی صاف ساخته شده و باید با لولا به یک چارچوب ثابت وصل شده باشند (دریچه های چوبی دولنگ های با شبکه های لوزی شکل خطرناک اند). نباید از درهایی که با فشار باز می شوند در جاهایی که احتمال سقوط وجود دارد مثل بالای راه پله، استفاده کرد. تکیه گاه در باید در طرف مخالف کودک قرار داشته باشد، به طوری که در با فشار دادن از سمت کودک باز نشود.

محیط خانه پر از چیزهای خطرناک برای کودکان خردسال است. علاوه بر مواد سمی موجود در حمام و آشپزخانه، بسیاری از گیاهان خانگی برای کودکان خردسال خطرناک اند. محیط آشپزخانه نیز حاوی وسایل زیادی با سیم بلند، لبه های تیز، بسته های با پوشش زرورق با پلاستیک با لبه های برنده، مایعات داغ و غیره می باشد؛ بنابراین هرگز نباید به کودکان اجازه دهید به تنهایی و بدون نظارت شما در آشپزخانه بگردند.

 

حتماً بخوانید: بینایی سنجی کودکان

 

اگر روروک در اختیار کودک قرار می دهید، باید واجد استانداردهای ایمنی باشد و فقط باید زیر نظر شما مورد استفاده قرار بگیرد. هیچ وقت به کودک خود اجازه ندهید از روروک در کنار چراغ خوراک پزی، شومینه، بخاری، با سایر وسایل گرمازا استفاده کند. برای به حداقل رساندن حوادث مراقب باشید زمین صاف و عاری از موانعی مثل حاشیه فرش و لبه بلند چارچوب های در باشد.

پایه های وسایل بازی خارج از منزل باید توسط بتن محکم در زمین جا داده شده باشد. سطوح بتنی را باید با مواد نرم پوشاند. از زدن مواد محافظ چوب حاوی کریوزوت یا پنتاکلروفنل به وسایل چوبی خودداری کنید. وقتی کودک شما شروع به استفاده از دوچرخه، یا اسکیت کرد، او را تشویق کنید از کلاه ایمنی و زانوبند و غیره استفاده کند.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]