مهدکودک پاپیون
رفتار با کودک اوتیسم

کودکان اوتیسم یا به اصطلاح "درخودمانده" مبتلا به نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی هستند و این اختلال اوتیسم، با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می شود.

والدین تیزبین اگر کودک درخودمانده یا همان مبتلا به اوتیسم داشته باشند، قبل از ۳۰ ماهگی متوجه نشانه های آن می شوند. احتمالاً کودک علاقه ای به اینکه برداشته شود و در آغوش گرفته شود، نشان نمی دهد. ممکن است یکی از آن بچه های «خوبی» باشد که آرام دراز می کشد، به ندرت گریه می کند و مقدار زیادی هم می خوابد. ممکن است گاهی بدون هیچ علت واضح جيغ و گریه به راه بیندازد.
با تشخیص به موقع اختلال اوتیسم و آموزش درباره رفتار با کودکان اوتیسم می توان دنیای این کودکان را نیز زیا کرد. مهد کودک های محدودی هستند که مربیان آنها توانایی برقراری ارتباط با کودکان اوتیسم را دارند. مهد کودک پاپیون، یکی از بهترین مهد کودک های تهران، با بهره مندی از مربیان مجرب، توانایی برقراری ارتباط با تمامی کودکان از جمله کودکان اوتیسم را دارا می باشد.

 

حتماً بخوانید: امنیت عاطفی کودکان

 

تشخیص اختلال اوتیسم

غالباً بعد از مدتی، عقب افتادگی عمیقی از نظر حرف زدن مشاهده می شود، به طوری که کودک اولین کلمه خود را در پنج یا شش سالگی به زبان می آورد. اکثراً به اشتباه، مشکل کودک ناشنوایی تشخیص داده می شود. کودکان درخودمانده غالباً فاقد توانایی ارتباط با بزرگترها یا حتی سایر بچه ها هستند و اسباب بازی ها را به انسان ها ترجیح می دهند. تظاهرات دیگر این عارضه عبارت اند از رفتارهای کلیشه ای، گریز از تماس چشمی، و ثابت بودن حالت چهره در هر موقعیتی. کودکان مبتلا به اوتیسم، جنبه های مختلفی از این عارضه را نشان می دهند، بنابراین تشخیص دقیق این حالت بسیار دشوار است. اما در اینجا چند نکته کلی درباره درخودماندگی ارائه می کنیم:
درخودماندگی یک معلولیت ذهنی بسیار دشوار و مادام العمر است. به نظر نمی رسد علت آن ضربه های عاطفی باشد و ممکن است همراه با سایر اختلالات از جمله عقب ماندگی ذهنی دیده شود. شیوع این بیماری در پسرها چهار برابر دخترهاست. دلیل اوتیسم، بی عاطفه بودن پدر یا مادر نیست؛ والدین چنین کودکانی به اندازه هر کس دیگری صمیمی و با محبت هستند. از هر ۱۰۰۰۰ نفر، تقریبا چهار یا پنج نفر دچار اوتیسم کامل هستند و ۱۵ تا ۲۰ نفر حالات شبیه اوتیسم را دارا می باشند. در هر دو صورت، چنین افرادی نیاز به پشتیبانی و درک افراد دیگر دارند.

 

حتماً بخوانید: هوش هیجانی کودکان

 

دشواری ارتباط با دیگران؛ اصلی ترین مشکل کودکان اوتیسم

مشکل افراد مبتلا به اوتیسم، دشواری ارتباط با دیگران است. کودکان مبتلا به اوتیسم رفتاری نامتناسب با سن و سال خود نشان می دهند. به عنوان نمونه در سن ده سالگی مثل یک بچه سه ساله کج خلقی می کنند. اوتیسم نه تنها ارتباط کلامی بلکه کلیه جنبه های ارتباط را مختل می سازد؛ کودکان مبتلا به اوتیسم نمی توانند حالات چهره، ژست ها، یا آهنگ های مختلف صدا را، که همه آن ها برای ارتباط روزمره با سایر مردم ضروری است، تشخیص دهند یا تعبیر کنند.
به علت ناتوانی در برقراری ارتباط، کودکان مبتلا به اوتیسم احساس انزوا و جدا بودن از سایرین را دارند، و ممکن است به مشکلات ثانویه دیگری از قبیل بی تفاوتی نسبت به سایر مردم، مشکلات یادگیری، مشکل از نظر سازگاری با نیازهای زندگی روزمره، و نوعی رفتار محدود و تکراری، دچار شوند.


کودکان مبتلا به اوتیسم مراحل مختلفی را پشت سر می گذارند. از دو تا پنج سالگی کنترل رفتار آنها به علت فعالیت بیش از حد بسیار مشکل است. بین سن شش و دوازده ممکن است بهبودی در مهارت های اجتماعی و رفتار دیده شود، ولی در سنین نوجوانی و دهه سوم زندگی ممکن است مشکلات اولیه مجدداً بروز کنند. کودکان مبتلا به اوتیسم به تدریج که بزرگ می شوند آگاهی بیشتری نسبت به مردم پیدا می کنند و نسبت به آن ها واکنش مثبت نشان می دهند، بخصوص در مورد خانواده و دوستان.
از هر ۱۰۰ کودک مبتلا به اوتیسم ۵ تا ۱۰ نفر تبدیل به بزرگسالانی مستقل می شوند، ۲۵ تا ۳۰ نفر به خوبی پیشرفت می کنند ولی هنوز به حمایت و نظارت احتیاج دارند، و بقیه متأسفانه شدیداً ناتوان و وابسته باقی می مانند.
در این بین، مهد کودک می تواند نقش به سزایی در تربیت و رفتار با کودکان اوتیسم داشته باشد. مهد کودک پاپیون نیز با جدیدترین شیوه های درمانی توسط مربیان کاملاً آشنا به خلقیات این کودکان، آماده خدمت رسانی است.

 

حتماً بخوانید: کودکان استثنایی؛ کودکان پرهوش

 

کمک به والدین دارای کودکان اوتیسم

تشخیص اوتیسم در کودک شما احتمالاً ضربه دردناکی خواهد بود، زیرا به یک تعبير احساس می کنید که کودک خود را از دست داده اید و واقعاً هم ممکن است آن نوع کودکی را که تصور می کردید دارید، از دست داده باشید.
با این حال با مراقبت و آموزش مناسب می توان به افراد مبتلا به اوتیسم کمک کرد زندگی خود را تا حد امکان با حرمت و عدم وابستگی به سر ببرند. انجمن اوتیسم ایران از منابع عمده راهنمایی، کمک، و حمایت در این زمینه محسوب می شود. این انجمن نشریات مختلفی در مورد اوتیسم و آموزش منتشر می کند که به والدین کودکان مبتلا به اوتیسم در مراقبت از کودکشان کمک می کند.
همچنین با ترتیب دادن کنفرانس ها و دوره های یک روزه، افراد را در جریان آخرین نظریات آموزشی قرار می دهد. این انجمن والدین کودکان مبتلا به اوتیسم را در تماس با مشاورین ویژه، مدارس ویژه، و سایر مردم همان منطقه که می توانند با آنها همکاری کنند قرار می دهد.


اگر کودک مبتلا به اوتیسم بتواند تا سن دوازده سالگی در یک مدرسه معمولی ثبت نام کند (این امر در مورد تقریبا نیمی از کودکان مبتلا به اوتیسم تحقق می یابد)، احساس انزوای والدین تخفیف می یابد و زندگی امیدبخش تر می شود.
مدارس ويژه جدیدی نیز وجود دارند که معتقد به فلسفه درمان روزانه شامل فعالیت های گروهی با تکیه بر موسیقی، نمایش، و بازی و سیستم پاداش دهی در ازای پیشرفت و موفقیت و اقدامات درمانی، برنامه ها، و معالجات دیگر می باشند.

 

حتماً بخوانید: اختلال بیش فعالی در کودکان

 

آغوش درمانی کودکان اوتیسم

«آغوش درمانی» یکی از روش هایی است که در مورد کودکان مبتلا به اوتیسم به کار می رود. پرس و جو در مورد گروه هایی که آموزش و تمرین این کار را انجام می دهند، ارزش دارد. در آغوش درمانی، پدر یا مادر کودک خود را علیرغم گریه کردن، جیغ کشیدن، لگد زدن، و مبارزه او آنقدر به زور نگه می دارد تا کودک آرام شود. این کار ممکن است یک ساعت طول بکشد و پدر یا مادر را از نفس بیندازد، ولی در عوض، در پایان این مدت مرحله ای از تماس جسمانی همراه با محبت، آرامش، و ملایمت بین کودک و پدر یا مادر آغاز می شود و کودک می آموزد نسبت به شما پاسخ دهد و ارتباط برقرار کند و آشکارا به تبادل عشق و محبت می پردازد.

 مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]