مهدکودک پاپیون
بینایی سنجی کودکان

تست بينايی سنجی به معنی سنجش و اندازه گيری ديد و بينايی است که برای معاينه و بررسی كامل ساختمان چشم، تـشخيص بيماری های چشم و گرفتن انواع تست ‌های ويژه مانند تست ميدان بينايی، تست ديد رنگ، تست ديد عمق، توپوگرافی قرنيه و... چارت بينايی سنجی كاربرد ويژه ای دارد.

اگر کودک شما هيچ کدام از علائم عيوب انکساری و يا ساير مشکلات بينايی را نداشته باشد، لازم است در سن شش ماهگی و بار ديگر در سه سالگی مورد معاينه کامل سيستم بينايی قرار گيرد. بر طبق نظر انجمن اپتومتری آمريکا، معاينه کامل کودک قبل از ورود به مدرسه موجب تشخيص بموقع و درمان قطعی هر گونه مشکل در سيستم بينايی می گردد. بنابراين کودکان بدون علائم مشکلات بينايی بايد برای بار سوم قبل از ورود به مدرسه تحت معاينه کامل قرار گيرند.
کودکان زیر ۷ سال باید حداقل سه بار برای سنجش بینایی و تشخیص تنبلی چشم معاینه شوند. در این سنین چشم کودک در حال تکامل است، به همین دلیل اگر چشم کودک در گذشته مشکلی نداشته است، خانواده‌ها باید برای معاینه مجدد به این مراکز مراجعه کنند.

مهد کودک پاپیون، یکی از مهد کودک های نمونه تهران، با همکاری سازمان بهزیستی اقدام به معاینه بینایی سنجی کودکان در این واحد آموزشی کرده است. والدین محترم می توانند با ثبت نام در فرمی که انتهای این مقاله قرار گرفته است، کودک خود را به صورت آنلاین برای بینایی سنجی در مهد کودک پاپیون ثبت نام کنند.

 

حتماً بخوانید: امنیت عاطفی کودکان

 

بینایی سنجی چیست؟

بینایی‌ سنجی یا اپتومتری (optometry) یک قسمت از معاینات کامل (چند قسمتی) چشم محسوب می‌ شود و شامل اخذ پیشینه بینایی، سنجش حدت بینایی (وضوح دید)، ارزیابی ریفرکشن، ارزیابی دید دوچشمی، تطابق و حرکات چشمی، دید رنگ، غربالگری و ارزیابی داده‌ ها می‌ باشد. به عبارت دیگر بینایی‌ سنجی بررسی دید و ساختارهای مربوط به آن است برای کشف اختلالات بینایی و تجویز عدسی‌ های مناسب یا دیگر وسایل کمک‌ کننده به بینایی یا تمرین‌ های چشمی برای جبران کاستی‌ های دید.

بینایی‌ سنجی علم مراقبت‌ های بینایی است و آموزش دیدگان این رشته به عنوان پیشگامان مراقبت بهداشت چشم مسئولیت حفظ و سلامت بینایی را بر عهده دارند. سازمان بهداشت جهانی اپتومتری را مراقبین اولیه سلامت چشم می‌ داند. به این معنا که یک بیمار چشم در آغاز باید توسط یک بینایی‌ سنج (اپتومتریست) معاینه شود تا اگر دچار عیوب انکساری و اختلالات دید دو چشمی انحرافات عضلانی انکسار چشم و مواردی از این قبیل بود توسط اپتومتریست درمان گردد و در غیر این صورت به جراح چشم ارجاع داده می‌ شود. معادل فارسی اپتومتری، بینایی سنجی است، در واقع ترجمه لغت به لغت اپتومتری می‌ باشد و با توجه به گستردگی این رشته و شرح وظایف آن معادل دقیقی محسوب نمی‌ شود.

 

حتماً بخوانید: اختلال بیش فعالی در کودکان

 

بینایی سنجی کودکان در ایران

معاونت پیشگیری از معلولیت‌ های مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی شایع ترین علت نابینایی و کم بینایی تک چشمی ایرانیان زیر ۲۰ سال را تنبلی چشم عنوان کرده است. سه علت عمده شایع برای کم بینایی کودکان وجود دارد که شامل آب مروارید، آب سیاه و تنبلی چشم هستند. اگرچه آب مروارید و آب سیاه مادرزادی هستند، اما تنبلی چشم در صورتی که به موقع تشخیص داده و درمان شود کاملاً قابل پیشگیری است.


تنبلی چشم معمولا به شکل تک چشمی اتفاق می افتد. یعنی یک چشم کاهش دید زیادی دارد و یک چشم نیز عملکرد طبیعی دارد، به همین دلیل کودک شکایتی نمی کند چرا که با یک چشم به شکل عادی می بیند اما به مرور زمان چشم بیمار نابینا خواهد شد بنابراین تنها راه تشخیص این بیماری انجام معاینات چشمی است.
هدف از اجرای این طرح جلوگیری از عوارض کم ‌بینایی و نابینایی ناشی از تنبلی چشم در بزرگسالی و کاهش هزینه ‌های درمانی در سطوح اولیه بیماری است. اجرای این طرح نقش بسیار موثری در جلوگیری از تنبلی چشم،‌ کم ‌بینایی، نابینایی و انحراف چشم کودکان دارد.

 

حتماً بخوانید: آزمایش هوش کودکان


اگر کودکی مشکوک به تنبلی چشم باشد، برای انجام مراحل بعدی بینایی سنجی به مراکز تخصصی ارجاع داده می‌شود البته خدمات این مراحل به شکل رایگان انجام خواهد شد. همچنین بهزیستی به خانواده های کم بضاعتی که کودک آنان نیازمند عمل جراحی و یا تهیه عینک است، کمک خواهد کرد.
خانواده‌ ها می‌ توانند برای آگاهی از محل دقیق این مراکز با نزدیک ‌ترین مرکز بهزیستی و یا بهزیستی شهرستان تماس برقرار کنند، در این مراکز برای معاینه کودکان زیر ۳ سال که جهت ها را بلد نیستند، از دستگاه و برای کودکان بزرگتر از چارت E و تابلو به منظور بررسی دقیق‌ تر میدان دید استفاده می شود.

شما والدین گرامی با ثبت نام در فرم زیر می توانید به راحتی نسبت به اخذ نوبت برای معاینه چشم و بینایی سنجی کودک خود در مهد کودک پاپیون اقدام کنید.

 

 فرم بینایی سنجی

نام و نام خانوادگی والد *
لطفاً نام و نام خانوادگی خود را وارد نمائید

نام کودک *
لطفاً نام کودک خود را وارد نمائید

سن کودک *
لطفاً سن کودک خود را وارد نمائید

جنسیت کودک
لطفاً جنسیت کودک خود را وارد نمائید

کد ملی کودک *
لطفاً کد ملی خود را وارد نمائید

شماره ثابت *
لطفاً شماره تماس خود را وارد نمائید

شماره همراه
لطفاً شماره همراه خود را وارد نمائید

آدرس ایمیل
لطفاً آدرس ایمیل خود را وارد نمائید

کد امنیتی *
کد امنیتی بازآوری لطفاً کد امنیتی را به درستی وارد نمائید
مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]