مهدکودک پاپیون
آزمایش هوش کودکان

در سال ۱۹۰۵ میلادی، اولین آزمون هوش به سبک امروزی توسط دو فرانسوی منتشر شد. این کار بنا به درخواست دولت فرانسه انجام گرفت که به دنبال راهی بود برای شناسایی کودکانی که ممکن بود در مدرسه با مشکل مواجه شوند. بنابراین از همان آغاز فرض بر این بود که کودکان از نظر توانایی ذهنی با هم فرق دارند و منظور از آن پیش بینی موفقیت تحصیلی بود. این جنبه پیش بینی کنندگی آزمون هوش تا امروز به قوت خود باقی مانده است.

 

تعریف هوش

از آنجا که محققین اولیه هوش را شامل قوه تشخیص و قضاوت، درک و استدلال تعريف می کردند، آزمون های طراحی شده توسط آنها نیز تشابه بسیاری با بعضی تکالیف درسی، از جمله سنجش معلومات لغوی یا تسلط بر لغات، درک حقایق و رابطه ها و استدلال ریاضی و کلامی داشت. بنابراین سؤالاتی که پرسیده می شد از این قبیل بود: آیا کودک می تواند فرق بین چوب و شیشه را بگوید؟ آیا کودک خردسال می تواند به بینی، گوش و سر خود اشاره کند؟ آیا کودک خردسال می تواند بگوید کدام یک از دو وزنه، سنگین تر است؟ هدف از تمام این آزمون ها، سنجش اختلافات فردی در توان ذهنی بود.

 

حتماً بخوانید: اضطراب کودکان

 

تعریف مبتنی بر «توان» از هوش سال های زیادی غالب بوده است. یکی از بزرگترین نقاط ضعف آن نادیده گرفتن این واقعیت مسلم است که هوش در طول زمان رشد می کند. مثلاً یک کودک پنج ساله به سختی می تواند اقلامی را که باید از سوپرمارکت خریداری کند، به ذهن بسپارد. کودک هشت ساله، چیزها را آسانتر به خاطر می سپارد، زیرا اقلام مورد نظر را ضمن رفتن به طرف فروشگاه زیر لب یا در مغز خود مرور می کند. در ده سالگی کودک شما از راهبردها، فنون، و انواع روش های منطق ذهنی برای افزایش قوه یادآوری خود استفاده می کند. بنابراین نظریه جدیدتر هوش به فرایندهای یادگیری توجه می کند و تمرکز آن بر روی رشد و شکل گیری ساختارهای تفکر است و نه توان تفکر و بنابراین بر روی الگوهای رشد مشترک در تمام کودکان تمرکز دارد و نه بر روی تفاوت های فردی؛ این رویکرد بسیار مثبت تری است.

 

سنجش هوش کودکان

از جدیدترین رویکرد به آزمودن هوش، هوش به منزله توانایی پردازش اطلاعات تلقی می شود و بنابراین تمرکز بر روی درک اجزای ساختمانی تفکر، مثل تقویت حافظه یا تشويق راهبردهای برنامه ریزی است. به این ترتیب آنچه که می آزماییم بسیار منطقی تر است، یعنی اینکه کودک با چه سرعتی مهارت های فکری را فرا می گیرد و آنها را در زندگی روزمره به کار می برد. در مورد کودکان بسیار خردسال با پیش دبستانی، آزمون هوش به سایر جنبه های رشد از قبیل فراگیری زبان و مهارت های دستی بستگی دارد. آزمون های حرفه ای فقط از سن ۳۰ ماهگی به بعد قدرت پیش بینی دارند.

 

حتماً بخوانید: کودکان استثنایی؛ کودکان پرهوش

 

چگونه می توانید به افزایش هوش کودکتان کمک کنید

به عنوان پدر یا مادر، بایستی هوش کودک خود را بپذیرید و سعی نکنید او را بیش از ظرفيتش تحت فشار گذارید، ولی در عین حال آن را دست کم هم نگیرید. به آن به چشم کیفیتی بنگرید که با آموزش دقیق همراه با تأکید بر تحریک و گسترش تدریجی فرایندهای تفکر قابل رشد و توسعه است. آزمون بهره هوشی کاملا غیر رقابتی است و نباید کودک خود را با کودک دیگری مقایسه کنید. مقایسه با سایر کودکان به این دلیل قابل قبول نیست که ممکن است دو کودک دارای بهره هوش مساوی باشند اما نمره آنها در بخشهای مختلف آزمون هوش با هم اختلاف داشته و بنابراین به مساعدتهای کاملا متفاوتی نیازمند باشند. از طرفی نباید آزمون بهره هوشی را به تنهایی تفسیر کنید، زیرا نمی تواند نشان دهنده خلاقیت با استعداد هنری باشد. شما باید در عین حال که می دانید با هدایت و حمایت صحیح می توانید رشد هوشی کودکتان را به بهترین حدی که برای او ممکن است برسانید، کودک خود را همانگونه که هست بپذیرید.

اگر کودکی دارید که هوش او خارج از حدود طبیعی است، خواه بالاتر یا پایین تر، باید آگاه باشید که کودکتان به توجه خاص نیاز دارد. برای اینکه تصوری از نحوه توزیع هوش در سطح جمعیت داشته باشید، باید بدانید که تعداد کودکان عقب افتاده و نیز تعداد کودکان پُرهوش بسیار کم است. کودک شما تقریبا به طور قطع در حد وسط قرار دارد و باید انتظارات خود را با این موضوع تطبیق دهید.

 

حتماً بخوانید: هوش هیجانی کودکان

 

معایب آزمون های هوش

انصاف آن است که دلایل موجود بر ضد استفاده از آزمون های بهره هوشی را نیز، به ویژه در مدارس، با شما مطرح کنیم. دلیل اول اینکه این آزمون ها فقط انواع معيني از مهارت های مورد نیاز مدارس را می سنجند ولی به سایر مهارت های مختلفی که به همان اندازه برای کسب موفقیت در زندگی اهمیت دارند، نمی پردازند.

آزمون های هوشی ممکن است به یک کودک برچسب کند ذهن یا عقب مانده بودن بزنند ولی از سایر مهارت های مهمی که ناتوانی در انجام آزمون های هوشی را جبران می کنند، ما را غافل سازند.

بیشتر آزمون های بهره هوشی جهت دار هستند و تقریباً همیشه جهت گیری آنها علیه گروه هایی از کودکان است که برخورداری کمتری از نظر تجربیات زندگی دارند. یکی از نمونه های این امر این پرسش است: «اگر کودک دیگری ناخواسته تو را بزند، چه می کنی؟ پاسخی که نمره بالایی دارد این است: «به راه خود ادامه می دهم. ولی اگر کودک در محیطی با سطح فرهنگی پایین رشد کرده باشد که در آن جسور بودن از اهمیت بیشتری برخوردار است و در آن محیط، کار طبیعی این است که بایستد و با آن کودک رو در رو شود یا حتی او را بزند، پاسخ «به راه خود ادامه می دهم» موردی ندارد. چنین کودکی پاسخ می دهد «من هم او را می زنم» و نمره پایینی می گیرد.

 

حتماً بخوانید: ترس کودک از مهد کودک

 

بسیار از مواقع آزمون های بهره هوشی به صورت غیر دقیق برای پیش بینی میزان موفقیت کودک در زندگی آینده به کار می روند. از آنجا که هوش به مرور زمان و بر حسب تجربه و تحریک شکل می گیرد. این یک کاربرد کاملا غیر منصفانه است.

بسیاری از معلمان دچار پیش داوری حاصل از نمره های آزمون هوش می شوند و در نتیجه گریز یک کودک از طبقه بندی اولیه ای که در آن قرار گرفته است بسیار دشوار است.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]