مهدکودک پاپیون
شب ادراری کودکان؛ عوامل و درمان آن

شب ادراری کودکان عارضه ایست که گاه طبیعی است و گاه باید جدی گرفته شود. شب ادراری کودکان به راحتی قابل درمان است اگر هرچه زودتر اقدام شود. در این مقاله به عوامل و درمان شب ادراری کودکان می پردازیم.

تعریف شب ادراری کودکان و انواع آن

شب ادراری کودکان در واقع به عدم کنترل ادرار کودکان در سنی که معمولاً هم سن و سالان بیمار می‌توانند خود را کنترل کنند و شخص به طور غیرارادی در هنگام خواب ادرار می‌کند، گفته می شود.

مطمئنا شب ادراری مشکل بسیار رایجی در بین کودکان است و بیش از ۸۵٪ کودکان زیر ۵ سال به شب ادراری دچار هستند. حتی گاهی بچه ‌های بزرگتر و بعضی از بزرگسالان نیز از این مسئله رنج می‌برند! اکثر کودکان تا ۴ سالگی تا حدودی کنترل مثانه‌ خود را در دست می‌گیرند و به مرور آن ‌ها اغلب به کنترل روزانه‌ ادرار خود دست می‌یابند و بعدا به کنترل شبانه‌ ادرار نیز عادت می‌کنند. شب ادراری زیر ۷ سالگی خیلی نگران‌کننده نیست. در این سن هنوز ممکن است سیر تکاملی کنترل ادرار شبانه در کودک کامل نشده باشد. شب ‌ادراری به بی ‌اختیاری ادراری شبانه در کودک بالای ۵ سال گفته می ‌شود البته تا ۷ سالگی اکثر این کودکان بدون دخالت درمانی بهبود پیدا می‌کنند.

 

حتماً بخوانید: ترس کودک از مهد کودک

 

شب ادراری مشکلی بسیار رایج اما درمان پذیر است. اگر شب ادراری ادامه دار شد، با درک و صبر این مشکل را درمان کنید. ورزش مثانه، تغییرات سبک زندگی، دستگاه هشدار دهنده و حتی دارو نیز ممکن است به برطرف کردن این مشکل کمک کنند.

دو نوع کلی از شب ادراری کودکان وجود دارد:

 • شب ادراری اولیه: در بی‌اختیاری ادراری اولیه، از سال‌های ابتدایی کودکی فرد بدون وقفه دچار این مشکل می‌شود و همیشه شب‌هایی خیس و مرطوب را در رختخوابش تجربه می‌کند. به‌طور کلی بی‌اختیاری ادراری اولیه نشان ‌دهنده‌ ضعف و نابالغ ‌بودن سیستم عصبی است. کودکی که شب ‌ها بی‌اراده ادرار می‌کند، قدرت تشخیص احساس پربودن مثانه در حین خواب را ندارد، بنابراین برای تخلیه‌ مثانه‌ خود در طول شب بیدار نمی ‌شود.

 

 • شب ادراری ثانویه: بی ‌اختیاری ادراری ثانویه زمانی آغاز می ‌شود که کودک برای مدت مشخص و قابل توجهی (حداقل ۶ ماه) مشکل بی ‌اختیاری را تجربه نکرده است. بعد از مدت زمانی دوباره اوضاع سابق تکرار می ‌شود. در واقع شب ادراری ثانویه‌ گاه به گاه اتفاق می‌افتد.

 

حتماً بخوانید: اضطراب کودکان

 

دلایل شب ادراری کودکان

اکثر بچه ‌ها از این که راجع به شب ادراری ‌شان با کسی صحبت کنند خیلی خجالت می‌کشند بنابراین فهمیدن دلایل شب ادراری کودکان به زمان نیاز دارد. شب ادراری علل مختلفی دارد و والدین باید به جای سرزنش کودکان در صدد رفع این بیماری باشند. عواملی همچون عفونت مثانه یا کلیه، سابقه خانوادگی و جنبه ارثی، حجم مثانه، خواب بسیار عمیق کودک، رژیم غذایی مانند مصرف کافئین و شکلات، تاخیر رشدی دستگاه عصبی، عوامل روانی، عاطفی، اجتماعی یا محیطی می‌توانند شب ادراری را تشدید کنند.

اغلب عارضه شب ادراری در کودکان ارثی است و طبق تحقیقات، والدینی که در کودکی شب ادراری داشته ‌اند تا بیش از ۳۰ درصد می ‌توانند این بیماری را به فرزندان خود نیز منتقل کنند. در این کودکان تخلیه مثانه در کنترل مغز نیست و ظرفیت مثانه نیز محدود است که همین امر موجب شب ادراری در کودک می ‌شود.

به یاد داشته باشید که سرزنش کودکان توسط والدین و سوال و جواب در مورد شب ادراری می‌تواند آن را تشدید کند. در این باه بهتر است شب ادراری‌هایی که منشاء ارثی دارد را با روش ‌های درمانی پیگیر شد. بخشی از عوامل شب ادراری، عصبی و عاطفی است؛ بدان معنا که مشکلات عاطفی و مشاجرات در محیط خانه، ایجاد استرس و اضطراب در فرزندان، ترس و دلهره می ‌تواند در شب ادراری موثر باشد.

همچنین می توان از جنبه انواع شب ادراری، دلایل آن را بررسی کرد.

شب اداری اولیه به خاطر چند عامل اصلی اتفاق می‌افتد که عبارتند از:

 • کودک شما نمی‌تواند به اندازه‌ کافی ادرار خود را در طول شب نگه دارد.
 • بعضی از بچه ‌ها آن قدر عمیق می ‌خوابند که متوجه هیچ سیگنالی از سوی مغزشان مبنی بر این که در حال ادرار کردن هستند، نمی ‌شوند.
 • بعضی از بچه ‌ها آنقدر سرگرم بازی می ‌شوند که یادشان می ‌رود قبل از خواب ادرار کنند.

 

شب اداری ثانویه به خاطر چند عامل اصلی اتفاق می‌افتد که عبارتند از:

 • بچه‌ ها مثانه ‌های کوچکی دارند که خطر شب ادراری را افزایش می ‌دهد.
 • تغییرات هورمونی موجب تولید ادرار بیشتر می ‌شود.
 • درمجاری ادراری عفونت وجود دارد. این عفونت در مجرای ادرار باعث می ‌شود فرد بیشتر نیاز به دفع ادرار داشته باشد و همین عاملی برای ابتلای او به شب ادراری ثانویه می ‌شود.
 • کسانی که از دیابت نوع ۱ رنج می‌برند، بیشتر در خطر ابتلا به شب ادراری هستند. همانطور که می‌دانید، سطح قند خون افراد دیابتی نوع ۱ بالاتر از آدم‌های غیر دیابتی است. نتیجتاً، ادرار کردن به صورت مکرر اتفاق می‌افتد تا قند خون اضافی از طریق آن دفع شود.
 • اگر در بعضی از ارگان‌های بدن، مانند عصب‌هایی که به دفع ادرار مربوط می‌شوند به صورت غیر طبیعی رشد کنند، احتمال شب ادراری بیشتر می ‌شود.
 • استرس نیز به مشکل شب ادراری در کودکان و بزرگسالان دامن می‌ زند.

 

حتماً بخوانید: هوش هیجانی کودکان

 

درمان شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان اغلب با گذشت زمان بهبود می یابد، با این حال اگر شب ادراری کودکانتان مسئله بغرنجی بنظرتان می آید، می توانید با درمان های خانگی شروع کنید و به نتایج خوبی برسید.

درمان گیاهی نیز می تواند کمک شایانی به شب ادراری کودکان کند. اولین و ساده ترین داروی خانگی برای از بین بردن شب ادراری، دارچین است با گرم نگه داشتن بدن کودکان، احتمال شب ادراری را کاهش دهید. کمی شکر را با پودر دارچین ترکیب کنید و همراه با نان تست، برای صبحانه آنها فراهم کنید. عسل نیز می تواند کارگشا باشد. کودکان باید قبل از خواب، یک قاشق چای خوری عسل مصرف کنند و همچنین می توانید مقداری عسل را با شیر مخلوط کنید و در صبحانه، برای آنها سرو کنید.

از ماساژ کودک نیز غافل نشوید. ساده ترین درمان خانگی برای شب ادراری، ماساژ است. شما می توانید کمی روغن زیتون را داغ کنید و بعد با استفاده از آن، زیر شکم کودک را به آرامی، برای چند دقیقه ماساژ دهید ،این کار را به دفعات تکرار کنید.

دارودرمانی برای کودکان زمانی استفاده می‌ شود که نتیجه موفقی در استفاده از درمان های خانگی نداشته‌اند. دارودرمانی برای همه‌ افراد نتیجه‌ی مطلوب ندارد ضمن اینکه می‌ تواند عوارض جانبی محسوسی نیز داشته باشد. دو نوع دارو از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان شب ادراری معرفی شده‌اند: دسموپرسین و ایمی‌پرامین.

درباره درمان دارویی شب ادراری مناقشاتی وجود دارد. زیرا برخی معتقدند که شب ادراری بالاخره رفع خواهد شد و استفاده از داروها فقط باعث تحمیل عوارض جانبی به بدن می‌شود. البته گاهی برخی از موقعیت‌ های درمانی و فیزیکی خاص نیاز به جراحی دارند.مهدکودک پاپیون
مهد کودک و پیش دبستانی تخصصی دو زبانه
شماره تماس:
88368400
88079672
88361126
آدرس:
شهرک غرب - خیابان ایران زمین
خیابان گلستان جنوبی - پلاک 20
شبکه های اجتماعی:
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهد کودک پاپیون میباشد.
[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند]